PiS traci przewagę w Wielkopolsce! SONDAŻ

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Paulina Jęczmionka-Majchrzak, Rafał Cieśla

PiS traci przewagę w Wielkopolsce! SONDAŻ

Paulina Jęczmionka-Majchrzak, Rafał Cieśla

Według najnowszego sondażu dotyczącego poparcia dla partii politycznych w Wielkopolsce nadal wygrywa PiS. Głos na tę partię oddałoby ok. 34 proc. uprawnionych.

Na drugim miejscu znajduje się Platforma Obywatelska. Ugrupowanie to cieszy się zaufaniem ok. 20 procent mieszkańców województwa. 15,7 proc. - to z kolei wynik Nowoczesnej Ryszarda Petru. Do Sejmu, według naszych sondaży, weszłyby jeszcze następujące partie: Polskie Stronnictwo Ludowe, Kukiz’15 i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Poniżej progu wyborczego znalazły się z kolei: Partia Razem, KORWiN oraz Ruch Narodowy.

Od maja partia Jarosława Kaczyńskiego w naszym województwie zanotowała prawie 10-procentowy spadek poparcia. Niższe notowania ma także Nowoczesna. Kto zatem zyskał w oczach Wielkopolan?

Żółta kartka dla PiS
Z naszego sondażu wynika, że najwięcej w ostatnich miesiącach straciło PiS. Jeszcze w majowym badaniu to ugrupowanie cieszyło się poparciem prawie 44 procent. Wielkopolan, a teraz znacznie spadło. Dlaczego?

Przypomnijmy, że majowe badanie zostało przeprowadzone zaraz po udanym wprowadzeniu programu wsparcia rodzin - 500 plus. Poza tym największy konflikt w tamtym okresie dotyczył Trybunału Konstytucyjnego. Spór o kształt TK, choć bardzo ważny dla funkcjonowania państwa, nie przekładał się na kieszenie i codzienne życie Polaków.

W ostatnich tygodniach to się jednak zmieniło. Najpierw wybuchła afera z „Misiewiczami”, czyli osobami, które robią kariery w spółkach państwowych, choć nie posiadają do tego kompetencji. Na ulice wyszli nauczyciele, którzy protestowali przeciwko planom reformy edukacji. Zakłada ona między innymi likwidację gimnazjów, co - według Związku Nauczycielstwa Polskiego - spowoduje masowe zwolnienia.

Od maja partia Jarosława Kaczyńskiego w naszym województwie zanotowała prawie 10-procentowy spadek poparcia.

Później swój „czarny protest” zorganizowały kobiety, który powiedziały stanowcze nie planom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Po początkowych słowach lekceważących ten protest, który bagatelizował na przykład szef MSZ Witold Waszczykowski, PiS zmieniło strategię. Jej politycy przekonywali, że kontrowersyjny projekt zakazujący aborcji nie ma ich poparcia. Swoje zmienione stanowisko potwierdzili też w sejmowym głosowaniu.

Mimo tej zmiany kobiety nie odpuszczają i wkrótce znów wyjdą na ulice protestować.

Platforma stabilna,Nowoczesna w dół
Od maja nie zmienia się w naszym województwie poparcie dla Platformy Obywatelskiej. A przecież ta partia niedawno rozpoczęła programową ofensywę, która jednak - co wskazują nasze sondaże - nie wpłynęła na wyniki naszego badania. Co jest tego przyczyną? Zapewne mała aktywność jej politycznych liderów w naszym województwie. Nawet prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak - choć zasiada w PO - nie jest przez wyborców z tą partią utożsamiany.

W porównaniu z majem spadły notowania Nowoczesnej, choć trzeba przyznać, że jej politycy zaczęli ostatnio zabierać głos w ważnych sprawach dla Poznania i Wielkopolski.

Niewątpliwie najnowsze badanie jest korzystne dla ugrupowania Pawła Kukiza, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz zwłaszcza dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który przecież nie ma swojej reprezentacji w Sejmie. Poparcie dla tych partii jest znacznie większe niż w maju, kiedy to - według sondażu - ich poparcie nie przekraczało 4 proc. Obecnie przekraczają one wymagany próg 5 procent.

Paulina Jęczmionka-Majchrzak, Rafał Cieśla

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.