PiS: Starosta daje zbyt wysokie nagrody swoim pracownikom

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

PiS: Starosta daje zbyt wysokie nagrody swoim pracownikom

Marta Danielewicz

Zdaniem polityków PiS starosta poznański jest zbyt hojny dla swoich pracowników. Przyznał im prawie milion zł w nagrodach rocznych. W tej sprawie zwołali we wtorek konferencję prasową.

53,8 tys. zł nagrody starosta poznański przyznał skarbnikowi powiatu. Sekretarz powiatu otrzymał 28,8 tys. zł nagrody. Z kolei dyrektorom wydziałów Starostwa Powiatowego składającym oświadczenia majątkowe przyznano nagrody w kwotach od 21,8 tys. do 17,3 tys. zł. To zdaniem klubu radnych PiS stanowczo za dużo. W związku ze sprawą zwołali we wtorek konferencję prasową.

– Delikatnie mówiąc, starosta jest po prostu zbyt hojny, tak nagradzając swoich pracowników. Uważamy, że nagrody w tej wysokości są nieuzasadnione

– mówi Filip Żelazny, radny powiatu z ramienia PiS.

Polityk, powołując się na informacje zawarte w odpowiedzi wicestarosty Tomasza Łubińskiego na swoją interpelację, twierdzi, że w porównaniu do miesięcznych wynagrodzeń innych pracowników są to zbyt wygórowane sumy.

– Inny pracownik na nagrodę przyznaną skarbnikowi musi pracować prawie 14 miesięcy, a na nagrodę sekretarza ponad 7 miesięcy. To straszna dysproporcja, budząca nasz sprzeciw – mówi Filip Żelazny i dodaje: – Zwracaliśmy już wielokrotnie na to uwagę, przy projektach budżetu. Podniesiono co prawda wówczas wynagrodzenia pracownikom wydziałów społecznych, ale i tak niewiele się w tym zakresie zmieniło.

Członkowie zarządu powiatu w Poznaniu twierdzą z kolei, że zachowanie polityków PiS jest niemoralne, a ich obiekcje są nieuzasadnione.

– Dziwię się, że w przeddzień sesji powiatu, gdzie radni PiS mogliby zadać na forum pytanie o zarobki i nagrody pracowników starostwa, zamiast tego zwołują konferencję. Dodatkowo są to nagrody roczne, niemające nic wspólnego z miesięcznymi płacami powiatu. Kadra kierownicza w starostwie jest apolityczna, a ludzie są zwyczajnie nagradzani za efektywną pracę w ciągu całego roku. Niemoralne jest zaglądanie komuś w kieszeń – podkreśla w imieniu starosty Mieczysław Ferenc, członek zarządu powiatu w Poznaniu i dodaje, że pracownicy wykonują olbrzymią pracę, zajmują odpowiedzialne stanowiska.

– Rynek pracy jest taki, że trzeba dbać o swoich pracowników, zwłaszcza, że ich wynagrodzenia nie są horrendalne.

Ferenc dodaje, że sami politycy PiS na ostatniej komisji finansowej chwalili panią skarbnik za jej rzetelne przygotowanie.

– Niech radni sami spojrzą na siebie. Dostają 2 tysiące złotych netto za pracę 5 godzin w miesiącu. Czy to nie za dużo? A pani skarbnik to pracownik powołany na stanowisko jeszcze, gdy starostą był członek PiS – tłumaczy.

Mimo to radni klubu PiS apelują do komisji rewizyjnej rady powiatu w Poznaniu, aby przeprowadziła w tym zakresie stosowną kontrolę przy przyznawaniu wniosku absolutoryjnego staroście.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.