Pięć nowych galerii sztuki działa w Poznaniu. Będą kolejne

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Karolina Koziolek

Pięć nowych galerii sztuki działa w Poznaniu. Będą kolejne

Karolina Koziolek

W Poznaniu działa pięć nowych galerii sygnowanych przez Uniwersytet Artystyczny. Oprócz programu wystawienniczego każde miejsce oferuje program warsztatów. Inicjatywa powstała we współpracy z Urzędem Miasta.

- Jakiś czas temu wiele osób mówiło o kryzysie sztuk wizualnych w Poznaniu.

Galerie zamykały się lub wyprowadzały. Wyprowadzali się również artyści. Z naszej diagnozy wynikało, że brakuje w Poznaniu przestrzeni do pokazywania sztuki. Powołaliśmy więc program „Lokal dla kultury”, w ramach którego doszło do porozumienia m.in. z Uniwersytetem Artystycznym. Liczymy, że nowe galerie dadzą oddech miastu - tłumaczy Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury UMP.

W ramach programu miasto udostępnia lokale do prowadzenia galerii, a już poza programem UAP wygrało konkurs na dotacje na dwuletnie prowadzenie galerii. Miasto przyznało uczelni 220 tys zł. rocznie w 2017 i 2018 r. Dotychczas działa 5 galerii.

- Choć mamy apetyt na więcej

- zapewnia dr Mateusz Bieczyński, prorektor ds. naukowo-badawczych UAP. I dodaje, że od początku roku akademickiego odbyło się już 15 wystaw. Zapowiada też, że w przyszłym roku uczelnia chce skoncentrować się na wyjściu poza mury galerii, w przestrzeń miasta.

Ukradli ponad 80 dzieł sztuki

Źródło: TVN24 / x-news

W środę na świątecznym śniadaniu na uczelni władze rektorskie podsumowały działalność pięciu istniejących galerii. Jest to Galeria Duża Scena UAP działająca przy Al. Marcinkowskiego 28, która jest miejscem wystaw dla uznanych poznańskich twórców, Galeria Mała Scena UAP, przy tej samej ulicy, działająca jako galeria debiutów, galeria Curators’Lab przy ul. Nowowiejskiego 12, gdzie kuratorzy mogą realizować autorskie projekty wystawiennicze, galeria Design UAP przy ul. Wodnej, dedykowana poznańskiej szkole designu, galeria R20 przy ul. Ratajczaka 20, gdzie swoje prace pokazują studenci.

Planowanie jest powstanie kolejnej galerii przy ul. Szewskiej poświęconej rzeźbie.

Pięciu galeriom towarzyszą warsztaty.

- Zazwyczaj są one związane, z którąś z aktualnych wystaw.

Dotychczas odbyły się warsztaty suminagashi poświęcone japońskiej technice wykonywania obrazów na tafli wody, warsztaty audiowizualne, warsztaty „Gra kreatywna” w kontekście wystawy prof. Tomasza Psuji.

Szczegółowe informacje o wystawach i warsztatach na stronie www.poznangalleries.com.

Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.