Park Wilsona w Poznaniu otwarty dla każdego psa? Regulamin dotyczący wyprowadzania zwierząt ma zostać zmieniony

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

Park Wilsona w Poznaniu otwarty dla każdego psa? Regulamin dotyczący wyprowadzania zwierząt ma zostać zmieniony

Marta Danielewicz

Już niedługo park Wilsona w Poznaniu przy ul. Głogowskiej w Poznaniu może być dostępny dla wszystkich czworonogów. Do tej pory za spacer z psem groził mandat. Jak pokazał przykład poznaniaka, Tomasza Bonawenturczyka, nie do końca było to zgodne z prawem. Nad zmianami w regulaminie będą głosowali miejscy radni.

Park Wilsona jest zarządzany przez dyrekcję poznańskiej palmiarni. W parku obowiązuje regulamin, który nie pozwala na: przestawianie ławek, jazdy po alejkach wszelakimi pojazdami, jazdy na wrotkach i deskorolkach, łowienia ryb, wchodzenia do fontanny, a nawet... na spacer z psem.

Właśnie ten ostatni punkt regulaminu sprawił, że Tomasz Bonawenturczyk, mieszkaniec Łazarza, dostał od straży miejskiej mandat i naganę za spacer ze swoim pupilem - Leą. Poznaniak od decyzji straży się odwołał do sądu i wygrał.

Czytaj: Poznaniak dostał naganę za wejście z psem do parku Wilsona. Czy zgodnie z prawem?

Można wchodzić z psem do parku Wilsona

Sąd Rejonowy w Poznaniu przychylił się do wniosku Bonawenturczyka, uznając, że do parku Wilsona można wchodzić z psem. To nie pierwszy taki wyrok, który zapadł w podobnych sprawach. Przykłady z innych polskich miast, także Wielkopolski, wskazują, że sądy uznają zakaz wprowadzania psów za nielegalny.

Dlatego też Bonawenturczyk i jego adwokat zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta Poznania z lipca 2009 roku w sprawie zasad korzystania z parków i zieleńców miejskich. Domagali się zmian w regulaminie parku Wilsona.

Więcej: Poznaniak wszedł z psem do parku i... dostał mandat. Wygrał w sądzie. Czy miejscy radni zmienią zapisy w regulaminie?

Regulamin parku Wilsona ulegnie zmianie?

Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej miejscy radni pozytywnie zaopiniowali zmianę regulaminu parku Wilsona, by zezwolić na spacer z czworonogiem.

- Park Wilsona to historyczny park, a dodatkowo to był niegdyś pierwszy ogród botanicznym w Poznaniu. Stąd te dodatkowe obostrzenia. Parki historyczne mogą stosować inne regulaminy

- mówi Filip Olszak, miejski radny PO. - Chcemy jednak przychylić się do wniosku poznaniaka i zmienić zapisy regulaminu - dodaje.

Dopuszczalne ma być spacerowanie ze zwierzętami po wyznaczonych alejkach. - Nie cała przestrzeń parku będzie dostępna dla poznaniaków z pupilami - zastrzega Olszak.

Ponadto, zgodnie z nowym regulaminem, dopuszczalne będzie zamknięcie parku w wypadku burz i silnych powiewów wiatru. Ostateczną decyzję jednak w tej sprawie podejmie Rada Miasta Poznania na najbliższej komisji.

- W przyszłości zastanowimy się też nad zmianę regulaminu w parku Chopina, gdzie dziś też jest zakaz wejścia z psami

- mówi Filip Olszak.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.