Park Rataje - Tu będzie można wypocząć, ale też... poznać historię!

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
GOK

Park Rataje - Tu będzie można wypocząć, ale też... poznać historię!

GOK

Trwają zaawansowane prace budowlane w Parku Rataje - ten największy park w Polsce, wybudowany po 1989 roku, ma być gotowy latem, jeszcze w tym roku!

Park Rataje powstaje między osiedlami Bohaterów II Wojny Światowej, Polan, Rzeczypospolitej i Powstań Narodowych, obejmując około 16 hektarów terenu, na których powstaje m.in. skansen Kolei Średzkiej, ścieżki piesze i rowerowe, plac zabaw, plac z fontanną oraz aleja drzew pamięci.

Głównymi eksponatami skansenu będą dwa parowozy: wąskotorowy oraz normalnotorowy, a także standardowy wagon. Lokomotywy trzeba było poddać pracom konserwacyjnym i naprawczym, wypiaskować i odmalować. Łatwiej na szczęście jest z wagonem - jest on w dużo lepszym stanie, wręcz użytkowym, i wymaga niewielu zabiegów konserwacyjnych.

Park Rataje staje się jedną z rekreacyjnych wizytówek Nowego Miasta
Paweł F. Matysiak Czysto, jasno, przestronnie - spacerowicze mają już teraz w Parku Rataje świetne warunki do odpoczynku

- Bardzo dobrze, że ten tabor nie niszczeje gdzieś na bocznicy pod gołym niebem, a jest mu przywracane życie, że będzie cieszył oczy gości - mówili pracownicy swarzędzkiej firmy odnawiającej lokomotywy dla parku.

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Parku Rataje, zgodnie z harmonogramem Poznańskich Inwestycji Miejskich, powinien być oddany do użytku w czerwcu. Znajdą się w nim nie tylko lokomotywy i wagon, ale też perony, szyny, znaki kolejowe, tablice informacyjne czy elementy stacji kolejowej. Upamiętni kolej, która kiedyś łączyła Poznań ze Środą Wielkopolską i biegła przez Rataje, od stacji Poznań Wschód, w okolicach dzisiejszej ul. św. Michała i ul. Warszawskiej, Maltę, Kobylepole, Franowo, aż do Starołęki. Co ciekawe, parowozy mają mieć nie tylko przywrócone dawne malowanie, ale też będą pokryte farbą antygraffiti.

Sam skansen będzie również odwodniony. Nie można pozwolić sobie na to, by jesienią wszystko znalazło się pod wodą. Od skansenu w stronę ul. Piłsudskiego będą poprowadzone dreny odprowadzające wodę w stronę małego zbiornika wodnego.

Wiadomo, że w parku poznaniacy będą mogli korzystać ze strefy wypoczynkowej z ogrodami zapachowymi, ławkami, hamakami i leżakami miejskimi, stolikami do gry w szachy oraz ze strefy rekreacyjnej - powstanie tam interaktywny plac zabaw, polana piknikowa i dydaktyczna ścieżka sensoryczna.

Park Rataje będzie objęty monitoringiem. Ponadto powstanie specjalne oświetlenie oraz wyznaczone będą odpowiednio szerokie aleje i ścieżki rowerowe. Dla dzieci przygotowane zostanie amortyzujące upadki podłoże. Oczywiście w całości park zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miasto zabezpieczyło na budowę Parku Rataje 20 milionów złotych. Inwestycja jest dofinansowywana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

GOK

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.