Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Pamiętasz, była Jesień? Czterdzieści lat z muzyką gnębionych Afroamerykanów

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Jerzy Doroszkiewicz

Pamiętasz, była Jesień? Czterdzieści lat z muzyką gnębionych Afroamerykanów

Jerzy Doroszkiewicz

W czasach socrealizmu możliwość grania bluesa przez jazzmanów tłumaczono walką z imperializmem. W przerwanej dekadzie Gierka blues stał w opozycji do upstrzonych cekinami gwiazd. Kiedy do głosu doszedł rock, punk, wreszcie hip hop, blues stał się jednym z wielu gatunków muzyki. Dzięki niezwykłemu splotowi zdarzeń i odwadze animatorów zachował się w stolicy Podlaskiego niczym żubr.

W tym roku sztandarowa niegdyś białostocka impreza formalnie świętuje 40–lecie istnienia. I bez urazy, szanowni kibice, 35 lat temu w całej Polsce młodzi ludzie częściej słyszeli o Jesieni z Bluesem niż o Jagiellonii. Dlaczego?

Gdybym wierzył w astrologiczne bajanie, natychmiast bluesową infekcją obarczyłbym koincydencję sprzyjających gwiazd nad Białymstokiem. Jak może niektórzy zdają sobie sprawę, blues jest pochodną tzw. work songów, czyli pieśni pracy, które czarnoskórzy niewolnicy, zwani jeszcze wtedy Murzynami, nie Afroamerykanami, wykonywali na plantacjach bawełny w dalekich Stanach Zjednoczonych. Krainie, o której w latach 70. XX wieku marzył chyba każdy nastolatek, no może z wyjątkiem członków Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, ale i tu nasz białostocki wyjątek potwierdzi za chwilę moją tezę. Murzynów u nas za wielu nie było, nawet w szeregach studentów Akademii Medycznej, za to bawełny pod dostatkiem. Zgoda, raczej z azjatyckiej części Sowietów, ale za to w dużych ilościach dostarczanej do kombinatu „Fasty”. Tam praca trwała na trzy zmiany, a tysiące zatrudnionych kobiet podobno często czuło się podobnie jak owi gnębieni amerykańscy Murzyni.

Na taką ziemię przyjechała z Poznania rodzina Skibińskich. Młody Rysiek, zwany przez znajomych i nieznajomych po prostu „Skibą” w bluesie się zakochał. Zamykał się ponoć w ustępie w bloku i dmuchał ile sił w organki, by bez żadnych szkół, kursów na YouTube, dojść, jak prawidłowo zagrać bluesa. Aha, YouTube i internetu wtedy też nie było. Był za to zapał. Zapał chłopaków, którzy niekoniecznie chcieli grać szlagiery Krzysztofa Krawczyka czy Ireny Jarockiej, ale marzyli, by zrobić coś swojego. A że mieli chęci, odbiorniki radiowe łapiące Program Trzeci Polskiego Radia i jakie takie gitary, zaczęli wspólnie muzykować.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jerzy Doroszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.