Pamiątki dawnej świetności winiarni Przyszkowskiego

Czytaj dalej
Aleksander Król

Pamiątki dawnej świetności winiarni Przyszkowskiego

Aleksander Król

Dawną świetność winiarni Feliksa Przyszkowskiego, jednego z największych hurtowników wina na terenie przedwojennych Niemiec, wprawne oko dojrzy w zabudowaniach na ulicy Zborowej w Raciborzu. Obiekt jest zrujnowany, ale w wykończeniach można dojrzeć dawne bogactwo...

Po wielkich, przedwojennych fabrykach Raciborza, pozostało w mieście wiele śladów. Dawną świetność winiarni Feliksa Przyszkowskiego wprawne oko dojrzy w zabudowaniach na odchodzącej od Mickiewicza ulicy Zborowej. Obiekt jest zrujnowany, ale w zdobieniach i wykończeniach fasady i w znanym z przedwojennej pocztówki okrągłym oknie można wyczuć dawne bogactwo.

Zresztą do dziś na murze pozostała bardziej dosłowna pamiątka z winiarskiej przeszłości tego miejsca - nieco zatarty, ale jednak szyld marki “Przyszkowski”.

Mieszkanie za czytanie

- Winiarnia została założona w 1872 r. i można znaleźć jeszcze tę datę na szyldach na ścianie - mówi nam Adam Knura, historyk z muzeum. - Felix Przyszkowski sprowadzał wina węgierskie i austriackie, ale na małą skalę także był ich producentem m.in. ziołowej, gorzkiej nalewki 40 procent tzw. “Kręcipyska” - opisuje.

Na Zborowej 2 znajdowały się magazyny winiarni, a sam sklep, niedaleko galerii Młyńskiej. Podobno piwnica na Zborowej, w której Przyszkowski przechowywał wina z całego świata, za sprawą zastosowanych tu nowinek technicznych, była najnowocześniejszą na całym Śląsku.

Elektryczne windy kursowały między pięcioma piętrami, z których dwa znajdowały się pod ziemią.

Jeden z raciborskich portali internetowych przytacza opis winiarni z wydanego w 1925 roku wydawnictwa Oberschlesien: „Choć w piwnicach firmy znaleźć można odmiany i roczniki win prawie wszystkich państw świata, to jednak pielęgnowana jest tam szczególnie jedna specjalność, a mianowicie import win z Górnych Węgier oraz win Tokaj. W tej specjalności firma Feliksa Przyszkowskiego stoi w pierwszym rzędzie na czele wszystkich hurtowni wina na terenie Niemiec.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.