Pałac w Wolsztynie do wynajęcia za 4 tys. zł miesięcznie, ale chętnych brak

Czytaj dalej
Fot. Marcin Paczkowski
Marcin Paczkowski

Pałac w Wolsztynie do wynajęcia za 4 tys. zł miesięcznie, ale chętnych brak

Marcin Paczkowski

Gmina Wolsztyn w ostatnim czasie stała się pełnoprawnym posiadaczem zabytkowego pałacu z XIX wieku. Władze chciałyby go wynająć jako miejsce na hotel i restaurację, ale mimo niewysokiej ceny najmu poszukiwania dzierżawcy nie przynoszą rezultatu.

Od momentu nabycia przez gminę Wolsztyn miejscowego pałacu, temat jego dalszego zagospodarowania jest poruszany niemal nieustannie. Przypomnijmy, że w 2016 roku pomiędzy gminą Wolsztyn a spadkobiercami ostatniej właścicielki Zespołu Pałacowo-Parkowego Ireny Mycielskiej zawarta została ugoda dotycząca sposobu uregulowania roszczeń majątkowych spadkobierców. W następnej kolejności za 5,5 mln złotych zrzekli się oni innych roszczeń majątkowych, w szczególności odszkodowawczych, mogących mieć związek z tą nieruchomością.

Cały czas toczyła się jednak sprawa w sądzie jednego z współwłaścicieli pałacu. Gmina od samego początku miała gwarancje, iż spadkobiercy swojej części domagać się nie będą i że pałac na pewno trafi w ręce gminy.

- Postępowanie to zakończyło się niedawno. Ostatecznie, wszystkie zapowiedzi zostały spełnione i gmina jest już teraz pełnoprawnym posiadaczem pałacu, także pod względem prawnym

- wyjaśnia Tomasz Spiralski, zastępca burmistrza Wolsztyna.

Władze gminy już kilka lat temu zapowiedziały chęć przeznaczania pałacu pod dzierżawę. Jednym z głównym argumentów był plan, aby obiekt znów służył lokalnej społeczności tak jak dawnej, czyli mieścił restaurację. W tym celu gmina rozpoczęła przygotowania do znalezienia najemcy.

Na przestrzeni ostatnich lat przeprowadzone zostały trzy postępowania przetargowe dotyczące wydzierżawienia obiektu. Żadna z tych prób nie zakończyła się jednak sukcesem.

Dlaczego do tej pory nie udało się znaleźć najemcy? Dlaczego władze gminy nie planują zmienić przeznaczenia pałacu? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Marcin Paczkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.