Pałac Plucińskich na nowo za odszkodowanie z Malty

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Karolina Koziolek

Pałac Plucińskich na nowo za odszkodowanie z Malty

Karolina Koziolek

Archidiecezja Poznańska na dobre rozpoczęła remont pałacu Plucińskich w Swadzimiu. Pieniądze na remont pochodzą z rekordowego odszkodowania, jakie w tym roku przyznał Kościołowi wymiar sprawiedliwości.

Pałac w Swadzimiu powstał w 1910 r. jako siedziba ziemiańskiej rodziny Plucińskich. Jego budowę zlecił Leon Pluciński, a projekt wykonał znany architekt Roger Sławski, ten sam, który zaprojektował skrzydło Bazaru Poznańskiego od placu Wolności.

Po wojnie pałac przejęło państwo – funkcjonowała tam Akademia Rolnicza – jednak po upadku PRL rodzina Plucińskich odzyskała nieruchomość. Właścicielką pałacu została Wanda Plucińska-Orze. Na co dzień mieszkanka Argentyny, gdzie wyemigrowała jej rodzina. Kobieta często odwiedzała Swadzim, gdzie na cmentarzu znajduje się nekropolia Plucińskich.

– Rodzina planowała remont pałacu i utworzenie w nim hotelu. Po śmierci pani Wandy, okazało się jednak, że jej mąż oraz córki zmienili plany

– mówi ks. Henryk Nowak, do niedawna ekonom archidiecezji, a obecnie dyrektor Katolickiego Instytutu Wychowawczego, który będzie tworzył nowy dom rekolekcyjny w pałacu w Swadzimiu.

Kościół kupił pałac

Ostatecznie, dekadę temu Kościół kupił pałac od rodziny Plucińskich.

– Było to tuż po odłączeniu części naszej archidiecezji na rzecz metropolii gnieźnieńskiej. Straciliśmy wówczas ośrodek rekolekcyjny w Rościnie i potrzebowaliśmy nowego – mówi dyrektor KIW.

Pałac w ostatnim czasie stał pusty. Jak tłumaczy były ekonom, dla archidiecezji ważniejsze były inwestycje w samym Poznaniu: remont budynku po VIII LO przy ul. Głogowskiej (pieniądze również pochodziły z odszkodowania), remont szkoły przy ul. Filipińskiej, budowa biblioteki Wydziału Teologicznego.

– Teraz przyszedł czas na pałac w Swadzimiu. W tej chwili trwa tam intensywny remont

– mówi. – Prace stały się możliwe dzięki odszkodowaniu z odebranych Kościołowi terenów wokół Jeziora Maltańskiego – dodaje.

Chodzi o rekordowe odszkodowanie, jakie otrzymała poznańska parafia Jana Jerozolimskiego w lutym tego roku. Kwota za utracone ziemie wyniosła 72 mln zł. Strona kościelna już wówczas zapowiadała, że pieniądze częściowo zostaną przeznaczone na pałac w Swadzimiu.

Do końca 2018 r. powstanie tam dom rekolekcyjny, który jednorazowo przyjmie 50 osób.

– Znajdą się tam pokoje z łazienką, kuchnia i stołówka, biblioteka i kaplica oraz sale konferencyjne – wylicza ks. Nowak.
Pałacowi towarzyszy 8-hektarowy park.

– Jest tam polana, która może służyć za pole namiotowe. To dobre miejsce do organizacji spotkań dla młodych. 2 km dalej znajduje się Jezioro Lusowskie

– mówi.

Początkowo archidiecezja chciała na tyłach pałacu dobudować nowoczesne skrzydło, ale nie zgodził się na to miejski konserwator zabytków.

Karolina Koziolek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.