Pałac Mielżyńskich jako luksusowy dom towarowy

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Karolina Koziolek

Pałac Mielżyńskich jako luksusowy dom towarowy

Karolina Koziolek

Kolejne zabytkowe kamienice na Starym Rynku do remontu.

Pałac Mielżyńskich na Starym Rynku w Poznaniu kilka lat czekał na nowe życie. Niedawno budynek przeszedł w ręce nowego właściciela, który chce tam otworzyć luksusowy dom towarowy na wzór Harrodsa w Londynie.

Informacja jest nieoficjalna, inwestor trzyma swoje plany w tajemnicy. Próbowaliśmy się z nim skontaktować kilkakrotnie, ale nigdy nie odpowiedział na prośby o kontakt. Miejska konserwator zabytków potwierdza jedynie, że inwestor dopina projekt aranżacji wnętrz.

Biuro konserwatora niedawno wydało też pozwolenie na remont dachu. - Okazało się, że jest on w najgorszym stanie i wymaga natychmiastowej interwencji - mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, konserwator zabytków.

Dodaje także, że budynek z zewnętrz nie zmieni wyglądu, przebudowane zostaną wnętrza.

- Wnętrza zostaną zaaranżowane pod nowe funkcje. Zachowany zostanie jedynie wygląd zabytkowej klatki schodowej

- mówi konserwator.

To nie jedyne zmiany na Starym Mieście. Inwestor zapowiedział odbudowę kamienicy „żelazko” u biegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. W budynku będzie biurowiec. Ma zostać oddany do użytku na przełomie 2017 i 2018 r.

Inwestor zdołał przekonać konserwatora zabytków, by nie odbudowywać sąsiedniej kamienicy przy ul. Krysiewicza 3, która zawaliła się pięć lat temu. Na jej miejscu powstanie nowoczesny budynek, w którym również mieścić się będą biura.

- Kamienica z konserwatorskiego punktu widzenia nie była szczególnie wartościowa - tłumaczy Bielawska-Pałczyńska.

Trwają prace nad remontem dwóch pokaźnych kamienic przy ul. Szkolnej. Z początkiem roku ma rozpocząć się remont kamienicy rozciągającej się od ul. Szkolnej przez Kozią aż do Wrocławskiej. Znajdą się tam sklepy, biura oraz apartamenty do wynajęcia. W dawnym skłocie Odzysk przy ul. Paderewskiego i Szkolnej znajdzie się z kolei hotel. W tej chwili w MPU trwają prace nad zmianą planu zagospodarowania dla tego obiektu (chodzi o linię zabudowy od strony podwórza).

Miasto w tym roku przeznaczyło 2,5 mln zł na remont swoich obiektów, m.in. kamienicy przy ul. Woźnej. Do remontu idą także miejskie kamienice przy ul Ratajczaka 45 i Kantaka 8-9. Miasto wspomogło również w remontach prywatnych właścicieli. Przeznaczono w tym roku na ten cel 1,5 mln zł.

Karolina Koziolek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.