Pacjenci psychiatryczni znajdą pomoc w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marta Zbikowska

Pacjenci psychiatryczni znajdą pomoc w Poznaniu

Marta Zbikowska

Dwa lata temu prezes Lenartowicz podjął tę odważną decyzję, a dzisiaj nowoczesny szpital jest gotowy na przyjęcie pacjentów - mówi profesor Janusz Rybakowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii o Centrum Zdrowia Psychicznego, które od września rozpocznie działalność w szpitalu HCP.

Cztery oddziały ogólnopsychiatryczne, oddział odwykowy, psychosomatyczny oraz detoksykacyjny i podwójnej diagnozy od 1 września rozpoczną działalność w nowoczesnych wnętrzach Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstało w strukturach szpitala HCP.

Same oddziały psychiatryczne mogłyby liczyć 156 łóżek. To, ilu pacjentów będzie mogło być tu leczonych, zależeć będzie od wysokości kontraktu z NFZ, o jaki zabiega placówka. Konkurs został już ogłoszony przez fundusz.

– Liczba łóżek, jaką jest w stanie zapewnić szpital rozwiązałaby problem z wywożeniem poznańskich pacjentów do odległych często szpitali w Wielkopolsce – mówi profesor Janusz Rybakowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii. –

Obecnie, tylko jedna trzecia mieszkańców Poznania wymagających hospitalizacji psychiatrycznej może być leczona na terenie miasta.

W 2016 roku w ramach psychiatrycznej izby przyjęć przy ul. Szpitalnej (Klinika Psychiatrii Dorosłych UMP) 986 pacjentów znalazło miejsce w poznańskiej klinice, 2223 osoby zostały natomiast przewiezione do placówek w Wielkopolsce i poza nią. 1410 osób trafiło do Gniezna, 323 do Kościana, 181 do Sokołówki oddalonej od Poznania prawie 150 kilometrów.

– Brak stacjonarnych miejsc psychiatrycznych w Poznaniu to od lat najpoważniejszy problem – mówi prof. Rybakowski. – Narodowy Program Zdrowia Psychicznego zakłada, że na każde 10 tys. mieszkańców powinny przypadać cztery takie łóżka. Oznacza to, że

w Poznaniu brakuje nam minimum 120 łóżek.

Jeśli kontrakt będzie mniejszy, nadal będziemy musieli wozić pacjentów do odległych szpitali.

W Centrum Zdrowia Psychicznego trwają ostatnie prace wykończeniowe. Wybudowanie dużego kompleksu leczniczego, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do inwestycji, nie trwało dłużej niż dwa lata.

– Jesteśmy w trakcie uzupełniania zespołu, choć

odpowiednią liczbę lekarzy mamy już zapewnioną

– mówi dr Lesław Lenartowicz, prezes CM HCP. –Łącznie chcemy przyjąć dodatkowych 140 osób, które będą pracować na nowych oddziałach.

Centrum Zdrowia Psychicznego to nie tylko oddziały stacjonarne. Znajdą się tu także dwa oddziały dzienne (dla młodzieży i dorosłych), a także poradnie psychiatryczne oraz zespół leczenia środowiskowego, w ramach którego funkcjonowałyby zespoły wyjazdowe złożone z psychiatry i psychologa. Na dziedzińcu szpitala powstaje ogródek, który będzie wykorzystywany jako element terapii.

Marta Zbikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.