Oto największe inwestycje kulturalne w Poznaniu. Będą kosztować blisko miliard zł!

Czytaj dalej
Fot. MTP
Maciej Szymkowiak

Oto największe inwestycje kulturalne w Poznaniu. Będą kosztować blisko miliard zł!

Maciej Szymkowiak

Poznań przespał czas, gdy inne miasta inwestowały olbrzymie sumy w kulturę. Unijne dotacje pozwalały na rozwój filharmonii, muzeów, teatrów, z których wiele dużych miast korzystało. Nie było jednak tak, że w Poznaniu nikt nic nie robił, ponieważ powstała, choćby Brama Poznania, a także zadbano o zrealizowanie Auli Novej, Auli Artis i otworzono stałą siedzibę Polskiego Teatru Tańca. Największe inwestycje jednak dopiero przed poznaniakami.

Największy teatr muzyczny w Polsce

Mury Teatru Muzycznego w Poznaniu pamiętają jeszcze odwilż gomułkowską. W końcu działa nieprzerwanie od 1956 roku. Spora część poznańskiej widowni nadal utożsamia go z „Operetką Poznańską”, mimo że nie jest nią przeszło od 50 lat. Po wojnie ze względu na problemy ze znalezieniem przestrzeni umieszczono go w siedzibie Ligi Przyjaciół Żołnierza przy ul. Niezłomnych. To miejsce nigdy nie było pomyślane, jako miejsce dla teatru. W 1939 r. była to po prostu sala widowiskowa, która zapewniała rozrywkę żołnierzom. Budynek stał się też siedzibą gestapo podczas II wojny światowej. A w obecnej garderobie wtedy katowano Wielkopolan.

Zespół artystyczny, począwszy od dyrektora Przemysława Kieliszewskiego, po aktorów zdaje sobie sprawę, że chociaż jest to przestrzeń już bardzo dobrze obeznana i tym samym oswojona, to niestety nie spełnia potrzeb nowoczesnego teatru. Tym samym nie przyciągnie turystów z innych województw. W żaden sposób przestrzennie nie może rywalizować z większym i nowocześniejszym Muzycznym Capitolem we Wrocławiu lub Teatrem Muzycznym w Gdyni, mimo że repertuar z roku na rok jest coraz ciekawszy i poważniejszy. Nierówna rywalizacja może się jednak wkrótce zmienić, ale kluczem będzie nowa siedziba. O niej zresztą w Poznaniu mówi się od lat.

- Łatka operetki jest związana bezpośrednio z tym miejscem. Do momentu przeniesienia się do nowej siedziby, będzie ona funkcjonować u tych, którzy nie byli tu przez ostatnie 7 lat

– mówił w wywiadzie dla „Głosu Wielkopolskiego” Przemysław Kieliszewski i dodał:

- A publiczność poszerzyła się nam o ludzi w średnim i młodym wieku. Co więcej, wiele osób starszych przekonało się do naszego nowego repertuaru. Widzowie czekają na nową siedzibę, dlatego że chcą oglądać tytuły, których nie jesteśmy teraz w stanie zagrać w naszym „pudełku po butach”.

Aktualnie trwają prace projektowe nad nową siedzibą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Konkurs na nową siedzibę został rozstrzygnięty wiosną 2019 roku, a w marcu 2020 roku ukończono już I etap prac obejmujący koncepcję. Jesienią 2021 ukończono II etap prac, czyli stworzono projekt budowlany, a także uzyskano pozwolenie na budowę. Za zwycięski projekt odpowiadać będzie Atelier Loegler Architekci. Wcześniej odpowiadało za m.in. Teatr Polski w Szczecinie, Filharmonię Łódzką, Muzeum Morskie w Gdyni, a w Poznaniu za choćby rozbudowę Biblioteki Raczyńskich, czy projekt, niewybudowanego VOX Design. Jury zachwyciło sposób, w jaki obiekt będzie nawiązywał do otaczającej go zabudowy oraz kształt bryły, który ma się wpisać w panoramę śródmieścia. Obecnie trwają prace, które mają pozwolić ogłosić przetarg na Generalnego Wykonawcę na przełomie I i II kwartału, czyli między marcem a kwietniem.

Za proces projektowy odpowiadało miasto, które przeznaczyło dotychczas 5 mln 158 tys. zł. W kwietniu ubiegłego roku włodarze Poznania podpisali umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie instytucji kultury w okresie czterech lat. Zgodnie z umową o współfinansowanie inwestycji miasto zabezpieczyło budżet o wysokości 151 mln 370 tys. zł, natomiast MKiDN 110 mln zł.

- Decyzją Rady Miasta z grudnia 2022 Teatr Muzyczny przejął rolę inwestora.. Planujemy rozpocząć prace budowlane jesienią 2023 i ukończyć w grudniu 2025

– informuje „Głos Wielkopolski” Andrzej Hamerski, zastępca dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Nowy Teatr Muzyczny w Poznaniu ma być największym teatrem muzycznym w Polsce. Główna widownia będzie miała 1200 miejsc, ponadto w budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, a także dodatkowa przestrzeń dla ok. 200 osób. Nie zabraknie też sali bankietowej i restauracji. W założeniach obiekt ma być nie tylko nowoczesny, ale w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także powstanie w myśl ekologicznego myślenia architektonicznego – zasilany zieloną energią. Nowa siedziba znajdzie się u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej.

- Zaczęliśmy mówić o naszym miejscu, jako teatrze metropolitalnym, ponieważ możemy rocznie przyjąć 300 tysięcy osób. To często mieszkańcy gmin powiatu poznańskiego. Będziemy bramą, która zaprosi do centrum miasta mieszkańców i turystów

– mówił nam Przemysław Kieliszewski i dodał:

- Tylko Teatr Muzyczny może być z jednej strony sztuką, która daje poczucie ekskluzywności, a z drugiej strony jest miejscem tworzenia pozytywnych emocji. Społecznie bardzo tego potrzebujemy.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Kolejna inwestycja będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego. Powstania, które od 27 grudnia 2021 jest obchodzone jako święto państwowe. Z każdym rokiem coraz potrzebniejsze staje się zachowanie pamięci i pamiątek, związanych ze zwycięskim zrywem o wolność. Dla Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości opracowano już dokumentację techniczną, czyli budowlano-wykonawczą. Uzyskano też pozwolenie na budowę i opracowano scenariusz merytoryczny dla wystawy stałej. Nadal jednak nie ogłoszono przetargu. Jak nas poinformowano, to ma nastąpić najpóźniej do końca czerwca bieżącego roku.

Do 2022 roku na realizację nowej siedziby przeznaczono 6 mln zł, a cała inwestycja ma kosztować, aż 376 mln. Pod koniec ubiegłego roku doszło też do wymiany, w myśl której za muzeum odpowiadać będzie samorząd wojewódzki, a za nową siedzibę Filharmonii Poznańskiej magistrat Poznania. Długo też trwały negocjacje między samorządem a ministerstwem. Konflikt polityczny i brak porozumienia przeciągał się, ale w końcu dla dobra inwestycji – topór zażegnano – i ustalono, że 60 proc. kwoty ma pokryć Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa, zaś resztę samorząd województwa wielkopolskiego.

- Rozpoczęcie budowy możliwe będzie po rozstrzygnięciu przetargu, a więc w IV kwartale 2023 r. Planowane zakończenie inwestycji to koniec 2026 r.

- informuje nas Stefan Ogorzałek, zastępca dyrektora ds. inwestycji i rozwoju, kierownik jednostki realizującej projekt Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Tam, gdzie wyburzane jest lodowisko Bogdanka. W skład Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Archeologicznego w Poznaniu wchodzi także Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim. Samorząd województwa prowadzi też dwie inne instytucje kultury przedstawiające narrację dotyczącą początków polskiej państwowości: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Założenie jest, aby nowa siedziba opowiadała historię dla wszystkich Wielkopolan, a nie tylko z punktu widzenia Poznania.

Wybudowanie Centrum Muzyki ma kosztować ok. 350 mln zł, które w 70 proc. zostanie pokryte z budżetu Unii Europejskiej.
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości Cała inwestycja ma kosztować, aż 376 mln. Praca mają się zakończyć do grudnia 2026 roku.

Za projekt odpowiada warszawska pracownia WXCA, która zaprojektowała już m.in. Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Stworzyła też wystawę stałą Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Główna ekspozycja będzie zajmowała powierzchnię trzech tysięcy metrów kwadratowych i zostanie ulokowana pod ziemią. Dyrektor muzeum, Przemysław Terlecki nie obawia się jednak o to, jak zapełnić tak olbrzymią przestrzeń. Muzeum przeniesie przede wszystkim bogate powstańcze zbiory z Odwachu, a do tego skorzysta z wybranych eksponatów Muzeum Narodowego w Poznaniu, z którym ma już zawartą umowę na wieloletnie wypożyczenie powstańczych artefaktów.

- Przeprowadziliśmy już liczne kwerendy w kolekcjach muzeów w naszym regionie i w kraju, bibliotek - m.in. kórnickiej i szeregu instytucji. Wiemy, jakie ciekawe dokumenty czy zdjęcia chcielibyśmy wypożyczyć na krótkoterminowe - bo tylko takie można przygotowywać z poszanowaniem dla stanu fizycznego eksponatów – wystawy

– mówił „Głosowi Wielkopolskiemu” Przemysław Terlecki i dodał:

- Bardzo chciałbym ściągnąć do Poznania, nawet na krótkotrwałe wypożyczenie, sztandar 1 Pułku Strzelców Wielkopolskich, na który przysięgali na placu Wielkopolskim: on obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zapowiada, że na Wzgórzu Świętego Wojciecha stanie nowoczesne muzeum, które w atrakcyjnej formie zaprezentuje historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wraz z jego korzeniami, przyczynami, skutkami i znaczeniem, a jednocześnie będzie spełniać wszystkie wymagania współczesnego muzeum. Głównej ekspozycji towarzyszyć mają cztery budynki, w których pomieści się administracja, dział opieki nad zbiorami, pracownia konserwatorska, biblioteka, magazyny czy sale konferencyjne, sklepik i część gastronomiczna.

- Uważam, że podjęto dobrą, racjonalną decyzję. Powstanie było wielkopolskie i trafiło pod skrzydła samorządu województwa wielkopolskiego, ale co najważniejsze, przełamano trwający od kilku lat impas

– mówił Przemysław Terlecki.

Centrum Muzyki w Poznaniu

- Zastanawiałem się, co moglibyśmy zrobić, żeby wyróżnić Poznań na mapie Europy. Jesteśmy miastem średniej wielkości, natomiast elementem, który mógłby nas wyróżniać, jest Filharmonia Poznańska. Najlepsza filharmonia w Europie może być czynnikiem przyciągającym turystów i artystów z najwyższej półki. Muzyka klasyczna będzie na świecie istotna zarówno za 10 lat, jak i za 50

- mówił prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w dniu podpisania przejęcia przez samorząd miejski tej inwestycji.

Nowa siedziba Filharmonii Poznańskiej ma się mieścić na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Budynek będzie zlokalizowany przy placu Powszechnej Wystawy Krajowej, przy pawilonie nr 12 z osią widokową z ulicy Głogowskiej, pomiędzy pawilonem nr 1 i 2. Obiekt będzie miał dwie sale koncertowe, główną na 1400 miejsc i kameralną na 300 miejsc. MTP twierdzi, że będzie to obszar prezentacji dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, poznańskich zespołów muzycznych i chóralnych, a także miejscem najważniejszych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, cyklu Speaking Concerts czy festiwalu Era Jazzu. Obecnie Filharmonia nadal ćwiczy w budynkach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, a koncerty realizuje w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Nie ma w tej chwili w kraju tak „bezdomnej filharmonii”, jak Filharmonia Poznańska. To, że korzystamy z Auli Uniwersyteckiej, sprawia publiczności radość, ale patrząc od strony zaplecza - artyści nie mogą wyjść na koncert, gdy wybrzmiewa trzeci gong, tylko muszą siedzieć na estradzie już wcześniej

– mówił Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej i dodał:

- Zamiana daje nam ogromną nadzieję na to, że Filharmonia Poznańska będzie miała swój dom muzyki w pięknym miejscu Poznania - na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Są one tak centralnie położone i mają już bardzo dobrą infrastrukturę, że pozostaje tylko zbudować wspaniałą salę koncertową.

Rozmowy o nowej siedzibie trwają od października 2019 roku, chociaż przymiarki trwały już wcześniej – wówczas mówiono o wykorzystaniu kompleksu dawnej miejskiej gazowni na Starym Mieście. Jak twierdzi grupa MTP – opóźnienia w realizacji były spowodowane pandemią koronawirusa. Początkowo nowa siedziba miała być obok Stadionu Szyca na Wildzie, jednak pomysł nie został zaakceptowany. Przeszkadzał m.in. okolicznym mieszkańcom, którzy wskazali teren, jako rekreacyjno-sportowy.

W styczniu 2021 roku przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, miasta i Targów zadecydowali, że to właśnie na terenie MTP można wkomponować nową inwestycję. Przetarg miał zostać ogłoszony w ubiegłym roku, jednak do tego nie doszło. Problemem, jak w przypadku Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości było to, kto ma finansować i odpowiadać za nową siedzibę. Finansowanie, dzięki staraniom marszałka województwa wielkopolskiego wpisano do perspektywy unijnej od 2021 do 2027 roku. Zapisane pieniądze w wysokości ok. 380 mln zł, częściowo pokryją koszty budowy. Trzeba jednak pamiętać o rosnącej inflacji i tym, że jest to inwestycja długoterminowa.

- W drugiej połowie roku 2023 zostanie ogłoszony otwarty, międzynarodowy konkurs na projekt centrum, połączony z wyborem pracowni odpowiedzialnej za akustykę obiektu. Po jego rozstrzygnięciu, około dwóch lata potrwa przygotowanie projektu architektonicznego, trzy lata może potrwać natomiast budowa Centrum Muzyki

– informuje Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP.

W pierwszej połowie tego roku odbędzie się osiem wizyt referencyjnych w polskich i europejskich filharmoniach, aby przygotować koncepcję funkcjonalną dla poznańskiego obiektu. Poznaniacy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, ponieważ przyjdzie im jeszcze czekać.

- Datą graniczną jest rok 2029, do którego, zgodnie z unijnym programem należy zakończyć projekt i rozliczyć wydatkowanie środków

– dodaje Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP.

Co dalej z Areną?

W październiku 2022 Grupa MTP otrzymała pozytywną decyzję w sprawie ustalenia lokalizacji dla inwestycji celu publicznego dla projektu zamiennego Areny. W przeciwieństwie do pierwotnego dokumentu zawiera ona też decyzję o budowie parkingu podziemnego, który zapobiegnie dzikiemu parkowaniu podczas imprez sportowych i kulturalnych, i rozjeżdżaniu parku Kasprzaka. Zakres projektu został też rozszerzony o budynek administracyjno-restauracyjnego, z działającą przez cały rok restauracją oraz infrastrukturę otaczającą Arenę, która zapewni przestrzenie zielone, ochronę bioróżnorodności i retencję wody, która może być wykorzystywana do nawadniania parku.

Modernizacja Hali Widowiskowo - Sportowej Arena ma uczynić z niej nowoczesny obiekt, w którym odbywać się mają wydarzenia nawet do 9 tys. osób. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Remontowi ulegnie tylko pokrycie dachowe. A w zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Za projekt odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania. Całkowicie ma być przebudowane wnętrze obiektu. Zmianie ulegnie układ trybun, które teraz sią oddalone od parkietu. Podłogi zostaną obniżone o 6 metrów. W nowej Arenie Poznań znajdą się też szatnie, garderoby, sale konferencyjne, food court oraz restauracja z tarasem. Pod kopułą dachu znajdzie się specjalna konstrukcja nośna dla urządzeń techniki scenicznej. Prace budowlane obejmą również rewitalizację terenu wokół hali. Zdaniem Grupy MTP Arena przyciągnie do miasta wiele imprez sportowych m.in. Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy w takich dyscyplinach sportowych, jak m.in. piłka ręczna, siatkówka, koszykówka.

- Gdy tylko otrzymamy zamienne pozwolenie na budowę, zostanie uruchomione postępowanie na wybór generalnego wykonawcy. Spółka przewiduje, że postepowanie na wybór generalnego wykonawcy będzie trwało około 4 miesięcy. Harmonogram prac przewiduje uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie HWS ARENA w terminie 34 - 36 miesięcy od momentu rozpoczęcia inwestycji. Grupa MTP posiada biznesplan i kosztorys rozbudowy Areny, nie możemy jednak rozmawiać o kosztach inwestycji, przed rozstrzygnięciem przetargu

– poinformowała nas Karolina Nawrot.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Szymkowiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.