Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Czytaj dalej
Marek Weiss

Ostrowianin przeżył niemieckie eksperymenty medyczne w Dachau

Marek Weiss

Czesław Piechota miał 17 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Najpiękniejszy okres jego życia przypadł na koszmar okupacji, która w jego przypadku miała szczególnie mroczne oblicze. Aż 5 lat spędził bowiem za drutami obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie poddawany był pseudomedycznym eksperymentom. Wiele razy ocierał się o śmierć, ale pisane mu było dożyć 95 lat.

Już w wieku dwóch lat stracił matkę. Ojciec ze względu na pracę w zawodzie budowlańca nie mógł poświęcić dzieciom zbyt dużo czasu. Zajmowały się nimi dwie kolejne macochy. Mimo to wyniósł z domu głęboki patriotyzm, który dodatkowo ukształtowało w nim Gimnazjum Męskie w Ostrowie.

Tuż przed wybuchem wojny bezskutecznie próbował na ochotnika zgłosić się do wojska. W czasie okupacji szybko nawiązał kontakty z kolegami szkolnymi. Młodzi ludzie, w wieku 16-18 lat, postanowili nie siedzieć z założonymi rękami. Na początek, już jesienią 1939 roku, odzyskali część sprzętu sportowego znajdującego się w ich szkole. Dokonali tego, choć w tym czasie stacjonowała tam jednostka Wehrmachtu.

Wybrali sobotę, kiedy wszyscy żołnierze spędzali czas w łaźni. Ponieważ znali wszystkie zakamarki, bez trudu wynieśli stroje, buty i piłki. Podczas tej akcji zauważyli, że Niemcy wyrzucili na podwórze stosy książek ze szkolnej biblioteki. Podczas następnej okazji ponowili akcję i przetransportowali je do bramy znajdującej się naprzeciw szkoły, a potem rozprowadzili po domach.

Niestety, kolejna taka akcja zakończyła się wpadką. Czesław Piechota został wraz z dwoma kolegami zatrzymany. Cała trójka została skierowana do przymusowych robót drogowych, co w okupacyjnej rzeczywistości było najlżejszym wymiarem kary.

Gimnazjaliści zawiesili wszelkie akcje i zaostrzyli czujność, a posiadany sprzęt ulokowali w bezpieczniejszych miejscach. Postanowiono ograniczyć się do zbierania informacji o niebezpiecznych funkcjonariuszach SS i volksdeutschach oraz o wysiedleniach ludności. Ponadto Piechota został zobowiązany do nasłuchów radiowych i dostarczania kolegom wiadomości.

W dalszej części artykułu:

 • Jak Czesław Piechota trafił do obozu koncentracyjnego?
 • Jak wyglądało życie więźnia w Dachau?
 • Jakie eksperymenty medyczne przeprowadzano w obozie?

 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Weiss

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.