Milena Kochanowska

Ostatnie dni na złożenie PIT-u. Urzędy skarbowe będą pracować dłużej

Mamy prawo wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu złożenia PIT-u, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem Fot. Jarosław Jakubczak Mamy prawo wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu złożenia PIT-u, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym
Milena Kochanowska

W tym roku ostatnim dniem, w którym możemy rozliczyć się z fiskusem, jest wtorek, 2 maja. W całej Wielkopolsce 27 i 28 kwietnia urzędy skarbowe pracują dłużej - do godziny 18, a 2 maja do 15.30.

Wielu z nas, mimo niezbyt sprzyjającej pogody, wyjeżdża na zbliżający się długi majowy weekend poza miasto. Ci, którzy nie chcą w tym czasie zawracać sobie głowy podatkami, mogą rozliczyć się z fiskusem do piątku, 28 kwietnia. Wówczas będą odpoczywali już ze spokojem. Z myślą o takich osobach, które chcą złożyć PIT w sposób tradycyjny, urzędy skarbowe na dwa dni przed majówką wydłużyły godziny pracy.

Lepiej zmieścić się w terminie

Zdecydowana większość z nas wysyła już jednak zeznania podatkowe pocztą (koniecznie listem poleconym, bo o terminie złożenia zeznania świadczy data na stemplu) lub drogą elektroniczną - w niektórych wielkopolskich urzędach nawet około 80 procent podatników. I tu musimy oczywiście zmieścić się w terminie do 2 maja i również do tego dnia musimy, o ile wynika to z naszego zeznania, dokonać zapłaty należnego podatku.

Mamy co prawda prawo wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu skarbowego o odroczenie terminu złożenia PIT-u, ale tylko w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Czy jest to rzeczywiście taki przypadek, zadecyduje naczelnik.

Jeżeli złożymy PIT po terminie, trzeba liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Najlepiej wówczas do zeznania dołączyć pismo wyjaśniające opóźnienie, zawierające tzw. „czynny żal”.

- Pamiętajmy jednak, że po 2 maja nie będzie już możliwe skorzystanie z prawa do wspólnego opodatkowania przez małżonków ani z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla samotnych rodziców

- przypomina Paweł Małecki z Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Bezpieczne e-deklaracje

Gdy wysyłamy PIT przez internet, jako podpis traktowane są nasze unikalne cechy osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL i kwota przychodu wskazana w zeznaniu za 2015 r.

Choć w sieci znajdziemy wiele stron zachęcających do bezpłatnego rozliczenia się z fiskusem, najpewniej i najbezpieczniej skorzystać bezpośrednio ze strony internetowej Ministerstwa Finansów www.finanse.mf.gov.pl. Wybierając niesprawdzone programy, narażamy się na to, że udostępnimy nasze poufne dane osobom trzecim lub na przykład na to, że program narzuci nam, komu mamy przekazać darowiznę 1 procent podatku.

- Deklaracje w bardzo prosty sposób można składać drogą elektroniczną, korzystając z naszego konta na portalu podatkowym, wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, formularza elektronicznego lub aplikacji e-deklaracje Desktop

- mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu. - Pamiętajmy też, żeby po wysłaniu PIT-u pobrać urzędowe potwierdzenie odbioru wygenerowane przez system. To jedyny dokument potwierdzający, że zeznanie faktycznie złożyliśmy, a wielu o tym zapomina.

Grosz do grosza...

Ulgi, które uprawniają nas do odliczeń od dochodu lub podatku, od dłuższego czasu niemal się nie zmieniły i niewiele osób tak naprawdę z nich korzysta. Najbardziej popularna to tzw. ulga prorodzinna. Natomiast coraz więcej z nas decyduje się na przekazanie 1 procentu podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Najłatwiej zrobić to, rozliczając się online. Po wpisaniu wszystkich danych program automatycznie wyliczy wysokość darowizny, a my w odpowiednią rubrykę na formularzu wpiszemy tylko numer KRS. Decydując się na to, nie stracimy ani grosza - zadysponujemy jedynie kwotą, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa, a organizacje i ich podopieczni mogą zyskać wiele. Pozornie niewysokie kwoty przekazane przez kilkadziesiąt czy kilkaset osób złożą się na sumę, która na pewno pomoże w niezbędnej rehabilitacji lub leczeniu chorych albo w inny sposób wesprze działalność stowarzyszenia czy fundacji.

Możemy wybrać tylko jedną OPP. Zaktualizowany, obowiązujący w tym roku ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl.

„Głos Wielkopolski” gorąco zachęca do przekazywania 1 procentu podatku na rzecz niespełna trzyletniej Antoninki (25510 Kierstan Antonina, KRS 0000037904) i pierwszoklasisty Jaśka (16272 Dembiński Jan, KRS 0000037904).

Milena Kochanowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.