Błażej Dąbkowski

Ostatni przedwojenny prezydent Poznania spoczywa na Ukrainie?

Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia Fot. www.fzpk.info Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia
Błażej Dąbkowski

Ostatni przedwojenny prezydent Poznania Tadeusz Ruge może spoczywać w ukraińskich Żurawnykach. Czy jego szczątki zostaną sprowadzone do Poznania?

Nowy prezydent nie należał do ludzi z inwencją i polotem, nie miał daru wymowy, mówił ciężko, a myślał jeszcze wolniej, ale był bardzo solidnym i poczciwym poznańczykiem, lojalnym wobec władzy, politycznie zaś nigdzie niezaangażowanym

- tak Tadeusza Rugego wspominał przedwojenny architekt miejski Władysław Czarnecki.

Jak twierdzą ukraińscy archeolodzy, szczątki ostatniego przedwojennego prezydenta Poznania mogą znajdować się w miejscowości Żurawnyki, położonej w obwodzie łuckim. Pierwsza poinformowała o tym „Gazeta Wyborcza”. Ekspedycja naukowców, w której wzięli udział także przedstawiciele Fundacji Związku Polaków miasta Kijowa, miała miejsce w pierwszej połowie sierpnia.

- Jeszcze przed jej rozpoczęciem otrzymaliśmy informację, że na cmentarzu mogą znajdować się szczątki polskiego generała, senatora lub prezydenta Łodzi. Miał on zostać zabity we wrześniu 1939 r. przez czerwonoarmistów w drodze do Lwowa. Takie informacje przekazali archeologom mieszkańcy wioski - opowiada Władysław Zwaricz, wiceprezes fundacji.

Dodaje też, że wyniku dalszych rozmów okazało się, że szczątki mogą należeć do zupełnie innej osoby - Tadeusza Rugego.

- Nie mamy jednak stuprocentowej pewności, bo trzeba przeprowadzić badania DNA, nie mamy też zgody na ekshumację - mówi W. Zwaricz. Fundacja zwróciła się w tej sprawie do ministerstwa kultury i poznańskiego magistratu. Czy władze miasta są zainteresowane sprowadzeniem szczątków prezydenta Poznania?

Prace archeologiczne w Żurawnykach miały miejsce w pierwszej połowie sierpnia
Łukasz Gdak Wiceprezydent Jędrzej Solarski

Wiceprezydent Jędrzej Solarski zapewnia, że już podjął działania w tej sprawie. - Oczywiście musimy najpierw potwierdzić informacje płynące z Ukrainy - zaznacza. I dodaje: Poprosiłem pracowników wydziału kultury, by zajęli się tą sprawą.

Co ciekawe, już w 2003 r. starano się o upamiętnienie miejsca pochówku T. Rugego, jednak wtedy cmentarz w Żurawnykach miał okazać się zbyt mocno zdewastowany, by przeprowadzić ekshumację. Wówczas też ówczesny zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz przywiózł do stolicy Wielkopolski urnę z ziemią z ukraińskiej nekropolii.

We wrześniu 2004 roku na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan odsłonięto tablicę ku pamięci Tadeusza Rugego, pod którą umieszczono urnę.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.