Opolscy nauczyciele ujawniają, ile stracili na strajku

Czytaj dalej
Fot. Fot. piotr guzik
Tomasz Kapica

Opolscy nauczyciele ujawniają, ile stracili na strajku

Tomasz Kapica

Finansowo od 500 do 2000 złotych. Poza rzeczami materialnymi część pedagogów utraciła przyjaciół w pracy czy szacunek rodziców. Ale nie brak i takich, którzy mówią, że warto było poświęcić wiele za walkę o godność nauczycieli.

Nauczycielka kontraktowa w jednej ze szkół podstawowych w dużym mieście Opolszczyzny jeszcze w kwietniu otrzymała na konto dokładnie 2129,10 zł wypłaty. Tyle zarabia miesięcznie. Ciężko za to przeżyć „od pierwszego do pierwszego”, ale zaciska zęby. Liczy na to, że los nauczycieli wreszcie się poprawi. W maju dostała tylko 774,41 zł.

- Byłam świadoma, że wypłata za czas strajku będzie obniżona. Nie spodziewałam się, że o tak dużo. Dobrze, że mam jeszcze inne źródło dochodu, bo w przeciwnym razie nie wyobrażam sobie za tę kwotę przeżyć obecnego miesiąca - mówi „Nowej Trybunie Opolskiej”.

Nauczyciel szkoły średniej: - Strajkowałam tylko 5 dni. W pozostałym czasie byłam na L4 z powodu zabiegu, którego termin zastał zaplanowany dużo wcześniej. Z tego, co wiem, nauczyciele dyplomowani z mojej szkoły, którzy trwali od początku, dostali około 800 zł, zamiast 3000 zł. Przystępując do protestu, znaliśmy konsekwencje - mówi nasza rozmówczyni. Sama też dostała mocno po kieszeni. W kwietniu miała 2352,08 wypłaty, teraz 1805,78. Zaplanowane chorobowe pozwoliło zachować blisko 1000 zł.

Z pełną premedytacją poszłam na zwolnienie

Nauczyciel mianowany: - Strajkowałam tydzień, bo potem poszłam na chorobowe. Za godzinę mam płacone 28,51 zł. Mnożąc 5 godzin dziennie przez 5 dni, wyszło około 500 zł z hakiem. Strajkowałam z pełną świadomością, że stracę te pieniądze. Ale to nie one były najważniejsze, a chęć wymuszenia na rządzie podwyżek.

Nauczyciel kontraktowy: - Na konto w kwietniu dostałem 2200, w maju 1040 zł. W naszym mieście jest pozwolenie władz gminy, by na wniosek nauczyciela potrącenia za czas protestu były rozbijane na raty. Ale z tego, co wiem, wielu nie skorzystało z takiej możliwości.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.