Operator poznańskiego stadionu zapłaci wyższy czynsz miastu? "To dobry moment na negocjacje"

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Błażej Dąbkowski

Operator poznańskiego stadionu zapłaci wyższy czynsz miastu? "To dobry moment na negocjacje"

Błażej Dąbkowski

Ponad pięć lat temu władze Poznania podpisały aneks do umowy z operatorem stadionu miejskiego. Wzbudziło to spore kontrowersje, bowiem zapisy były niekorzystne dla miasta. Teraz sytuacja może ulec zmianie.

W 2011 r., miasto podpisało pierwszą umowę operatorską z konsorcjum Marcelin Management i Lecha Poznań, która miała obowiązywać przez 20 lat. Operator zobowiązał się do płacenia czynszu stałego na poziomie 3,1 mln zł rocznie oraz oraz zmiennego, który zależy od wpływów z tzw. dnia meczowego (średnio 7,5 proc. wpływów).

Do istotnych zmian doszło jednak dwa lata później. W maju 2013 r. nowe warunki umowy oburzyły poznańskich radnych, którzy zarzucili prezydentowi Ryszardowi Grobelnemu zbyt dużą uległość w negocjacjach z Marcelin Management i Lechem Poznań.

Zmiany, które w 2013 r. wprowadził aneks do umowy stadionowej miały być niekorzystne dla miasta. Czy uda się je teraz zmienić?
Waldemar Wylegalski Zmiany, które w 2013 r. wprowadził aneks do umowy stadionowej miały być niekorzystne dla miasta. Czy uda się je teraz zmienić?

Przypomnijmy, że Lech od tego momentu miał płacić za użytkowanie obiektu tylko 600 tys. zł. rocznie. Poza tym, do miejskiej kasy miała nie wpłynąć nawet złotówka po ewentualnej sprzedaży prawa do nazwy stadionu. Zrezygnowano też z opłat za tzw. dzień meczowy. Ryszard Grobelny tłumaczył wtedy, że „to nie jest sukces, ale najlepsze wyjście z sytuacji”. Taka decyzja, jak tłumaczyły władze miasta, była podyktowana tym, że miasto miałoby dopłacać do stadionu od 1,5 do nawet 4 mln rocznie.

Już wtedy zapowiedziano jednak, iż po 5 latach obie strony usiądą ponownie do rozmów i przeanalizują, jak wygląda nowa sytuacja ekonomiczna. Jeśli stadion zacząłby przynosić zyski, ich 50 proc. miało otrzymać miasto.

Od czego będzie zależało nałożenie dodatkowego czynszu na operatora? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.