Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał przyjęcia pacjentów w siedmiu województwach. Dlaczego?

Czytaj dalej
Fot. OGÓLNOPOLSKI ZWIĄZEK ŚWIADCZENIODAWCÓW WENTYLACJI MECHANICZNEJ
Justyna Dopierała

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał przyjęcia pacjentów w siedmiu województwach. Dlaczego?

Justyna Dopierała

Świadczeniodawcy pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej w związku z kompletnym brakiem reakcji Ministerstwa Zdrowia i NFZ na dramatyczne apele o stanie niezapłaconych nadwykonań, wstrzymali przyjęcia kolejnych pacjentów w siedmiu województwach. Nie są już w stanie dalej kredytować funduszu z własnych pieniędzy.

Sytuacja pogarszała się od kilku lat i od kilku lat członkowie Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej informowali o tym zarówno decydentów jak i opinię publiczną. Nikt się tym jednak nie przejął, a świadomi odpowiedzialności świadczeniodawcy nadal przyjmowali pacjentów, ryzykując utratę płynności finansowej. Do dziś niektórzy z nich nie otrzymali pełnej zapłaty nadwykonań za rok 2018 i to pomimo korzystnych dla nich wyroków sądu w sprawach wytoczonych funduszowi jeszcze na początku obecnej dekady. Już teraz mają pod opieką ponad 2 000 nadlimitowych pacjentów, za których NFZ nie gwarantuje im zapłaty.

Czytaj także: Poznań: Nowy sprzęt w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego. Pozwoli na szybszą diagnostykę nowotworów głowy i szyi

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna zastępuje lub wspomaga oddech u chorych, którzy tego wymagają. Są to między innymi osoby po wypadkach komunikacyjnych, z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym, POChP, deformacjami klatki piersiowej czy ciężkimi wadami genetycznymi. Choć jest procedurą ratującą życie, nie jest oficjalnie zakwalifikowana jako taka. Zarząd OZŚWM, występował już w imieniu wentylowanych pacjentów w maju 2018 roku do prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę kwalifikacji świadczenia, ale otrzymał odpowiedź negatywną.

– Od czasu uruchomienia świadczenia w roku 2000, kiedy nasze działania były próbą rozwiązania problemu długotrwale wentylowanych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, staliśmy się pożądaną przez pacjentów i NFZ alternatywą dla szpitali

– mówi dr Robert Suchanke, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.

– Inne kraje już dawno postawiły na opiekę domową, by zredukować stres pacjenta i zmniejszyć koszty hospitalizacji. Ale w strukturze wydatków NFZ nadal zdecydowanie dominuje leczenie szpitalne, najdroższe i najmniej oczekiwane przez pacjenta i jego bliskich. Między innymi dlatego ciągle brakuje pieniędzy na opiekę długoterminową.

Od poniedziałku, 16 września wstrzymane zostają przyjęcia pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej (domowej i stacjonarnej) w województwach:

Zobacz też: Eksperymenty medyczne w klinice przy Długiej w Poznaniu? Syn pacjenta: „Nasz ojciec mógł dostać niezarejestrowany lek. Nagle zmarł”

– Oznacza to, że w niedługim czasie nowi pacjenci kierowani ze szpitali głównie do domowej opieki długoterminowej, będą musieli pozostać nadal na oddziałach szpitalnych. W obliczu całkowitej ignorancji ministerstwa i NFZ nie możemy już więcej przyjąć nadlimitowych pacjentów w siedmiu województwach – mówi dr Robert Suchanke. – Odwlekaliśmy ten moment ile się dało, ale dłużej nie możemy.

Czytaj również: Epidemia Ebola w Kongu. Polski wirusolog opowiada dlaczego wirus zabija tak wielu ludzi

Kogo to dotyczy?

Z danych NFZ wynika, że osób korzystających ze świadczenia pozaszpitalnej wentylacji mechanicznej jest w Polsce obecnie około 7 tysięcy. Z tej liczby członkowie Związku obejmują swoją opieką 90 proc. pacjentów. Liczba ta stale rośnie. Dzieje się tak nie tylko ze względu na rosnące zanieczyszczenie powietrza czy starzenie się społeczeństwa, ale też z uwagi na poprawę diagnostyki,
wprowadzenie standardu, jakim jest leczenie respiratorem oraz realizowany przez Ministerstwo Zdrowia od 2016 roku Krajowy Program Zmniejszania Umieralności z Powodu Przewlekłych Chorób Płuc Poprzez Tworzenie Sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej POL-VENT.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Justyna Dopierała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.