Odkrycia na Śródce. Będzie oddział muzeum?

Czytaj dalej
Fot. Trigony
Karolina Koziolek

Odkrycia na Śródce. Będzie oddział muzeum?

Karolina Koziolek

Odkrycia na Śródce w miejscu budowy kamienicy: monety, wisiorki, ozdoby oraz pozostałości po ludwisarni. Bedzie śródeckie muzeum?

Na Śródce, naprzeciwko popularnej La Ruiny trwają prace nad nową inwestycją. Działka długo stała pusta, teraz zmienił się właściciel i zapewnia, że ma już pozwolenie na budowę nowej mieszkalnej kamienicy.

Od czasu otwarcia Bramy Poznania oraz ulokowania nowego mostu łączącego Ostrów Tumski ze Śródką okolica z roku na rok zyskuje na popularności. Przyczyniła się do tego ostatnio także Wartostrada, która pozwala szybko dotrzeć na Śródkę mieszkańcom z północy i południa Poznania. To przyciąga nowych inwestorów.

Od pewnego czasu na parceli, położonej naprzeciwko słynnego śródeckiego muralu, trwają prace archeologiczne. Są one konieczne przed rozpoczęciem budowy nowej kamienicy.

- Prace rozpoczęliśmy miesiąc temu. Jak wiadomo, Śródka była średniowieczną osadą. Na terenie naszej działki archeolodzy znajdują przedmioty nawet z XIII wieku

- mówi Paulina Wylegała, przedstawicielka inwestora z firmy Muchowiecka Apartments. - Ze względu na ciekawe odkrycia, chcemy dać archeologom wystarczająco dużo czasu, dlatego sama budowa kamienicy rozpocznie się wiosną przyszłego roku - dodaje.

Gerard Cofta, przewodniczący rady osiedla Śródka, zabiega u władz, by na Śródce powstał nowy oddział Muzeum Archeologicznego. Jest już nawet lokalizacja: ulica Bydgoska 2. To prywatna kamienica, którą właściciel chce przeznaczyć na cele kulturalne.

- Mamy w tej chwili kilkaset eksponatów znalezionych w tej okolicy, a stale dochodzą kolejne. Rozmawiam prawie codziennie z archeologami, którzy kopią w miejscu, gdzie powstaje nowa kamienica. Właśnie są na etapie odkrywania pozostałości po ludwisarni, gdzie odlewano dzwony. Liczę, że te ciekawe znaleziska uda się w przyszłości pokazać. Obecnie zalegają one w magazynach Muzeum Archeologicznego

- opowiada Cofta.

W budynku przy ulicy Śródka 7 znajdą się mieszkania oraz część hotelowa. Nie wiadomo, która z funkcji będzie dominować. Gerard Cofta zaznacza, że zależy mu przede wszystkim na nowych mieszkańcach.

- Dlatego liczę, że w nowej kamienicy powstaną głównie mieszkania - mówi.

W budynku znajdzie się ponad 30 lokali mieszkalnych. W parterze znajdzie się miejsce na gastronomię.

Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.