Oddali 80 mieszkań. Gdzie cztery tysiące?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Błażej Dąbkowski

Oddali 80 mieszkań. Gdzie cztery tysiące?

Błażej Dąbkowski

Dwie miejskie spółki w tym roku oddały 82 lokale mieszkalne. Najwięcej inwestycji mieszkaniowych ruszy w przyszłym roku.

Choć niewiele wybudowano, to przygotowano wiele inwestycji i przetargów - tak można podsumować rok w poznańskiej mieszkaniówce. ZKZL może się pochwalić oddaniem dwóch bloków przy ul. Rubież, w których znajdują się 62 mieszkania.

-

W czwartek komisja, w skład której wchodzą także poznańscy radni, dokonała wyboru rodzin, które w nich po nowym roku zamieszkają

- tłumaczy Magdalena Gościńska, rzecznik ZKZL. Klucze miały być wręczone jeszcze przed świętami, ostatecznie jednak nie dojdzie do dotrzymania tego terminu, bo jak tłumaczy rzecznik ZKZL, w tym roku zmieniły się zasady przyznawania mieszkań komunalnych.

Mniej, bo dwadzieścia mieszkań w październiku oddał w ramach programu „Najem z dojściem do własności” PTBS przy ul. Suwalskiej.

Taka liczba nie do końca satysfakcjonuje jednak wszystkich poznańskich radnych, którzy oczekują przyspieszenia działań inwestycyjnych.

- Jedynym ratunkiem dla czterech tysięcy mieszkań może być start rządowego programu mieszkanie plus

- stwierdza Michał Grześ z PiS. I dodaje: Miasto powinno oddawać co najmniej sto nowych lokali rocznie, teraz jednak trochę zabrakło.

- Ktoś, kto tak twierdzi, że oddajemy zbyt mało mieszkań nie zna się na procesach inwestycyjnych. Dopiero się rozpędzamy - odpowiada Arkadiusz Stasica, prezes ZKZL.

W podobnym tonie wypowiada się także przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Tomasz Lipiński. - Przedstawiony harmonogram prac wygląda obiecująco. Będzie coraz lepiej - mówi radny PO.

Jeszcze przed końcem roku ZKZL rozpocznie kolejną inwestycję mieszkaniową. Przy ul. abp. W. Dymka na Nowym Mieście, gdzie wzniesione zostaną dwa czterokondygnacyjne budynki z 94 dwupokojowymi mieszkaniami (wszystkie będą miały ok. 50 mkw.) oraz dwoma lokalami użytkowymi. Sześć z nich przystosowanych będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkania na Strzeszynie w programie „Najem do własności”

- Do października przyszłego roku przy ul. Bolka przybędzie też 90 lokali mieszkalnych przy ul. Bolka - zapowiada A. Stasica.

Prezes spółki potwierdza, że w przyszłym roku wystartują też cztery kolejne inwestycje.

- Wszystkie powinny zostać ukończone do końca 2018 roku

- zapewnia. Już w marcu rozpocznie się inwestycja przy ul. Zawady (48 mieszkań), w dalszej kolejności budowlańcy pojawią się na placach przy ul. Biskupińskiej (150 lokali), Opolskiej (300 lokali), Nadolnik (60). W przeciągu dwóch lat spółka wybuduje zatem ponad 800 mieszkań. Dodatkowe będą mogły powstać dzięki współpracy miasta z trzema spółdzielniami mieszkaniowymi (ponad tysiąc).

Do tego czasu powinny być też gotowe 357 mieszkań wybudowanych na Strzeszynie przez PTBS.

- Jesteśmy już gotowi do ogłoszenia przetargu na I etap inwestycji

- zapewnia Andrzej Konieczny, prezes PTBS. W kolejnych latach może tam powstać 1081 lokali mieszkalnych.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.