Od lipca mniejsze wypłaty dla wielkopolskich polityków. To tuszowanie ministerialnych premii czy słuchanie głosu Polaków?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Norbert Kowalski

Od lipca mniejsze wypłaty dla wielkopolskich polityków. To tuszowanie ministerialnych premii czy słuchanie głosu Polaków?

Norbert Kowalski

Prezydent Poznania, marszałek województwa wielkopolskiego czy wójtowie okolicznych gmin – ich wynagrodzenie od lipca zostanie zmniejszone. To samo czeka wielu innych wielkopolskich samorządowców z powodu rozporządzenia wprowadzonego przez rząd PiS. Radni PO twierdzą, że zmniejszanie pensji lokalnych polityków jest próbą zatuszowania przyznania wysokich premii ministrom PiS. Z kolei politycy PiS odpowiadają, że wsłuchują się w głos ludu.

Od 1 lipca prezydenci miast, wójtowie, burmistrzowie, starostowie czy marszałkowie powinni mieć mniejsze wynagrodzenie. To efekt rozporządzenia, które wprowadził rząd PiS w połowie maja. Zakłada ono obniżkę pensji samorządowców o 20 procent od początku lipca. Formalnie musi ona zostać uchwalona przez poszczególne rady miast, gmin, powiatów czy sejmiki wojewódzkie. W Wielkopolsce w wielu gminach i powiatach doszło już do obniżek.

– Te przepisy są skrajnie populistyczne i szkodliwe dla samorządów. To próba przykrycia premii, które otrzymali ministrowie PiS. Prezydenci największych polskich miast powinni zarabiać nie mniej, a więcej niż obecnie, bo na nich spoczywa odpowiedzialność za miliardowe budżety i inwestycje

– nie ukrywa oburzenia Tomasz Lipiński, radny PO w Poznaniu.

– Rozporządzenie o zmniejszeniu wynagrodzeń to efekt wsłuchiwania się w głos Polaków. Wiele osób podkreśla, że oprócz posłów i senatorów, także prezydenci, wójtowie czy burmistrzowie zarabiają zbyt dużo – odpowiada Mateusz Rozmiarek, radny PiS w Poznaniu.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. ile teraz będą zarabiać wielkopolscy politycy.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.