Od konsulatu USA na ulicy Fredry po agencję na Paderewskiego

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Mikołaj Woźniak

Od konsulatu USA na ulicy Fredry po agencję na Paderewskiego

Mikołaj Woźniak

Konsulat Stanów Zjednoczonych działał w stolicy Wielkopolski już od 1946 roku. W hotelu Bazar mieści się obecnie Agencja Konsularna. Jej rola jest jednak znacznie mniejsza.

Wizyta w Polsce Donalda Trumpa, prezydenta USA, wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. Ślady amerykańskiej administracji możemy jednak znaleźć także w Poznaniu. Przez lata w stolicy Wielkopolski mieścił się konsulat USA. Dziś jest to Agencja Konsularna.

Biblioteka, czytelnia i filmy

Konsulat ustanowiono rok po zakończeniu II wojny światowej. W 1947 r. stał się wicekonsulatem, by w 1949 r. wrócić do wyższej rangi. Od 1951 r. był nieczynny. Ponownie otwarto go w 1959 r . Z kolei w 1992 roku stał się nawet konsulatem generalnym.

Na początku jego siedziba znajdowała się przy ul. Fredry. Później przeniesiony został do willi przy ul. Chopina 4. Miejsce to pełniło ważną rolę w życiu Wielkopolan i poznaniaków. Przede wszystkim wybrańcy mogli tam odebrać wizę pozwalającą na wjazd do USA. Jednak nie tylko osoby stojące w kolejce po wizy odwiedzały willę przy Chopina.

Konsulat był dla poznaniaków na swój sposób miejscem kultowym. W bibliotece istniała możliwość wypożyczania książek i płyt czy zdobycia czasopism takich jak „Ameryka” czy „Dialogue USA”. Gdy w 1963 roku zamordowano prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, przed budynkiem ustawiła się kolejka chętnych do wpisania się do księgi kondolencyjnej. W późniejszych latach studenci mogli tam zebrać ciekawe materiały do prac magisterskich. Po roku 1989 można było tam uczestniczyć w wieczorach prezydenckich związanych z wyborami kolejnych prezydentów USA.

Zobacz też: Donad Trump może spodziewać się ciepłego przyjęcia

(Źródło: Agencja AIP)

- Znajdowała się tam bardzo dobrze zaopatrzona biblioteka i czytelnia. To miejsce w czasach PRL-u często odwiedzali więc studenci. Organizowane były pokazy filmowe, które mogły oglądać zarejestrowane osoby - wspomina Marian Fik, historyk i nauczyciel tego przedmiotu w VI LO im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z dawnej siedziby konsulatu pamięta jeszcze jeden obrazek - radiowóz milicji był tam codziennością. Przed wejściem było trzeba podać powód wizyty - tłumaczy Fik.

Po wizę do Warszawy

Od 1996 roku w Poznaniu działa już tylko Agencja Konsularna USA. Jej działalność nakierowana jest głównie na pomoc obywatelom Stanów Zjednoczonych.

- Agencja Konsularna USA Poznaniu jest kontynuacją, w zmniejszonym zakresie, działalności konsulatu amerykańskiego w Poznaniu. Jej głównym celem jest zapewnienie pomocy w sytuacjach kryzysowych, w których znaleźli się obywatele Stanów zamieszkujący bądź odwiedzający Polskę - mówi Urszula Dziuba, agent konsularny (prywatnie żona posła PiS Tadeusza Dziuby - dop. red.).

Poznańska Agencja Konsularna ma swoją siedzibę w hotelu Bazar przy ul. Paderewskiego 8.

Współpraca: Marek Zaradniak

Mikołaj Woźniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.