Od kilkunastu lat walczy o... chodnik

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Mikołaj Woźniak

Od kilkunastu lat walczy o... chodnik

Mikołaj Woźniak

Przez ulicę Trybunalską na poznańskim Grunwaldzie łatwiej jest iść jezdnią niż chodnikiem.

- Od 2000 roku walczę o remont chodnika i krawężnika przy ulicy Trybunalskiej - tłumaczy Teresa Rafińska, mieszkanka poznańskiego Grunwaldu. Do tej pory otrzymywała informacje, że remont znalazł się w planach na 2002 i 2003 rok, ale nie odbył się. W kolejnych latach na przeszkodzie miał stanąć brak środków.

- Wysyłałam pisma do ZDM i Urzędu Miasta. W końcu niedawno polecono mi zwrócić się do Rady Osiedla, bo od jakiegoś czasu to ona dysponuje środkami na remonty chodników

- wspomina Rafińska. Dodzwoniła się do przewodniczącego Rady Osiedla Grunwald Południe, ale później kontakt się urwał i od końca czerwca nie ma żadnych informacji.

Pani Teresa tłumaczy, że remontowana była część chodnika przy ulicy Trybunalskiej, biegnąca od szkoły podstawowej i po stronie, gdzie parkują samochody.

- Ta wyremontowana część wcale nie była w tak złym stanie. Zajęto się nią, a to po drugiej stronie jeździł ciężki sprzęt w trakcie budowy stadionu - zauważa Aleksandra Piechocka, mieszkanka jednego z domów przy ulicy Trybunalskiej. Po chodniku jeżdżą te samochody, które nie mieszczą się w jednokierunkowej jezdni. Można zauważyć, że płyty są w bardzo złym stanie, a w niektórych miejscach nie ma całkowicie ukruszonego już krawężnika.

- Zdajemy sobie sprawę z problemu, ale jedna strona Trybunalskiej została już wyremontowana, a takich chodników jest w naszym rewirze kilkanaście kilometrów. Nie stać nas, żeby zrobić wszystko

- komentuje Piotr Pilarski z RO Grunwald Południe.

I dodaje, że na Kasztelanowie były i są podejmowane kolejne inwestycje, a do następnych trudno może być przekonać innych radnych.

Z kolei ZDM przypomina, że w zeszłym roku wyremontowany został odcinek chodnika przy ulicy Trybunalskiej po wschodniej części i na odcinku od ulicy Kasztelańskiej do Miecznikowskiej. Wskazała go Rada Osiedla, a koszt remontu 230 metrów wyniósł 81,5 tys. zł. Z kolei w tym roku RO wskazała chodniki przy ul. Rycerskiej, Podkomorskiej i kolejną część Trybunalskiej. To, co najbardziej ogranicza rady osiedli, to budżet. Do realizacji przekazują najpilniejsze inwestycje.

Na razie mieszkańcy zamiast z chodnika korzystają z równej jezdni. Liczą, że w końcu znajdą się środki na kompleksowy (obustronny) remont drogi dla pieszych, wiodącej przez ul. Trybunalską, a nie jej części.

Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.