Od czwartku na poznańskiej Woli wielkie skakanie

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Marek Lubawiński

Od czwartku na poznańskiej Woli wielkie skakanie

Marek Lubawiński

W czwartek o godz. 11.30 konkursem młodych koni na parkurze Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Poznań Wola rozpoczną się międzynarodowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody CSI4*, ósmy Memoriał Macieja Frankiewicza. W czterogwiazdkowych zawodach pula nagród, głównie dzięki mecenasowi imprezy Romanowi Roszkiewiczowi, wynosi ponad 860 tysięcy złotych. Rozgrywane od 2010 roku zawody zaliczane są do najważniejszych jeździeckich zmagań w naszym kraju. Patronem prasowym Memoriału jest „Głos Wielkopolski”.

– W stajni na Woli przygotowaliśmy 260 boksów. Sympatycy jeździectwa przez cztery dni będą mogli podziwiać medalistów olimpijskich, medalistów mistrzostw świata, Europy i Polski. Zobaczymy w akcji reprezentantów 27 krajów z pięciu kontynentów

– mówi Szymon Tarant, dyrektor zawodów. – Nasze zawody są kwalifikacją do mistrzostw Europy, które odbędą się w Goeteborgu oraz światowych igrzysk jeździeckich, które tym razem zorganizowane zostaną w USA.

Szymon Tarant przede wszystkim zwraca uwagę kibiców na udział w poznańskich zawodach dwóch Amerykanek – Reed Kessler i Katherine Dinan. Na Woli wystartuje także Beat Mandli ze Szwajcarii, zdobywca Pucharu Świata z roku 2007, srebrny medalista igrzysk w Seulu, który nawiasem mówiąc jest trenerem wspomnianej Katheriny Dinan. Do faworytów zaliczyć także trzeba Włocha Juana Carlosa Garcię, który jako jeden z niewielu jeźdźców na świecie startuje na poziomie mistrzowskim zarówno w skokach przez przeszkody i we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. W reprezentacji Niemiec wystartuje m.in. wielokrotny zwycięzca konkursów o Puchar Narodów Holger Wulschner, zobaczymy także na Woli ubiegłorocznego zwycięzcę Grand Prix Poznania, Wilma Vermeir’a z Belgii.

Kibice będą mogli dopingować także najlepszych naszych skoczków na czele z Kamilem Grzelczykiem, mistrzem Polski, Jarosławem Skrzyczyńskim, liderem rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego oraz Krzysztofem Ludwiczakiem i Maksymilianem Wechtą.

Wyniki trzech konkursów dużej rundy na poznańskich zawodach będą zaliczane do światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), w tym także niedzielne Grand Prix, ósmy Memoriał Macieja Frankiewicza, przedwcześnie zmarłego w 2009 roku wiceprezydenta Poznania z pulą nagród 450 tysięcy złotych. Zwycięzca tego konkursu odbierze nie tylko wysoką premię finansową, ale również dopisze sobie 100 punktów do światowego rankingu. Czwartym konkursem premiowanym punktami w rankingi FEI będzie sobotni finał średniej rundy, Wielka Nagroda Wielkopolski z pulą nagród 100 tysięcy złotych.

Organizatorzy zawodów na Woli zaplanowali także wiele pokazów i innych atrakcji. Gwiazdą numer jeden tegorocznych zawodów będzie niemiecka grupa Degenrhof, pokazująca niesamowitą harmonię pracy pomiędzy człowiekiem, końmi, psami i innymi zwierzętami.

Program zawodów CSI4*

CZWARTEK

PIĄTEK

SOBOTA

NIEDZIELA

Marek Lubawiński

Jestem dziennikarzem sportowym od ponad 40 lat, z doświadczeniem prasowym, radiowym i telewizyjnym. Przez te lata najczęściej pisałem o piłce nożnej, ale także o koszykówce, która jest mi najbliższą dyscypliną. Często także na łamach poruszam tematy związane z jeździectwem. Bliski jest mi również sport młodzieżowy i amatorski. Bardzo często pisałem o dyscyplinach mniej popularnych, jak na przykład gimnastyka artystyczna.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.