Obywatel Święty Marcin zaprasza na imieniny. Zobacz program

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Cyprian Łakomy

Obywatel Święty Marcin zaprasza na imieniny. Zobacz program

Cyprian Łakomy

W sobotę ulicą Święty Marcin przejdzie tradycyjny korowód, a prezydent Poznania przekaże jej patronowi klucze do miasta. Przed Zamkiem odbędą się koncerty, a tłumy poznaniaków zajadać będą świętomarcińskie rogale. Tegoroczne imieniny ulicy mają jednak dodatkowy, obywatelski wymiar, na który warto zwrócić uwagę.

Obywatel Święty Marcin - pod tym hasłem Poznań obchodzić będzie kolejne imieniny swojej centralnej ulicy już w tę sobotę.

Nie zabraknie tego wszystkiego, co mieszkańcy miasta znają już z poprzednich edycji imprezy: rogali świętomarcińskich, koncertów i najbardziej nieodłącznego elementu - korowodu. Ten ostatni, w którym pójdzie blisko 300 osób, jak zwykle poprowadzi Święty Marcin. W tym roku, z uwagi na trwające na ulicy prace, trasa pochodu została nieco zmieniona.

To niejedyna zmiana, jaka zaszła w formule corocznych imienin ulicy Święty Marcin. Organizatorzy przypominają, że 11 listopada Poznań świętuje podwójnie - lokalny koloryt imprezy towarzyszy obchodom święta odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiąże się ono z refleksją nad najnowszą historią kraju i regionu, zwłaszcza drodze, jaką wspólnie przeszliśmy po 1989 r., budując demokrację i społeczeństwo obywatelskie.

- Każdym imieninom św. Marcina towarzyszy refleksja na temat wzajemnej pomocy. W odróżnieniu od poprzednich lat, w ramach tegorocznych obchodów stawiamy na konkretny aspekt tej pomocy, jakim jest działalność organizacji pozarządowych

- podkreśla Zofia Starikiewicz, zastępca dyrektora Centrum Kultury Zamek, organizatora imienin.

To właśnie dlatego gośćmi imienin ulicy będą przedstawiciele lokalnych fundacji i stowarzyszeń, którzy opowiedzą o swojej działalności. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, jak ważną sprawą jest sposób ich finansowania. - Organizacje pozarządowe rodzą się z reguły z chęci niesienia pomocy i z wewnętrznej potrzeby osób, które je zakładają. W Poznaniu i Wielkopolsce działa ich szczególnie wiele i dlatego chcemy przybliżyć mieszkańcom ich działalność. Uzależnienie stowarzyszeń i fundacji od publicznych pieniędzy rodzi niebezpieczeństwo sytuacji, w których fundusze mogą im być przyznawane i odbierane na podstawie pozamerytorycznych kryteriów. Sami w bardzo prosty sposób możemy wesprzeć działalność organizacji pozarządowych, wpłacając systematycznie nawet symboliczne pieniądze na ich konto - mówi Zofia Starikiewicz.

Między koncertami a degustacją rogali świętomarcińskich CK Zamek promować będzie akcję regularnego wspierania sektora pozarządowego „11 zł raz w miesiącu poproszę”.

- Wysokość kwoty jest nawiązaniem do daty imienin ulicy, choć oczywiście każdy może wpłacać tyle, ile chce

- tłumaczy wicedyrektor Zamku.

Kiermasz rogala, g. 11 - 21

Imieniny ulicy Święty Marcin bez świętomarcińskiego rogala? Trudno to sobie wyobrazić. Tradycyjny wypiek z ciasta półfrancuskiego i masy makowej stał się dla stolicy Wielkopolski takim samym symbolem jak ratusz, trykające się na jego wieży koziołki czy wtrącane w rozmowach „tej”. Dlatego rogali marcińskich nie zabraknie w sobotę. Więcej - szykuje się ich ogromny kiermasz. Wzdłuż al. Niepodległości, na odcinku od ul. Święty Marcin aż do ul. Fredry swoje wyroby zaprezentuje blisko 100 wystawców. Na Kiermaszu Rogala obejrzeć i kupić będzie można również przedmioty tradycyjnego rękodzieła. Wśród straganów znajdzie się m.in. stoisko Wspólnoty „Chleb Życia”, prowadzonej przez siostrę Małgorzatę Chmielewską. Wspólnota prowadzi domy dla ludzi starszych, bezdomnych, samotnych matek, a także przeciwdziała barierom edukacyjnym i wykluczeniu, jakie napotykają dzieci z uboższych rodzin.

Korowód, godzina 13.30

To kolejny element, bez którego poznaniacy nie wyobrażają sobie imienin głównej ulicy miasta. Korowód jest często pierwszym skojarzeniem z ich corocznymi obchodami. Centralną postacią jest oczywiście Święty Marcin, który wjedzie do Poznania na koniu, w towarzystwie rzymskich legionistów. Układ korowodu zbudowany jest z obiektów i kostiumów przygotowanych przez profesjonalne grupy plastyczne oraz z propozycji przygotowanych przez organizacje pozarządowe, grupy rekonstrukcyjne, szkoły i harcerzy. W tym roku, z powodu kompleksowego remontu ul. Św. Marcin, jego trasa ma nieco inny przebieg niż w latach poprzednich. Wyruszy on z ronda Kaponiera w kierunku Centrum Kultury Zamek. To właśnie tam dojdzie do symbolicznego przekazania kluczy przez prezydenta miasta Marcinowi.

Organizacje pozarządowe, g. 15

Tegoroczne imieniny ulicy odbędą się pod hasłem „Obywatel św. Marcin”, a ich celem jest podkreślenie roli stowarzyszeń i fundacji w budowaniu polskiej demokracji na przestrzeni ostatnich 28 lat. To właśnie organizacje pozarządowe są, obok imiennika ulicy, bohaterami imprezy. Organizatorzy zwracają uwagę na próby ich uzależnienia od bieżącej polityki w zapowiadanych zmianach ustawowych. By zachęcić mieszkańców Poznania do aktywnego wspierania organizacji pozarządowych, CK Zamek zaprosiło przedstawicieli kilku z nich:

Pierwsza z nich to zespół pedagogów ulicy, organizujących czas dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk. Stworzona przez „Rezerwat” grupa psychologów, pedagogów i studentów pomaga młodym z Wildy, Łazarza, Jeżyc i innych dzielnic już od kilku lat. Stowarzyszenie „Na Tak” działa od 25 lat i pomaga osobom niepełnosprawnym organizując konferencje i wydarzenia charytatywne.

Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” to jedna z najbardziej znanych poznańskich organizacji zajmujących się działalnością charytatywną. Odpowiedzialna za organizację corocznych wigilii świąt Bożego Narodzenia dla osób bezdomnych i potrzebujących, prowadzi akcje na rzecz sprawiedliwości ekonomicznej i wyrównywania szans przez cały rok, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Fundacja „Mamy Głos” propaguje sposób leczenia autyzmu i zaburzeń mowy metodą Tomatisa, a Towarzystwo Opieki Paliatywnej od dawna wspiera działalność Hospicjum Palium.

Wprowadzenie na temat roli organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego wygłosi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Spotkania rozpoczną się o godzinie 15 i trwać będą dwie godziny.

Z kolei od godziny 11, aż do 21, w przestrzeni przeznaczonej do realizacji wydarzenia znajdą się stoiska informujące o działalności zaproszonych fundacji i stowarzyszeń oraz dodatkowe, przygotowane we współpracy z Centrum Wolontariatu, poświęcone możliwości zaangażowania w prace wszystkich lokalnych organizacji pozarządowych.

Tak było w zeszłym roku

Siostra Małgorzata Chmielewska, g. 18

Gościem Agnieszki Maciejewskiej będzie również siostra Małgorzata Chmielewska, założycielka Wspólnoty Chleb Życia. Walczy z barierami, które najczęściej dotykają ludzi ubogich, niepełnosprawnych, bezrobotnych i mierzących się z różnymi innymi wykluczeniami. Jest bohaterką książki Stanisława Zasady „Generał w habicie”. Tytuł ten podobno odzwierciedla postawę Chmielewskiej, która pomoc traktuje jako coś więcej niż dawanie potrzebującym „kromki chleba”. Jej pomoc ma zagwarantować im w znacznej mierze powrót do samodzielności, będącej gwarancją normalnego życia w społeczeństwie. O jej codziennych zmaganiach i przemyśleniach przeczytać można na prowadzonym przez nią blogu: siostramalgorzata.chlebzycia.org.

Nie na placu Mickiewicza i przed Zamkiem, a we wnętrzach zamkowych odbywać się będzie część imprez 11 listopada związanych z imieninami ulicy św. Marcin. Decyzję ogłosił w piątek Jacek Jaśkowiak.

Dikanda g. 14.15

Jednym z zespołów, które pojawią się na scenie, będzie pochodząca ze Szczecina Dikanda. Folkowa grupa, obchodząca w tym roku dwudziestolecie działalności, czerpie z muzyki ludowej różnych kultur. Pobrzmiewają w niej nuty zarówno polskie i białoruskie, cygańskie, żydowskie, jak i macedońskie czy kurdyjskie. Aktualnie formacja promuje swój najnowszy album pt. „Devla Devla”. Wstęp wolny.

Orkiestra Prowincjonalna, g. 18

Orkiestra Prowincjonalna to nietypowy kwartet, który tworzą artyści taszczący ze sobą oprócz kontrabasu, perkusji, tuby, gitary, ukulele, klawiszy, trąbki i… megafonu, spory bagaż muzycznych i życiowych doświadczeń. Wszyscy ukończyli poznańską Akademię Muzyczną, a spoiwem formacji są miłość do sceny i muzykowania oraz autorski dorobek Marka Gordzieja - frontmana, autora tekstów i wokalisty grającego na gitarze i ukulele. Poza kilkoma wyjątkami, zespół wykonuje własny, autorski repertuar. Orkiestra Prowincjonalna jest propozycją zjawiskową, zaskakuje mnogością barw i pomysłowością wykonania. Urokliwe, zapadające w ucho melodie łączą się z niebanalnym, poetyckim słowem, a żywa, pełna energii muzyka porywa do tańca i zabawy.

Raz Dwa Trzy, g. 19.30

Występ gwiazdy tegorocznych imienin - grupy Adama Nowaka Raz Dwa Trzy.

Pokaz sztucznych ogni został w tym roku odwołany!

ŚWIĘTY MARCIN - ZOBACZ WYDANIE SPECJALNE

Cyprian Łakomy

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.