O czym pamiętać przed wyjazdem na narty w góry i jak tam dojechać z Poznania transportem publicznym?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Grzegorz Okoński

O czym pamiętać przed wyjazdem na narty w góry i jak tam dojechać z Poznania transportem publicznym?

Grzegorz Okoński

14 stycznia rozpoczną się ferie zimowe dla uczniów z województwa wielkopolskiego, ale już rozpoczęły się pierwsze wakacyjne wyjazdy. O czym pamiętać, gdy wysyłamy na taki wyjazd nasze dzieci, a także jak najwygodniej dotrzeć w najpopularniejsze górskie miejscowości z Poznania?

Decydując się na wysłanie dziecka w góry autokarem (z wycieczką szkolną, kolonijną, czy w innej zorganizowanej grupie), warto profilaktycznie zadbać o bezpieczeństwo w czasie podróży. Policja już prowadzi kontrole autokarów wycieczkowych, zarówno w trasie, jak i przed wyjazdem w nią. Stąd rodzice mogą poprosić o skontrolowanie stanu autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce wyjazdu pojazdu i najlepiej zrobić to z kilkudniowym wyprzedzeniem. Policjanci sprawdzają nie tylko stan techniczny pojazdów, wyposażenie obowiązkowe, oznakowanie i oświetlenie, ale też trzeźwość i uprawnienia kierowców, czas ich pracy, załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży, a na trasie – prędkość i dobór miejsc postoju.

Na stronie www.wielkopolska.policja.gov.pl, w zakładce Bezpieczne Ferie 2019, podane są punkty kontroli autokarów i numery telefonów do jednostek policji – wskazanych jest blisko 60 miejsc.


- Prosimy, by z wyprzedzeniem kilkudniowym zawiadomić nas o terminie wyjazdu autokaru, wówczas ustalamy miejsce, w jakim będziemy oczekiwać na autokar; organizator następnie zawiadamia kierowców autokaru i oni wyruszając z wycieczką, najpierw jadą do uzgodnionego punktu kontroli

– mówi mł. asp. Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. - Jeżeli kierowca lub przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę policji, mówi, że nawet zrezygnuje z wyjazdu, to znak, że coś jest nie w porządku i nie wolno wówczas zgodzić się, by dzieci jechały takim autokarem. Wycieczkę zawsze można powtórzyć, ale skutków wypadku drogowego odwrócić już się nie da - dodaje.

Jeśli wybieramy się w góry nie w ramach wycieczki, lecz indywidualnie, z rodziną, możemy skorzystać z komunikacji zbiorowej – kolejowej i autobusowej.

Jak dojechać z Poznania w góry?

Do Zakopanego z Poznania dojedziemy pociągiem – PKP Intercity i TLK (np. o 18.50) z przesiadką w Warszawie (czas oczekiwania niecałe pół godziny) - zajmie nam to 12 godzin i 19 minut, albo bezpośrednio (godz. 19.38) – EIC + IC + TLK – i dojedziemy po 11 godzinach i 31 minutach. Jadąc z kolei do Szklarskiej Poręby, możemy skorzystać z „Kamieńczyka” POLREGIO.

- Zapraszamy do korzystania z bezpiecznych, a zarazem tanich połączeń uruchamianych przez POLREGIO: naszymi pociągami można codziennie kursować w atrakcyjne w okresie zimowym rejony – mówi Justyna Grzesik, rzecznik prasowy wielkopolskiego oddziału spółki Przewozy Regionalne. - Pociągi wyposażone są w najważniejsze udogodnienia takie jak: gniazdka, wi-fi, czy klimatyzację. Na trasie Poznań Gł. - Szklarska Poręba Górna (323 km) – mamy pociąg „Kamieńczyk" z usługą bistro w wagonie cafeREGIO. Kursuje on codziennie z Poznania Głównego o godz. 6:00 - przyjazd do Szklarskiej Poręby Górnej o godz. 12:18, przy czym powrotny w tygodniu, od poniedziałku do piątku wyjeżdża ze Szklarskiej Poręby o godz. 13.28 (przyjazd do Poznania Głównego o godz. 20:31), a w weekendy o godz. 15.30 ( przyjazd do Poznania Gł. o godz. 22.12).

Spółka prowadzi też pociąg „Wieliczka” na trasie Poznań Gł. - Międzylesie (294 km), który codziennie wyjeżdża z Poznania Gł. o godz. 16.40 – i przyjeżdża do Międzylesia o godz. 22.40, a wraca odpowiednio wyjeżdżając o 5.36 i wjeżdżając do stolicy Wielkopolski godz. 11.48.

- W czasie ferii, wobec zwiększonego zainteresowania wyjazdami, warto wcześniej zarezerwować bilet, a także skorzystać z karnetów trzydniowych, lub biletów turystycznych weekendowych

– mówi Justyna Grzesik. - Elektroniczne bilety kupimy na stronie bilety.polregio.pl.

Jak przewozić narty pociągiem?

Jeśli mamy swoje sprawdzone, ulubione narty, i nie chcemy korzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego, to możemy je przewozić pociągiem. Przykładowo w regulaminie przewozu osób rzeczy i zwierząt przez Spółkę PKP Intercity znajdziemy paragraf 23, punkt 3, który mówi, że podróżny posiadający własny bilet na przejazd, może przewieźć nieodpłatnie jako bagaż podręczny, pod własnym nadzorem, jedną parę nart. Narciarze radzą, by przewozić je po prostu na półce w przedziale, ulokowane odpowiednio wraz z bagażami współpasażerów.

- Jedna para nart jest traktowana jako bezpłatny bagaż podręczny. Ewentualna dopłata za duży dodatkowy bagaż to 7 zł – dodaje Justyna Grzesik.

Autobusem z Poznania do Zakopanego

Korzystając z komunikacji autobusowej, możemy rezerwować bilety bez wychodzenia z domu. Do Zakopanego z Poznania wyjeżdżają autobusy PKS, Majer Bus (przewoźnik z Poronina, podróż bez przesiadek, teoretycznie 9 godzin i 15 minut), czy FlixBus (z przesiadką w Katowicach w ramach jednego biletu).

- Ciekawym kierunkiem dla mieszkańców Poznania może okazać się Liberec, jeden z najpopularniejszych ośrodków sportów zimowych w Czechach. W ofercie FlixBusa aktualnie znajduje się bezpośrednie połączenie, zarówno dzienne jak i nocne, z Poznania do Liberca, a czas podróży na tej trasie wynosi zaledwie 6 godzin i 10 minut

– mówi Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus Polska. - W tak gorącym okresie jakim są ferie zimowe na pewno warto zarezerwować bilet na podróż zawczasu, aby mieć pewność, że będą dostępne miejsca i skorzystać z opcji rezerwacji konkretnego miejsca.

Grzegorz Okoński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.