Nowe plaże, boiska i ekologiczny park

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
red.

Nowe plaże, boiska i ekologiczny park

red.

Plażojada, tor do jazdy rowerem czy Park Edukacji Ekologicznej to najważniejsze, choć niejedyne inwestycje rekreacyjne na północy miasta.

Chociaż dobre drogi, odpowiednia komunikacja, nowe przedszkola lub szkoły są niezbędne do tego, by można było przyjemnie mieszkać w północno-zachodnich rejonach miasta, równie istotną rolę odgrywają inwestycje w rekreacje. A tych w ostatnim czasie nie brakuje. Najlepszymi przykładami są m.in. budowa toru Smochy Pumtrack, rewitalizacja nabrzeży jeziora Rusałka, Kiekrz i Strzeszyn czy budowa Parku Edukacji Ekologicznej w Kiekrzu.

W listopadzie ubiegłego roku zakończyła się realizacja projektu „Plażojada - Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”. Plaże i nabrzeża trzech poznańskich jezior - Kierskiego, Strzeszyńskiego i Rusałki - zostały odnowione i unowocześnione. Do użytku oddano m.in. nowe place zabaw i miejsca do uprawiania aktywności fizycznej oraz niezbędną dla plażowiczów, rowerzystów i pieszych infrastrukturę.

Nad odpowiednią realizacją czuwali nie tylko miejscy urzędnicy, ale także przedstawiciele rad osiedli z Sołacza, Strzeszyna, Podolan, Kiekrza i Krzyżownik-Smochowic. To mieszkańcy tych osiedli wspólnie wnioskowali o pieniądze na rewitalizację plaż.

„Obszar, na którym planujemy inwestycje, jest jednym z najpiękniejszych obszarów miejskich w skali kraju i Europy. Ponad 1000 hektarów lasów, trzy jeziora, umiejscowienie w granicach miasta czynią go unikatowym. Istotą projektu jest przywrócenie należnego mu miejsca w sferze rekreacyjno--turystyczno-wypoczynkowej Poznania” - właśnie tak mieszkańcy osiedli na północy miasta uzasadniali swój wniosek o dofinansowanie rewitalizacji.

A ta ostatecznie stała się faktem. Wszystkie plaże przeszły poważną metamorfozę, dzięki czemu już w tym sezonie letnim korzystanie z nich będzie o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze. Każda z odnowionych plaż otrzymała też nową nazwę: Plaża Parkowa (Kiekrz), Plaża Smocza (Krzyżowniki--Smochowice), Plaża Malibu (Strzeszynek), Plaża Łabędzia (Kiekrz), Plaża Dzika (Rusałka).

- To niesamowite, co powstało na terenie tych plaż. Zwłaszcza Strzeszynek robi ogromne wrażenie. Jestem przekonany, że z plaż będzie korzystać wielu poznaniaków. Idea przemieszczania się w ramach rekreacji szlakiem trzech jezior na pewno zadziała, bo te plaże będą prawdziwym magnesem

- nie miał wątpliwości Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, w dniu otwarcia Plażojady.

Plażojada była jednym ze zwycięskich projektów w Poznańskim Budżecie Obywatelskim w 2016 roku. Jego realizacja pochłonęła ok. 4,5 mln złotych.

- Pierwotnie w budżecie miasta przewidziane było 1,9 mln zł. Do tego 1,7 mln zł dołożył POSiR, a kolejne 0,5 mln zł Rada Miasta. Dofinansowanie projektu wybranego i realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego nie jest codziennością. Takie działanie może mieć miejsce tylko w wyjątkowych wypadkach - wyjaśniał Maciej Wudarski.

Pozostała kwota, ponad 0,4 mln zł, pochodziła ze środków przyznanych na inny projekt PBO - Cyklostop, który ma uzupełnić Plażojadę. W ramach prac, do końca lipca, zagospodarowany zostanie punkt widokowy na skarpie nad Jeziorem Kierskim. Powstanie tam zadaszony przystanek dla rowerzystów oraz pieszych.

Drugim elementem Cyklostopu będzie stanica, zlokalizowana pomiędzy Hotelem Regatta a Szkołą Podstawową 28 przy ul. ks. Nawrota. Tam również powstaną dwie zadaszone wiaty: rekreacyjna i dla rowerów. Będzie też stacja naprawy jednośladów, ławki, kosze i oświetlenie.

- Realizujemy postulaty naszych mieszkańców i wkrótce oddamy do użytku kolejny obiekt, opracowany na podstawie pomysłu samych poznaniaków. Dążymy do ożywienia przestrzeni nad cennymi poznańskimi jeziorami w zachodnim klinie zieleni, zwłaszcza poprzez sport i rekreację

- mówi Maciej Wudarski.

Warto wiedzieć

Nie tylko Plażojada i Cyklostop
Plażojada oraz Cyklostop to niejedyne inwestycje, które mają miejsce w Kiekrzu. Oprócz nich od 2016 roku w Kiekrzu powstaje Park Edukacji Ekologicznej. W ramach prac realizacyjnych przewidziano nasadzenie zieleni, utworzenie łąki kwietnej, układ komunikacyjny z mostkami, siłownię zewnętrzną i małą architekturę. Na lata 2017-2018 zarezerwowano już 1,7 mln zł na modernizację kąpieliska Krzyżowniki i przyległych terenów.

Smochy Pumptrack
Jeszcze w ubiegłym roku przy ul. Homera oddano do użytku tor rowerowy Smochy Pumptrack. Jego budowa kosztowała milion złotych. Tor do wysiłkowej jazdy na rowerze został zgłoszony w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego w 2016 roku. Cały obiekt zajmuje około 600 metrów kwadratowych. Chociaż jest przeznaczony głównie do jazdy na rowerze, tak samo mogą z niego korzystać rolkarze, deskorolkarze czy miłośnicy jazdy na hulajnogach. „Projekt jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie wśród młodzieży pumptrackiem i skateboardingiem - dziedzinami sportu, które zwykle uprawiane są na chodnikach i ulicach. Celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości rozwijania swych umiejętności na bezpiecznych, profesjonalnych placach do tego przeznaczonych” - tak mieszkańcy uzasadniali konieczność budowy toru rowerowego, kiedy zgłaszali go jako jeden z projektów w budżecie obywatelskim. I dodawali: „Warto zadbać o mieszkańców uprawiających sport oraz zachęcić większą liczbę mieszkańców, aby korzystała z szansy poprawy samopoczucia, zdrowia, kondycji fizycznej. Warto promować zdrowy tryb życia. Dodatkowo projekt znakomicie wpisuje się w główne nurty strategii rozwoju miasta Poznania, jako ośrodka sportowego. Miasta, które dba o podniesienie poziomu jakości życia poprzez systematyczny i stały rozwój elementów infrastruktury”.

Nowe boisko, altana oraz linarium na północy miasta
Wśród innych projektów Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowanych na północno-zachodnich osiedlach Poznania znalazła się ukończona również w ubiegłym roku budowa boiska wielofunkcyjnego przy ul. Puszkina, budowa altany do występów scenicznych oraz linarium przy ul. Krajeneckiej.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.