Nowe parki za miliony w Poznaniu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Karolina Koziolek

Nowe parki za miliony w Poznaniu

Karolina Koziolek

Władze Poznania otworzyły we wtorek wystawę podsumowującą powstanie nowych i remonty dotychczasowych parków w mieście. Największy i najdroższy to ten w starym korycie Warty. Koszt jego budowy przekroczył 7 mln zł.

Jacek Jaśkowiak przekonuje, że parki i zieleńce to istotna kwestia w dyskusji dotyczącej wyprowadzki poznaniaków do podmiejskich gmin. Jego zdaniem jednym z najważniejszych powodów opuszczania miasta jest brak zieleni i miejsc do wypoczynku.

– Poznań nie może konkurować z terenami wiejskimi pod tym względem, ale może inwestować w zieleń i parki

– mówi prezydent miasta.

Jako przykłady podaje całkowicie odnowiony Park Górczyński oraz Park im. Heweliusza na Grunwaldzie, ale także Smochy Pumtruck na osiedlu Krzyżowniki - Smochowice.

– To inwestycje, które zwyciężyły w Budżecie Obywatelskim, których realizację wsparliśmy dodatkowo z regularnego budżetu miasta – mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta.

Park im. Heweliusza w rejonie ulic Palacza, Księżycowej i Heweliusza praktycznie powstał od zera na terenie nieużytku.

– Rosły tam drzewa, które wykorzystano do stworzenia parku, a ponieważ miejsce znajduje się w pobliżu obserwatorium astronomicznego wiele użytych elementów i urządzeń nawiązuje do astronomii

– mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Modernizacją przeszedł także park przy ul. Kutnowskiej , gdzie powstało boisko do streetballa. Z kolei w parku na Nadolniku powstała piramida linowa, pojawiły się tam także zabezpieczenia na tzw. górce saneczkowej. W parku Sołackim oraz w parku im. Marcinkowskiego zmodernizowano place zabaw.

Rozbudowano także siłownię zewnętrzną u zbiegu ulic Dolna Wilda oraz Czechosłowackiej, a także przy ul. Krokusowej i Wielichowskiej.

Wielkim wyzwaniem jest utworzenie parku Rataje.

– To nasz sztandarowy projekt. W tej chwili trwają tam prace budowlane. Staramy się także o dofinansowanie na kolejne nasadzenia zieleni

- wyjaśnia wiceprezydent Wudarski.

W przyszłym roku wyremontowane ma zostać oczko wodne w pobliżu rosarium w Parku Cytadela. Koszt prac szacuje się na nie więcej niż 500 tys. zł. Ogłoszono także przetarg na odnowę parku im. Wodziczki.

Kończą się prace przy modernizacji boiska w parku na os. Przyjaźni, trwa budowa siłowni zewnętrznej oraz ścieżek rowerowych w Parku Edukacji Ekologicznej w Kiekrzu.

W parku w Starym Korycie Warty powstał niezwykle nowoczesny plac zabaw, który cieszy się sporym powodzeniem wśród najmłodszych poznaniaków - zobacz zdjęcia:

Karolina Koziolek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.