Nowa zasady zatrudniania Ukraińców w Polsce. Co się zmienia?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Polska Press
Małgorzata Oberlan

Nowa zasady zatrudniania Ukraińców w Polsce. Co się zmienia?

Małgorzata Oberlan

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe zasady zatrudniania Ukraińców. Za bezpłatną dotąd rejestrację pracodawcy zapłacą po 30 zł. Będą też silniej kontrolowani. Cudzoziemcy za to popracują u nas sezonowo 50 procent dłużej - już nie 6, ale 9 miesięcy w roku.

W Toruniu i wojewodztwie kujawsko-pomorskim zmiany w zatrudnianiu sąsiadów ze Wschodu dotyczą już dziesiątek tysięcy firm.

- Przez trzy kwartały 2017 r. w Kujawsko-Pomorskiem urzędy zarejestrowały 51 tysięcy 271 oświadczeń pracodawców (w tym agencji pośredniczących) o powierzeniu pracy cudzoziemcom. 96 procent oświadczeń dotyczyła obywateli Ukrainy. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego to wzrost o 50 procent - mówi Magdalena Zboińska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Można teraz legalnie zatrudnić cudzoziemca do prac sezonowych na 9 miesięcy w ciągu roku. To zmiana w stosunku do obowiązujących poprzednio regulacji, które zezwalały na maksymalnie 6-miesięczny pobyt w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że nowe zasady, które m.in. wydłużają czas pracy o połowę będą sporym ułatwieniem. Co jeszcze?

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Małgorzata Oberlan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.