Nowa organizacja ruchu na Jeżycach i falstart konsultacji

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Karolina Koziolek

Nowa organizacja ruchu na Jeżycach i falstart konsultacji

Karolina Koziolek

Do 13 września trwają konsultacje dotyczące całościowej wizji zmian w organizacji ruchu na Jeżycach. Do końca roku powstaną dwie koncepcje.

Dyskusje na temat zmian drogowych na Jeżycach doprowadziły do tego, że zostanie opracowana całościowa koncepcja porządkująca organizację ruchu w tym obszarze.

Rada osiedla rozpoczęła już konsultacje z mieszkańcami. Niestety, mieszkańcy uznali je za falstart. Konsultacje trwały do końca sierpnia, a informacja o tym w skrzynkach na listy mieszkańców pojawiła się...1 września.

– Niestety zawiodła nas Poczta Polska, która miała dostarczyć ulotki do mieszkańców

– przyznaje Aleksandra Sołtysiak-Łuczak.
– Jest nam bardzo przykro. Konsultacje przedłużamy w związku z tym do 13 września – dodaje radny Cezary Brudka.

Konsultacje to w praktyce internetowa ankieta, która powstała z inicjatywy rady osiedla. Radni chcą, by konsultacje przeprowadził też ZDM, ale ten miał odmówić.

– Nie potrafię się do tego ustosunkować. Dziś nie ma nikogo z kierownictwa – przekazał nam Marcin Idczak z ZDM.

Rada osiedla zawiadomiła o sprawie gabinet prezydenta i czeka na odpowiedź.

Po co ta koncepcja?

Pomysł opracowania całościowej koncepcji dla Jeżyc zrodził się w wyniku wielu dyskusji, które w ostatnim czasie przetoczyły się wśród mieszkańców osiedla. Najgłośniejsza były protesty mieszkańców ulicy Słowackiego, która została w marcu zwężona, wprowadzono tam kontraruch rowerowy, zmianie uległa liczba miejsc parkingowych. Część mieszkańców zmianami została zaskoczona. W efekcie napisali petycję do prezydenta próbując zatrzymać modernizację ulicy.

Kontrpetycję przygotowali wówczas zwolennicy zmian utrzymując, że uspokojenie ruchu na osiedlu jest konieczne, nawet jeśli wiąże się to z utrudnieniami. – Podobne dyskusje miały miejsce w przypadku zmian na ulicach: Szamarzewskiego, Jackowskiego czy Dąbrowskiego. Wszystkie one docierały do punktu granicznego, w którym stwierdzano, że nie da się o tych ulicach rozmawiać w oderwaniu od kontekstu, dlatego potrzebna jest całościowa wizja zmian – tłumaczy radny Łukasz Mikuła, który wnioskował, by zamówienie koncepcji zostało wpisane do tegorocznego budżetu miasta.

Co się zmieni?

W rezultacie do końca roku powstaną dwa warianty nowej organizacji ruchu na Jeżycach. – Dadzą odpowiedź, które ulice powinny być jednokierunkowe, gdzie brakuje lewoskrętu, gdzie lepiej, by go nie było. Na ile mieszkańcy chcą ograniczyć tranzyt, jak odciążyć lokalne ulice. Przedmiotem koncepcji nie jest tworzenie ścieżek rowerowych czy ograniczanie miejsc parkingowych, ale takie zmiany też mogą się pojawić – tłumaczy Cezary Brudka.

Łukasz Mikuła tłumaczy, że zmiany mogą sfinansować pieniądze z Strefy Płatnego Parkowania, wpływające do budżetu rady osiedla tak jak to się działo dotychczas.

– Poza budową ulicy Św. Wawrzyńca, która jest dużym przedsięwzięciem

– mówi radny.

Karolina Koziolek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.