Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Ratajczak

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku Fot. Krzysztof Ratajczak
Krzysztof Ratajczak

Oboje są po czterdziestce, mieszkają w Śremie i kochają nordic walking, dyscyplinę która staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Anna Matyja i Radosław Dukat to idealny przykład obalający teorię, że to sport tylko dla ludzi starszych.

Z przysłowiowymi kijkami można chodzić w każdym wieku. Jak zapewniają bohaterzy artykułu wcale nie trzeba z tym czekać do wieku senioralnego.

Anna Matyja uprawia nordic walking już od siedmiu lat. "Spacer z kijkami" szybko ją wciągnął. - Chciałam być bardziej aktywna fizycznie, a że bardzo szybko złapałam bakcyla, zaczęłam sport ten coraz bardziej odkrywać - przyznaje Ania.

Uczyła się wszystkiego sama. - W tamtym czasie nie była to popularna dyscyplina. Nie spotykało się wielu osób uprawiających ten sport - przyznaje. Ważnym momentem były dla niej pierwsze zawody w nadmorskiej Łebie w 2013 roku.

- Miałam okazję z bliska zobaczyć i poznać wiele technicznych zagadnień, potrzebnych do prawidłowego chodzenia z kijkami - przyznaje śremianka. - Wtedy odniosłam też swój pierwszy sukces. Nie byłam ostatnia - dodaje.

Przygoda Radka Dukata z tym sportem trwa już cztery lata, ale u niego zaczęło się inaczej. - W sumie stwierdzenie, że moja miłość do tego sportu zrodziła się z zazdrości, byłaby trafna… - opowiada Radek.

- Jako już czterdziestolatek, regularnie obserwowałem moją żonę, która po powrocie z biegania pomimo wysiłku fizycznego, wręcz kipiała radością, a mnożące się endorfiny dodawały jej energii!

- dodaje.

Nordic walking to sport, który można uprawiać w każdym wieku
Krzysztof Ratajczak

Jak przyznaje Radek, w tym czasie nie należał do osób aktywnych fizycznie, ale po swoich obserwacjach postanowił to jak najszybciej zmienić. - Dodatkowo pewnego dnia uświadomiłem sobie, że nigdy jako dziecko nie zdobyłem żadnego medalu - zdradza nasz rozmówca.

Wówczas postanowił, że marzenie z lat dzieciństwa zrealizuje w dorosłym życiu, co udało się podczas pierwszych zawodów na poznańskiej Malcie. Początki aktywności fizycznej polegały na szybkim marszu, w formie spaceru. - Nie miałem wtedy pomysłu na żaden konkretny sport - wspomina.

W dalszej części artykułu:

 • Pojawianie się na ulicy naszych bohaterów z kijkami budziło różne reakcje. Jakie?
 • Co jest najważniejsze w nordic walking?
 • Jak zacząć uprawianie nordic walking?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Ratajczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.