"Niezniszczalne, wrażliwe, polskie serca. Niech biją nadal!". Komentarz Wojciecha Wybranowskiego, redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego

Czytaj dalej
Fot. pexels
Wojciech Wybranowski

"Niezniszczalne, wrażliwe, polskie serca. Niech biją nadal!". Komentarz Wojciecha Wybranowskiego, redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego

Wojciech Wybranowski

Rosyjska agresja na Ukrainę, w Polsce rosnąca inflacja, a lokalnie rozkopane miasto, źle zaplanowane remonty centrum Poznania, chaos komunikacyjny, upadki poznańskich firm. Ale 2022 rok pokazał też, że wbrew wszystkiemu - niezniszczalna jest nasza polska solidarność z cierpiącymi, krzywdzonymi, otwarte polskie serca.

„Rok stary jak ziarnko piasku
Stoczył się w czasu przestrzenie;
Czyż go żałować?
Niech ginie! bez łzy, oklasku,
Jak ten gladiator w arenie,
Co upadł niepostrzeżenie -
Czas go pochować”
– pisał w 1869 r. nasz poeta Adam Asnyk.

Najprostsze, najbardziej oczywiste i zarazem najbardziej banalne życzenia noworoczne, jakie można złożyć bądź usłyszeć brzmią: "Oby nowy rok był lepszy od poprzedniego". Sęk w tym, że w ostatnich latach różowo to nie wygląda. Epidemia śmiertelnego wirusa covid, która w Polsce wybuchła zimą 2020 do tej pory przyniosła tysiące ofiar śmiertelnych, także wśród naszych bliskich, przyjaciół i znajomych (ponad 12 tys. zmarłych w Wielkopolsce) i wciąż się z nią borykamy.

Ten, jak liczyliśmy - lepszy 2022 rok, za sprawą Rosji przyniósł nam straszną wojnę za naszą wschodnią granicą, a ta wraz z rosyjską armią- okrucieństwa i terror, na jaki wydawało się w XXI wieku nie ma już miejsca. Rosyjska agresja na Ukrainę przyczyniła się w Polsce i całej Europie do wzrostu inflacji, podwyżek cen energii, żywności, podstawowych produktów.

A lokalnie? Cóż, rozkopane miasto, źle zaplanowane remonty centrum Poznania, chaos komunikacyjny, w połączeniu z globalnymi problemami i wzrostem cen przyczynił się do upadku wielu sklepów, małych i średnich firm poznańskich. Smutnym symbolem stała się wyprowadzka z centrum Poznania – restauracji Caritasu, miejsca, w którym bezdomni, ubodzy, seniorzy i studenci mogli liczyć na tanią, ciepłą strawę.

Jednak 2022 rok przyniósł nam kolejny raz coś, z czego jako Polacy zawsze mogliśmy i możemy być dumni. Wybuch pięknej, polskiej solidarności, otwarcie serc i domów dla uchodźców wojennych, prześladowanych, uciekających przed rosyjskimi żołdakami, wsparcie dla walczącej z kremlowskim najeźdźcą Ukrainy.

Ta polska solidarność, to wsparcie dla słabszych, dla krzywdzonych trwa nadal, mimo koniunkturalnych prób niektórych politykierów i zamiarów prorosyjskiej agentury wpływu -wywołania sporów, konfliktów narodowościowych. Prób, skazanych na niepowodzenie. Polacy zawsze byli narodem, który w najtrudniejszych chwilach historii dawał wsparcie potrzebującym, uciśnionym, prześladowanym.

I niezależnie od naszych wewnętrznych sporów, politycznych kłótni, awantur o nasze polityczne i samorządowe wybory, decyzje – a przecież te czekają nas także w 2023 r. niezmienna pozostaje ta nasza siła - wrażliwe polskie serce. I tego przede wszystkim Państwu i sobie życzę w nadchodzącym Nowym Roku. By nic i nikt nie był w stanie zabić, zniszczyć naszej polskiej solidarności, otwartości, empatii. A przy tym wszystkim – by tej otwartości nie zabrakło również dla naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, współpracowników.

Niech ten Nowy Rok będzie rokiem wybaczenia starych, zadawnionych waśni, podania sobie rąk, powiedzenia ważnym dla nas ludziom: „może coś nas poróżniło, ale potrzebuję cię, cieszę się, że jesteś”, spotkań z bliskimi ( nie tylko w mediach społecznościowych), niech przywróci nam umiejętność cieszenia się chwilą, bliskością, ciepłem tych, dla których mamy miejsce w sercu, a o których czasami, w troskach dnia codziennego zapominamy.

Wybitny brytyjski, konserwatywny pisarz Gilbert Keith Chesterton napisał przed laty: „Celem Nowego Roku nie jest to, że powinniśmy dostać nowy rok. Raczej powinniśmy dostać nową duszę i nowy nos, nowe stopy, nowy kręgosłup, nowe uszy i nowe oczy”. I tego nam wszystkim z serca życzę.

Wojciech Wybranowski

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Wojciech Wybranowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.