"Niezniszczalne, wrażliwe, polskie serca. Niech biją nadal!". Komentarz Wojciecha Wybranowskiego, redaktora naczelnego Głosu Wielkopolskiego
Rosyjska agresja na Ukrainę, w Polsce rosnąca inflacja, a lokalnie rozkopane miasto, źle zaplanowane remonty centrum Poznania, chaos komunikacyjny, upadki poznańskich firm. Ale 2022 rok pokazał też, że wbrew wszystkiemu - niezniszczalna jest nasza polska solidarność z cierpiącymi, krzywdzonymi, otwarte polskie serca.
„Rok stary jak ziarnko piasku
Stoczył się w czasu przestrzenie;
Czyż go żałować?
Niech ginie! bez łzy, oklasku,
Jak ten gladiator w arenie,
Co upadł niepostrzeżenie -
Czas go pochować” – pisał w 1869 r. nasz poeta Adam Asnyk.
Najprostsze, najbardziej oczywiste i zarazem najbardziej banalne życzenia noworoczne, jakie można złożyć bądź usłyszeć brzmią: "Oby nowy rok był lepszy od poprzedniego". Sęk w tym, że w ostatnich latach różowo to nie wygląda. Epidemia śmiertelnego wirusa covid, która w Polsce wybuchła zimą 2020 do tej pory przyniosła tysiące ofiar śmiertelnych, także wśród naszych bliskich, przyjaciół i znajomych (ponad 12 tys. zmarłych w Wielkopolsce) i wciąż się z nią borykamy.
Ten, jak liczyliśmy - lepszy 2022 rok, za sprawą Rosji przyniósł nam straszną wojnę za naszą wschodnią granicą, a ta wraz z rosyjską armią- okrucieństwa i terror, na jaki wydawało się w XXI wieku nie ma już miejsca. Rosyjska agresja na Ukrainę przyczyniła się w Polsce i całej Europie do wzrostu inflacji, podwyżek cen energii, żywności, podstawowych produktów.
A lokalnie? Cóż, rozkopane miasto, źle zaplanowane remonty centrum Poznania, chaos komunikacyjny, w połączeniu z globalnymi problemami i wzrostem cen przyczynił się do upadku wielu sklepów, małych i średnich firm poznańskich. Smutnym symbolem stała się wyprowadzka z centrum Poznania – restauracji Caritasu, miejsca, w którym bezdomni, ubodzy, seniorzy i studenci mogli liczyć na tanią, ciepłą strawę.
Jednak 2022 rok przyniósł nam kolejny raz coś, z czego jako Polacy zawsze mogliśmy i możemy być dumni. Wybuch pięknej, polskiej solidarności, otwarcie serc i domów dla uchodźców wojennych, prześladowanych, uciekających przed rosyjskimi żołdakami, wsparcie dla walczącej z kremlowskim najeźdźcą Ukrainy.
Ta polska solidarność, to wsparcie dla słabszych, dla krzywdzonych trwa nadal, mimo koniunkturalnych prób niektórych politykierów i zamiarów prorosyjskiej agentury wpływu -wywołania sporów, konfliktów narodowościowych. Prób, skazanych na niepowodzenie. Polacy zawsze byli narodem, który w najtrudniejszych chwilach historii dawał wsparcie potrzebującym, uciśnionym, prześladowanym.
I niezależnie od naszych wewnętrznych sporów, politycznych kłótni, awantur o nasze polityczne i samorządowe wybory, decyzje – a przecież te czekają nas także w 2023 r. niezmienna pozostaje ta nasza siła - wrażliwe polskie serce. I tego przede wszystkim Państwu i sobie życzę w nadchodzącym Nowym Roku. By nic i nikt nie był w stanie zabić, zniszczyć naszej polskiej solidarności, otwartości, empatii. A przy tym wszystkim – by tej otwartości nie zabrakło również dla naszych bliskich, przyjaciół, znajomych, współpracowników.
Niech ten Nowy Rok będzie rokiem wybaczenia starych, zadawnionych waśni, podania sobie rąk, powiedzenia ważnym dla nas ludziom: „może coś nas poróżniło, ale potrzebuję cię, cieszę się, że jesteś”, spotkań z bliskimi ( nie tylko w mediach społecznościowych), niech przywróci nam umiejętność cieszenia się chwilą, bliskością, ciepłem tych, dla których mamy miejsce w sercu, a o których czasami, w troskach dnia codziennego zapominamy.
Wybitny brytyjski, konserwatywny pisarz Gilbert Keith Chesterton napisał przed laty: „Celem Nowego Roku nie jest to, że powinniśmy dostać nowy rok. Raczej powinniśmy dostać nową duszę i nowy nos, nowe stopy, nowy kręgosłup, nowe uszy i nowe oczy”. I tego nam wszystkim z serca życzę.
Wojciech Wybranowski
---------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?
Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus
Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.
Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.
już od
2,46 ZŁ /dzień