Niektóre samorządy stosują złe praktyki, inne urzekają szczerością. Co w roku wyborów mówi nam raport przygotowany przez studentów?

Czytaj dalej
Fot. fot. Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak

Niektóre samorządy stosują złe praktyki, inne urzekają szczerością. Co w roku wyborów mówi nam raport przygotowany przez studentów?

Mikołaj Woźniak

Grupa studentów zbadała, czy mieszkaniec może liczyć na pomoc i informację od samorządów. Wyniki wskazują, że dużo jest jeszcze do poprawy. Na wysłane przez „tajemniczego klienta” pytania zareagowała niewiele ponad połowa z 226 wielkopolskich gmin. A wszystko to w… przed tegorocznymi wyborami samorządowymi.

Badanie prowadzone było w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Później powstał raport podsumowujący wyniki. Grupa studentów z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM pod naukową opieką dr. Mikołaja Tomaszyka stworzyła profil tajemniczego klienta – Anny Markiewicz, która niebawem chce się przeprowadzić do danej gminy. Jej sytuacja życiowa miała pozwolić samorządowcom na wykazanie się i przygotowanie bogatej w informacje odpowiedzi.

I tak pani Anna (której założono nawet konto na Facebooku) była 32-letnią matką dwójki dzieci i żoną. Jedno z dzieci miało właśnie pójść do pierwszej klasy, a drugie było niepełnosprawne. Pytania dotyczyły więc świadczeń pieniężnych dla niepełnosprawnych dzieci, dowozu do szkoły, zajęć pozalekcyjnych, istnienia ośrodka kultury, gdzie dzieci mogłyby spędzić wolny czas, przystosowania szkół do niepełnosprawnych dzieci i możliwości założenia Banku Czasu, czyli własnej działalności gospodarczej.

Studenci podzielili gminy na te, które posiadają na stronie internetowej zakładkę „zadaj pytanie”, te z którymi można się skontaktować za pomocą formularza i te, do których można pisać tylko na ogólny adres mailowy.

Łącznie 226 wiadomości do wszystkich wielkopolskich gmin. Reakcji było… 133.

Ostatecznych odpowiedzi jeszcze mniej.

W pozostałej części artykułu przeczytasz:

 • - jak w badaniu wypadł Poznań?
 • - jak "tajemniczego klienta" traktowały gminy?
 • - kto wykonał badanie?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.