Nie utrzymaliśmy dobrej pozycji [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Jolanta Zielazna

Nie utrzymaliśmy dobrej pozycji [infografika]

Jolanta Zielazna

Oba nasze miasta wojewódzkie dostały gorszą ocenę za zarządzanie niż w ubiegłym roku. „Rzeczpospolita” opublikowała ranking samorządów.

Oba miasta mają wyższe dochody niż w ubiegłym roku, lepszy stosunek wydatków, ale jednak pogorszyły swoją pozycję.

Po lekturze wczorajszego rankingu samorządów „Rzeczpospolitej” powodów do zadowolenia specjalnie nie mamy. Nasze województwo jest jednym z czterech (prócz naszego także dolnośląskie, opolskie i warmińsko-mazurskie), które nie mają laureata w żadnej kategorii żadnego rankingu.

Ocena samorządów według rankingu „Rzeczpospolitej”

Nie utrzymaliśmy dobrej pozycji [infografika]
info mow/źródło „rzeczpospolita” Ocena samorządów według rankingu „Rzeczpospolitej”.

Pogorszyły pozycję

Poza zestawieniem liderów zrównoważonego rozwoju powstają jeszcze dwa: Innowacyjny Samorząd i Europejski Samorząd.

Każdy rozpatrywany jest w trzech kategoriach gmin: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Obie stolice województwa są więc wśród miast na prawach powiatu.

W głównym rankingu nagradzany jest najlepszy samorząd, czyli taki, który najbardziej efektywnie dba o rozwój, podnosi jakość życia mieszkańców i jednocześnie zachowuje bezpieczeństwo finansowe gminy.

Oba nasze miasta wojewódzkie (Bydgoszcz i Toruń) pogorszyły swoją pozycję, choć generalnie poszczególne wskaźniki rozwoju mają lepsze. Pokazujemy szczegóły na infografice (na czerwono ubiegły rok). Inni jednak bardziej poszli do przodu.

Bydgoszcz z miejsca 10 spadła na 12, Toruń z 5 - na 13. Choć zarazem gród Kopernika zajmuje 3 miejsce w kraju pod względem wielkości pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca. Wśród miast na prawach powiatu na 45 miejscu znalazł się Grudziądz (ub.r. - 39).

Są też pozytywy

Solec Kujawski jest najwyżej (z naszego województwa) w kategorii miasta i gminy miejsko-wiejskie, zaś Cekcyn - wśród gmin wiejskich. Solec w ubiegłym roku nie zmieścił się nawet w rankingu.

Jak komentują ten spadek władze miast?

Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia, zwraca uwagę, że Toruń poprawił niemal wszystkie wskaźniki.

- Zwiększył się dochód na mieszkańca o blisko 700 zł, zmalały wydatki w przeliczeniu na osobę. Jesteśmy liderem w pozyskaniu środków unijnych. Większe są także udziały wydatków na organizacje pozarządowe i na promocję - wylicza. - Ocena naszej pracy nie jest więc gorszą oceną. Jednak, jak to bywa w tego typu rankingach, biorą one pod uwagę także inne samorządy, dla których rok 2015 był także dobrym rokiem, i one również poprawiły swoje wyniki, co przyniosło takie, a nie inne zestawienie.

Z kolei Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej bydgoskiego ratusza, zauważa, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zmiana pozycji Bydgoszczy jest nieznaczna. - Do miejsca w pierwszej dziesiątce zabrało nam zaledwie 0,12 pkt. Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku awansowaliśmy o 21 pozycji, to tegoroczny ranking odczytujemy jako potwierdzenie stabilnej sytuacji miasta i jego rozwoju.

Podkreśla, że dla pozyskiwania unijnych środków ubiegły rok nie jest miarodajny. - Rozliczano ostatnie umowy z poprzedniej perspektywy, a w ramach nowej nie było jeszcze możliwości ubiegania się o środki. Z tego względu otrzymaliśmy minimalnie mniej punktów za zarządzanie. Więcej natomiast za sytuację finansową miasta.

Lniano się wyróżnia

W rankingu Europejski Samorząd żadna z kujawsko-pomorskich gmin nie znalazła się w pierwszej dziesiątce każdej samorządowej kategorii.

Natomiast najbardziej innowacyjnym samorządem okazała się wiejska gmina Lniano (powiat świecki), która z 13 miejsca awansowała na 6.

Ale też w gminie nie ma problemów z darmowym dostępem do szerokopasmowego internetu (jest w każdej świetlicy), są 3 hot-spoty, przez internet mieszkańcy mogą załatwić w gminie wiele spraw i z tego korzystają. - Jesteśmy krok przed wprowadzeniem elektronicznego obiegu dokumentów - mówi wójt Lniana Zofia Topolińska - wielu urzędników się szkoli, często korzystamy z e-learningu. Prawie wszyscy mieszkańcy korzystają z SMS-owych powiadomień, nie tylko o zagrożeniach.

Lniano uczestniczy też w projektach Polska Cyfrowa.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.