Katarzyna Sklepik

Nie tylko w szkole. Pomóż dziecku zdobywać wiedzę poprzez zabawę

Wymyślajmy wspólnie nowe gry, twórzmy układanki, zabawmy się w kalambury. Zadbajmy o twórczą atmosferę w domu Fot. 123RF Wymyślajmy wspólnie nowe gry, twórzmy układanki, zabawmy się w kalambury. Zadbajmy o twórczą atmosferę w domu
Katarzyna Sklepik

Jak było w szkole? Rodzice zadają to pytanie codziennie od momentu, gdy ich latorośl po razy pierwszy przekroczy próg klasy. Równie często słyszą lakoniczną odpowiedź, która, o dziwo, w pełni ich zadowala.

Jednak kiedy na kolejne pytanie: „co robiliście”, znowu usłyszymy „nic”, warto sprawdzić, dlaczego tak mówi.

Rozpoczęcie nauki w szkole to wyjątkowe przeżycie dla każdego malucha. Jest źródłem nie tylko pierwszych satysfakcji i sukcesów, ale również trudnych chwil i przeżyć. Dla dziecka czas nauki w szkole to okres wielu wyzwań, jednak rodzice nierzadko o tym zapominają. Marząc, by ich pociechy były prymusami w szkole, często zbyt wysoko stawiają im poprzeczkę i oczekują samych wzorowych ocen. Niespełnione ambicje rodziców sprawiają, że dziecko za wszelką cenę dąży do spełnienia wymagań opiekunów. Problem zaczyna się, gdy wygórowane oczekiwania przerastają jego naturalne możliwości.

Pamiętajmy, że dziecko rozpoczynające naukę w szkole musi być przede wszystkim wypoczęte i zrelaksowane. Odpowiednia ilość snu, cisza i spokój sprawią, że przystosowanie się do nowej szkolnej rzeczywistości będzie łatwiejsze.

Nowy etap bez stresu

Pójście do szkoły to bardzo ważny etap w rozwoju dziecka. Pojawiają się nowe zasady, system oceniania i obowiązki, z których trzeba regularnie się wywiązywać. Dla dziecka może wiązać się to z dużym stresem. Dlatego ważne jest przygotowanie dziecka wcześniej. Rozmowa jest bardzo istotna, warto też czytać bajki, których bohaterowie wybierają się do szkoły.

- Zanim dziecko pójdzie do szkoły, dobrze będzie ustalić z nim plan tygodnia i wyjaśnić, jak będzie wyglądał zazwyczaj dzień w szkole. Pozwól dziecku uczestniczyć w przygotowaniach. Niech wybierze plecak i zeszyty, które podobają mu się najbardziej

- mówi Beata Wodzyńska, psycholog szkolna. - A gdy odprowadzamy dziecko, nie przeciągajmy pożegnań.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Katarzyna Sklepik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.