Rafał Nagórski

Nie tylko pierogi. Poznaj świąteczne przepisy od uczniów

Nie tylko pierogi. Poznaj świąteczne przepisy od uczniów Fot. Radek Koleśnik
Rafał Nagórski

Podczas pokazu stołów wigilijnych w Zespole Szkół Morskich w Darłowie uczniowie zdradzili nam kilka przepisów.

Pokaz wigilijnych stołów to już tradycja przedświąteczna Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. My, jak co roku poprosiliśmy uczniów, by podzielili się przepisami z naszymi Czytelnikami. Oto kilka z nich:

Krem z pieczonych buraków

Przepis Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Sławnie. Składniki: 1,5 l wywaru warzywnego, 6 buraków, 1/2 cebuli, 1/2 jabłka, 2 ząbki czosnku, odrobina masła, sok z 1 cytryny, sól, pieprz, 2 łyżeczki octu winnego z czerwonego wina, chipsy ziemniaczane. Przygotowanie: Buraki upiec w temperaturze 180 stopni, przez ok 1 godzinę. Przestudzić i pokroić w plastry. Czosnek i cebulę również pokroić w plasterki, a jabłko w kostkę. Na maśle udusić cebulę, dodać buraki, czosnek i jabłko i dusić jeszcze 10 minut. Dodać połowę bulionu i gotować 15 minut pod przykrywką. Po tym czasie zmiksować całość blenderem. Jeśli jest za gęste dodać więcej bulionu.

Przyprawić wg uznania sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Wlać do miseczek i posypać skruszonymi chipsami ziemniaczanymi.

Pomidory faszerowane

Przepis Roksany Morawskiej, uczennicy klasy I technik hotelarstwa Zespołu Szkół Morskich. Składniki: pomidory 8 szt., szynka konserwowa 150 g, 4 jaja na twardo, szczypiorek posiekany - ok.2 łyżek, natka pietruszki posiekana - ok.2 łyżki, 3 łyżki majonezu, sól, pieprz. Jajka ugotuj na twardo. Ostudź. Z pomidorów zetnij wierzch, wydrąż nasiona, delikatnie posól. Szynkę pokrój w kostkę. Jajka obierz ze skorupek i pokrój w kostkę. Wymieszaj składniki farszu z majonezem. Dopraw solą i pieprzem, jeszcze raz wymieszaj. Napełniaj farszem pomidory. Możesz podawać na liściach sałaty, udekorowane koperkiem.

Porzeczkowiec

Przepis Weroniki Szydłowskiej, klasa I technik hotelarstwa ZSM. Składniki na formę 25x35cm: Na masę kakaową: 3/4 szklanki oleju rzepakowego, pół szklanki wody, 1 szklanka cukru, 5 łyżek kakao. Na biszkopt: 5 jajek, pół szklanki drobnego cukru do wypieków, 1,5 szklanki mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżeczka sody oczyszczonej. Na masę serową: 500 g kremowego serka twarogowego, 5 łyżek cukru pudru, 200g miękkiego masła. Na masę śmietankową: 400ml śmietany kremówki 36%, 2 łyżki cukru pudru, 4 łyżki serka mascarpone. Dodatkowo: 1,5 słoiczka dżemu porzeczkowego pół tabliczki startej czekolady (mlecznej lub gorzkiej). Do nasączenia (opcjonalnie): pół szklanki likieru porzeczkowego, 1/4 szklanki wody.

Wykonanie. Masa kakaowa: wszystkie składniki masy kakaowej umieszczamy w rondelku, podgrzewamy cały czas mieszając do rozpuszczenia cukru, zagotowujemy, zdejmujemy z palnika i odstawiamy do wystudzenia. Biszkopt: mąkę przesiewamy z proszkiem i sodą. Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na sztywno. Dodajemy po 1 łyżce cukru ubijając po każdym dodaniu, następnie żółtka i miksujemy na puszystą masę. Do ubitej masy wlewamy wystudzoną masę kakaową, mieszamy lekko łyżką do połączenia. Następnie dodajemy suche składniki i delikatnie mieszamy do połączenia składników.

Formę na ciasto wykładamy papierem do pieczenia (tylko dno), wlewamy masę i pieczemy około 40 minut w 180 stopniach (do suchego patyczka). Wyłączamy piekarnik i zostawiamy do wystudzenia w uchylonym piekarniku. Ciasto kroimy na 2 blaty. Masa serowa: masło miksujemy z cukrem na jasny, puszysty krem, dodajemy po łyżce serka miksując po każdym dodaniu. Masa śmietankowa: schłodzoną kremówkę i serek mascarpone umieszczamy w wysokim naczyniu i miksujemy do uzyskania gęstego kremu, pod koniec dodajemy cukier puder. Nie miksujemy zbyt długo, by krem się nie zważył. Pierwszy blat kakaowy umieszczamy w formie, nasączamy wodą zmieszaną z likierem, smarujemy połową dżemu. Wykładamy masę serową, wyrównujemy i przykrywamy drugim blatem. Ponownie blat nasączamy, smarujemy dżemem i wykładamy masę śmietankową. Wyrównujemy i posypujemy startą czekoladą. Ciasto schładzamy kilka godzin.

Roladki z pstrąga w sosie cytrynowym

Przepis ZSA w Sławnie. Składniki: 4 filety z pstrąga, sok z jednej cytryny, sól, pieprz do smaku, odrobina tymianku. Sposób wykonania: Filety doprawić solą, pieprzem i tymiankiem. Następnie skropić sokiem z cytryny. Uformować roladki, zawinąć je w folię aluminiową. Piec w piekarniku nagrzanym do 120 º C w czasie 10 minut. Sos cytrynowy. Składniki: masło w kostce: 2 łyżki - mąka typ 550,: 2 łyżki - bulion drobiowy (może być z kostki): 1 szklanka - śmietana 18% do zup i sosów: 3 łyżki - żółtko surowe: 1 sztuka - sok z cytryny do smaku: 3 łyżki - skórka starta z cytryny: 1 łyżka - cukier do smaku: 2 szczypty. Sposób przygotowania: W szklance przygotowujemy bulion z 3/4 kostki rosołowej lub rybnej. Pozostawiamy gorący gdyż wykorzystamy go za chwilę. W miseczce lub szklance jak kto woli, łączymy śmietanę ze świeżym żółtkiem i odstawiamy żeby mieć pod ręką. W między czasie ucieramy również trochę skórki z cytryny na spodeczek i wyciskamy sok z połowy cytryny do późniejszego wykorzystania (trzeba pamiętać o tym, żeby nie znalazła się w soku pestka bo sos będzie gorzki). Następnie rozpuszczamy masło w garnku. Do rozpuszczonego masła dodajemy mąkę nie ściągając garnka z gazu i ciągle mieszając ok. 30sek-1 min. Do tak przygotowanej zasmażki dodajemy przygotowany wcześniej bulion powoli cały czas mieszając żeby nie zrobiły się grudki. Następnie dodajemy przygotowaną wcześniej śmietanę ciągle mieszając i zdejmujemy garnek z gazu by nie doprowadzić do zagotowania sosu!! BARDZO WAŻNE! po dodaniu śmietany sosu nie można zagotować. Na końcu dodajemy sok z połowy cytryny i skórkę z cytryny. Doprawiamy do smaku cukrem. Sos powinien mieć konsystencję gęstej śmietany.

Przysmak Posejdona

Składniki: filety śledzia, szczypiorek, majonez, śmietana, śliwka kalifornijska, orzechy włoskie, liść cykorii, owoce karamboli. Przygotowanie: Śledzie moczymy w marynacie, następnie przygotowujemy sos z majonezu i śmietany dodając troszkę soli i soku z cytryny. Posypujemy warstwowo szczypiorkiem, na to kroimy w paski śliwkę kalifornijską i posypujemy orzechami włoskimi. Wszystko podajemy na liściach cykorii i ozdobione owocem karamboli.

Rekin z makaronem

Składniki: mięso z rekina, marynata do rekina: papryka ostra, majeranek, tymianek, sok z cytryny, oliwa z oliwek, 4 ząbki czosnku, ciemna sól. Przetrzymać 45 minut mięso rekina w marynacie, po tym czasie wyciągnąć i obsuszyć ręcznikiem papierowym. Panierować w mące, jajku i bułce tartej i smażyć na rozgrzanym tłuszczu. Sos norweski: 150 ml śmietanki kremówki, 100 g masła, 1 łyżeczka soku z limonki, natka pietruszki, sól, pieprz. Śmietankę gotować aż trochę zgęstnieje, dodać masło i rozpuścić, dodać sok z limonki i przyprawić do smaku. Posiekać natkę pietruszki o dodać bezpośrednio przed podaniem. Ugotować makaron i podawać z sosem oraz z usmażonym rekinem.

Pierożki z orzechami

Ciasto: 3 szklanki mąki, margaryna,1 szklanka śmietany. Farsz: szklanka mleka, szklanka cukru, 40 dag zmielonych orzechów włoskich,3 łyżki bułki tartej. Margarynę siekamy z mąką nożem na stolnicy. Gdy połączy się dodajemy śmietanę i ugniatamy ciasto, aż powstanie zwarta kula. Wałkujemy i wykrawamy pierogi. Farsz: W mleku rozpuszczamy cukier, doprowadzamy do wrzenia, gdy będzie się gotować, dodajemy orzechy, chwilę smażymy na małym ogniu, pod koniec dodajemy bułkę tartą, aby masa była zwarta.

Karp po żydowsku

Składniki: sól, 10 gram cebuli, pieprz, 8 kawałków marchwi, ziele angielskie, 80 g pietruszki, kawałek liścia laurowego, 100 g selera, 10 g żelatyny, 20 g cukru. Przygotowanie: Karpia kroimy w poprzek. Warzywa kroimy w krążki i układamy w małym rondlu. Na warzywa układamy kawałki karpia, dodajemy sól, cukier oraz warzywa. Zalewamy wodą, aby przykryła całość, gotujemy powoli przez godzinę. W razie potrzeby uzupełniamy poziom wody. Gdy warzywa zmiękną, odlewamy trochę wywaru i rozpuszczamy w nim żelatynę, podgrzewając i mieszając. Żelatyną zalewamy potrawę.

Rafał Nagórski

Pracę w dziennikarstwie zaczynałem w 2001 roku jako student… ekonomii. Kiedyś były specjalizacje tematyczne, dzisiaj ich już nie ma. Pracuję jako dziennikarz, redaktor, czasem jako wydawca. Pasja numer jeden to sport. Niemal wszystkie dyscypliny, ale z piłką nożną na pierwszym miejscu. Pasja numer dwa to podróże, przede wszystkim górskie wyprawy. W wolnym czasie próbuję zadbać o dobrą formę fizyczną.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.