Nie musisz stać w kolejce po EKUZ

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Żbikowska

Nie musisz stać w kolejce po EKUZ

Marta Żbikowska

Przed złożeniem wniosku o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy sprawdzić ważność posiadanego dokumentu. Zdarza się, że jednego dnia do poznańskiego oddziału NFZ po nową kartę zgłasza się nawet kilkanaście osób, których karty ciągle są ważne. Pracownicy NFZ przypominają, że dokumenty wydawane emerytom zachowują ważność przez okres pięciu lat.

Nawet kilka godzin można czekać na wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w wielkopolskim oddziale NFZ w Poznaniu. Dokument ten potwierdza prawo do bezpłatnej opieki medycznej (w ramach ubezpieczenia) w krajach Unii Europejskiej. Warto go posiadać podczas wakacyjnych wojaży.

Co roku sytuacja z kartami EKUZ jest podobna. Większość ubezpieczonych przypomina sobie o niej tuż przed wyjazdem i dopiero w lipcu udaje się do oddziału NFZ.

- W ostatnich dniach wydajemy nawet dwa tysiące sztuk kart dziennie

- przyznaje Magdalena Rozumek, rzecznik Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Aby uniknąć kolejek, o karcie trzeba pomyśleć wcześniej. Wtedy można skorzystać z opcji wysłania wniosku i odebrania karty za pośrednictwem poczty. Pracownicy NFZ przyznają, że największe kolejki tworzą się w piątki, kiedy po karty przychodzą osoby tuż przed wakacyjnym wyjazdem. Zdarza się, że niektórzy wpadają do siedziby NFZ ze spakowanymi walizkami w drodze na lotnisko.

Wniosek o kartę EKUZ można wysłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Jeśli zawiera on czytelny podpis, można także skorzystać z opcji odesłania gotowej karty pocztą. W przeciwnym wypadku, trzeba będzie pofatygować się po nią osobiście do siedziby lub delegatury NFZ.

Warto również sprawdzić, czy posiadana karta rzeczywiście straciła ważność.

- Osoby posiadające karty EKUZ wydane już wcześniej, prosimy o sprawdzenie daty ważności dotychczasowej karty - mówi Magdalena Rozumek.

- Zdarza się, że posiadający ważną kartę udają się po nową.

Rzecznik przypomina, okres ważności karty zależy od rodzaju ubezpieczenia. Najdłużej, bo przez pięć lat, ważne będą karty osób pobierających świadczenie emerytalne. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (lub zlecenia) i członkowie ich rodzin zgłoszeni do ubezpieczenia, prowadzący działalność gospodarczą, studenci oraz pobierający rentę otrzymają kartę EKUZ ważną przez rok.

Jeżeli o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego stara się pełnoletni członek rodziny osoby ubezpieczonej, do której jest „przypisany”, do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający kontynuowanie nauki. Może to być legitymacja szkolna lub studencka albo zaświadczenie ze szkoły lub uczelni.

Warto pamiętać, że z karty EKUZ można korzystać w określonych sytuacjach wymagających udzielenia niezbędnych świadczeń medycznych i tylko w tych placówkach, które działają w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Dokument ten nie uprawnia do bezpłatnego leczenia planowanego.

Marta Żbikowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.