Nie jesteśmy samotną wyspą. Firma Raben ma CSR wpisany w DNA

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Nie jesteśmy samotną wyspą. Firma Raben ma CSR wpisany w DNA

Marta Danielewicz

Grupa Raben jest obecna na rynku europejskim od ponad 85 lat, oferując kompleksowe usługi logistyczne dla klientów biznesowych. W Polsce swoją działalność rozpoczęła w 1991 r. w Baranowie pod Poznaniem. Raben do koncepcji CSR podchodzi w sposób kompleksowy, integrując działania społeczne ze strategią biznesową.

Myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych. Nie chęć szybkiego zarobku, a mądre inwestowanie, które bierze pod uwagę także interesy innych grup społecznych. Społeczna odpowiedzialność biznesu staje się coraz bardziej popularna. Niestety, wciąż są takie firmy, którym CSR kojarzy się z dobroczynnością, albo z dodatkiem, ocieplającym wizerunek. Przedstawiciele grupy Raben Mikołajami są przez cały rok, a nie tylko od święta. Społeczna Odpowiedzialność Biznesu to koncepcja, według której przedsiębiorstwa są jednostkami społecznymi uwzględniającymi w swojej strategii nie tylko interesy udziałowców, ale i całego społeczeństwa. Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez organizacje biznesowe wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z interesariuszami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność.

CSR wpisany w kod DNA

Grupa Raben jest obecna na rynku europejskim od ponad 85 lat, oferując kompleksowe usługi logistyczne dla klientów biznesowych. W Polsce swoją działalność rozpoczęła w 1991 roku w Baranowie pod Poznaniem. Oddziały firmy są zlokalizowane w 12 krajach Europy.

Grupa Raben społeczną odpowiedzialność biznesu ma wpisaną wręcz w DNA swojej firmy. Od lat podejmuje i promuje działania z zakresu CSR.

- Jako duży podmiot funkcjonujący na arenie światowej, mamy świadomość, że nie istniejemy w wydzielonej przestrzeni społecznej. Chcemy nieustannie wspierać międzynarodowe dążenia do kształtowania zrównoważonej gospodarki, stąd deklarujemy chęć wspierania realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ: wzrost gospodarczy i godna praca, działania na rzecz klimatu oraz odpowiedzialna produkcja i konsumpcja. Pragniemy także wyznaczać zrównoważone trendy w branży przynoszące otoczeniu dodatkową wartość - mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben.

- Wierzymy, że osiągnięcie tej wizji jest możliwe tylko dzięki dialogowi z otoczeniem, a zatem podejmowane przez nas działania wynikają z informacji zwrotnych uzyskanych od naszych kluczowych interesariuszy, podczas prowadzonych regularnie sesji dialogowych. Na bazie ich rezultatów wypracowaliśmy wspólną strategię zaangażowania społecznego, która determinuje kluczowe dla lokalnych społeczności obszary wsparcia: poza propagowaniem bezpieczeństwa drogowego jest to ochrona środowiska naturalnego oraz edukacja logistyczna i uświadamianie wagi transportu - zaznacza.

Łukasz Gdak

To tylko teoria, a jak sytuacja wygląda w praktyce? Grupa Raben do koncepcji CSR podchodzi w sposób bardziej kompleksowy, integrując działania społecznie odpowiedzialne ze strategią biznesową organizacji.

Z jednej strony inwestuje w pracowników, wspiera ich i dba o ich przyszłość. Z drugiej nie zapomina o wspieraniu podwykonawców w rozwoju ich lokalnych biznesów, a także społeczności lokalnych, w miastach, gdzie zlokalizowane są oddziały spółki. Do sporządzenia strategii zaangażowania społecznego Grupa Raben wynajęła zewnętrzną firmę consultingową.

- Kluczowi, z perspektywy celów biznesowych przedsiębiorstwa, są dla nas: pracownicy, dostawcy - przewoźnicy oraz nasi klienci i partnerzy biznesowi. To właśnie z nimi prowadzimy najszerzej zakrojony dialog. Każdego roku organizujemy spotkania w formule okrągłego stołu, które są jednymi z kluczowych narzędzi w kształtowaniu działań z zakresu społecznej odpowiedzialności Grupy Raben. Kolejnymi narzędziami angażowania klientów oraz pracowników są odpowiednio: badanie satysfakcji oraz ocena kompetencji - oba mają miejsce raz w roku - tłumaczą przedstawiciele grupy Raben.

Edukacja od najmłodszych lat

Tym, co w dużym stopniu odróżnia prawdziwy CSR od PR udającego CSR, jest skupienie się na długofalowych celach. Dlatego CSR nie może być jednorazową akcją, ale być trwale wpisane w politykę przedsiębiorstwa.

Spółka Raben od trzech lat organizuje miesiąc bezpieczeństwa. Zdrowie i ochrona pracowników to priorytet dla zarządu spółki.

- Zależy nam na tym, aby kontynuując swoją podróż i wypełniając codzienne obowiązki każdy pracownik czy podwykonawca grupy Raben czuł się pewnie w swoim miejscu pracy. Zdrowie i bezpieczeństwo jest dla nas nienegocjowalne

- zaznacza Ewald Raben.

W grupie Raben pracuje kilka tysięcy kierowców. Usługi transportowe realizowane są w kraju, ale także za granicą, na terenie Unii Europejskiej. W trakcie miesiąca bezpieczeństwa pracownikom przypominane są zasady ergonomii, jaką postawę przyjąć przy pracy, a także jakie są najbardziej odpowiednie ćwiczenia przy biurku, w magazynie lub w trasie, które można wówczas wykonywać. To okres warsztatów z kierowcami i przewoźnikami w temacie wyznaczania i uświadomienia sobie istnienia „martwych stref” niewidocznych z kabiny kierowcy czy noszenia odzieży ochronnej. I w końcu jest to miesiąc spotkań i rozmów o bezpieczeństwie we wszystkich spółkach grupy Raben. Grupa Raben w ramach troski o pracowników od 7 lat organizuje też Tydzień Zdrowia.

Bezpieczeństwo to jeden z wielu obszarów, którymi zajmuje się rodzinna spółka. Kolejny to edukacja.

- Dlatego właśnie stworzyliśmy specjalną platformę edukacyjną „Nie bądź dziki!” na drodze! poświęconą bezpieczeństwu, a dedykowaną użytkownikom szos. Wierzymy, że znajomość i zrozumienie zagrożeń na drodze pozwoli nam wszystkim uniknąć wypadków oraz chronić zdrowie i życie nasze, najbliższych oraz innych użytkowników ruchu drogowego. Ostatecznie chodzi o to, aby na koniec dnia bezpiecznie dotrzeć do celu, niezależnie od tego, czy jest to dostawa do najdalszego zakątka ziemi czy powrót do domu - tłumaczy Ewald Raben.

Temat transportu nie pozostaje zamknięty tylko wewnątrz firmy. Pracownicy firmy zwiększają także świadomość wśród dzieci z zakresu wpływu transportu na społeczeństwo i środowisko. Spotkania, przede wszystkim z przedszkolakami, organizowane są od 2010 roku. Podczas nich specjaliści tłumaczą, dlaczego transport jest ważny, wraz z funkcjonariuszami policji promują także bezpieczną jazdę. Podczas wizyt w przedszkolach dzieci mają też możliwość poznać pracę kierowcy, który uczestniczy w spotkaniach wraz z ciężarówką. Prezentowana jest także bajka transportowa, w której grają pracownicy Grupy Raben.

Stawiamy na środowisko

To nie wszystko. Grupa Raben wspiera także organizacje pozarządowe, jak Polską Federację Banków Żywności, z którą współpracuje od 2015 roku. Firma także zachęca swoich klientów do przekazywania swoich produktów Bankom. W zeszłym roku udało się uratować 500 palet produktów spożywczych przed zmarnowaniem.

W firmie logistycznej działa także od lat wolontariat pracowniczy „Wykaż się inicjaTYwą”. Tylko w 2017 roku, w jednym oddziale firmy, podczas oddolnych akcji charytatywnych zebrano ponad 30 tysięcy złotych, które zostały przekazane organizacjom pozarządowym - najczęściej wspierając chore dzieci kolegów i koleżanek z pracy. Dodatkowo Grupa Raben w ramach Światowego Dnia Przedsiębiorczości organizuje Tydzień Przedsiębiorczości. Ideą programu jest włączenie dorosłych - wolontariuszy z firm i instytucji - w edukację młodych ludzi. Dzięki zaangażowaniu tych osób uczniowie w całym kraju mogą spędzić w jednym dniu kilka godzin na konkretnym stanowisku pracy. W tym czasie weryfikują swoje wyobrażenia o danym zawodzie, zapoznają się z jego specyfiką i pozyskują od wolontariusza wszelkie praktyczne informacje, których nie zapewni im wiedza akademicka czy studiowanie podręczników.

Firma nie zapomina o środowisku. Zwłaszcza że podstawą działalności spółki jest transport, a co za tym idzie - najczęściej wykorzystywanym surowcem w firmie jest paliwo. Grupa Raben posiada własne stacje paliw, by mieć pewność, że tankowany przez ich kierowców i dostawców olej napędy jest najwyższej jakości. W ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania szczególny nacisk firma kładzie na minimalizowanie wpływu awarii na środowisko i zapobieganie sytuacjom awaryjnym. Grupa Raben nieustannie inwestuje w ekologiczną flotę.

W 2017 roku udział środków transportu z normami spalania EURO 5 oraz EURO 6 wyniósł aż 49 proc. w stosunku do łącznej liczby pojazdów w dyspozycji Grupy Raben w Polsce. Dodatkowo spółka może pochwalić się ekologicznymi budynkami. W Polsce firma dysponuje 500 tysiącami mkw. powierzchni magazynowych. We wszystkich zastosowany jest system oświetlenia LED, który jest sterowany automatycznie, a także system ogrzewania gazem. Obiekty te lepiej chronią środowisko w sytuacjach np. dużej awarii. Dodatkowo w zeszłym roku pracownicy Grupy Raben posadzili aż 2300 drzew w Murowanej Goślinie w ramach akcji ekologicznej.

Za te wszystkie działania w obrębie CSR firma od lat nagradzana jest w prestiżowych konkursach. W 2018 roku, spółka Raben została uznana za jedną z najbardziej zaangażowanych na rzecz CSR w Polsce. Otrzymała także Srebrny i Złoty Listek SCSR Polityki. A w listopadzie 2018 r. spółka otrzymała Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2018 w ramach ogólnopolskiego programu promocyjnego prowadzonego od 8 lat przez redakcję „Monitora Biznesu”.


- Sądzę, że największym sukcesem jest wzrost świadomości znaczenia CSR, zarówno w samej firmie, jak i jej otoczeniu. Z roku na rok widzimy większe zainteresowanie naszymi inicjatywami, w tym także akcjami wolontariatu. Z bardziej wymiernych rzeczy o sukcesach świadczą chociażby nagrody. A bycie symbolem zobowiązuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy

- dodaje Katarzyna Ostojska, marketing manager Raben Logistics Polska.

Marta Danielewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.