Anastazja Bezduszna

„Nie jestem z innej bajki”. W Poznaniu stworzono „baśniowe” fotografie z udziałem dzieci i młodzieży z zespołem Downa

W świecie Królewny Śnieżki ideał piękna kreuje magiczne lustro. Uroda Śnieżki skazuje ją na karę. W rzeczywistości społeczeństwo stygmatyzuje i wyklucza Fot. Monika Klapiszewska W świecie Królewny Śnieżki ideał piękna kreuje magiczne lustro. Uroda Śnieżki skazuje ją na karę. W rzeczywistości społeczeństwo stygmatyzuje i wyklucza tych, którzy nie wpisują się w kanon piękna. Tosia nie jest postacią z baśni i - jak większość - nie jest idealna. I bardzo dobrze! Jeśli kiedyś spotkasz Tosię na koncercie lub w kinie, nie oceniaj jej wyglądu. Różnorodność jest piękna!
Anastazja Bezduszna

Każde dziecko ma swojego bohatera. Chłopcy wybierają strażaka Sama czy McQueen’a. Dziewczynki chcą być najczęściej księżniczkami - Elsą z Krainy Lodu czy małą syrenką Ariel. W Poznaniu w baśniowych bohaterów wcieliły się niezwykłe dzieci. Osoby z zespołem Downa nie zawsze są dobrze postrzegane przez społeczeństwo. Bowiem nie wszyscy akceptują ich obecność w przestrzeni publicznej. Tymczasem etap, gdy osoby obciążone zespołem Downa zamykano w domach, należy już do historii.

Zarówno te osoby, jak i ich rodziny chcą na równi z innymi brać udział w życiu miasta, jak inni uczyć się, uczestniczyć w kulturze, wydarzeniach sportowych, chodzić do restauracji czy korzystać z komunikacji miejskiej. Chcą być z tej samej bajki, co reszta społeczeństwa.

Właśnie o tym jest nasz projekt „Nie jestem z innej bajki”, który można zobaczyć na Starym Rynku w Poznaniu

- mówi Tomasz Kierstan, członek zarządu Fundacji Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych Strefa Integracji.

Wystawa powstała w ramach projektu Centrum Warte Poznania Urzędu Miasta Poznania.

- Pierwszym bodźcem do tego pomysłu były zdjęcia, które moja przyjaciółka, Monika z Piegowatych Kadrów, zrobiła mojej córce w parku. W kadrze pojawił się pies husky i nagle cała sesja zaczęła przypominać świat z baśni o Czerwonym Kapturku. To uruchomiło całą lawinę pomysłów. Dlatego projekt do dziś nazywamy roboczo Kapturkiem - dodaje Olga Kierstan, członek zarządu Fundacji Strefa Integracji. I dodaje: - Ten projekt wyraża dwie podstawowe idee naszej Fundacji: kto się oswoi, ten się nie boi oraz jesteśmy bardziej podobni, niż różni.

Projekt, obejmuje stworzenie „baśniowych” fotografii zrobionych w miejscach charakterystycznych dla Poznania, z udziałem dzieci i młodzieży z zespołem Downa.

Efekt w postaci wystawy można będzie oglądać na płycie Starego Rynku od 17 sierpnia do 15 września.

Jest to dziewięć artystycznych zdjęć o mocnym i wyrazistym przekazie, zachęcającym przechodniów do zatrzymania się i refleksji. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przez studio fotograficzne Piegowate Kadry.

Projekt „Nie jestem z innej bajki” był dla mnie jednak sporym wyzwaniem, gdyż na co dzień tworzę zdjęcia przy których łapię chwile starając się nie wymuszać jakiegokolwiek pozowania. W tym przypadku każdy kadr był przemyślany dużo wcześniej, każdy jego element dopracowany dość szczegółowo

- opowiada Monika Klapiszewska ze studia fotograficznego Piegowate Kadry.

- I myślę, że gdyby nie cierpliwość i pozytywne nastawienie dzieciaków i ich rodziców nie udałoby się nam stworzyć tak pozytywnej atmosfery, którą mam nadzieję udało się oddać na zdjęciach - dodaje fotografka.

Organizatorzy, twórcy oraz bohaterowie wystawy wraz z rodzinami będą obecni 19 sierpnia około godz. 16 na Starym Rynku, żeby zobaczyć i skomentować efekt sesji fotograficznej.

- Mamy nadzieję, że będzie to istotna cegiełka w działaniach na rzecz zmiany myślenia i postrzegania osób z zespołem Downa i generalnie niepełnosprawności w naszym społeczeństwie - dodaje Tomasz Kierstan.

Ponadto w ramach projektu odbędą się warsztaty edukacyjne we współpracy z Centrum Inicjatyw Rodzinnych, mające na celu uświadomienie rodzicom pełnosprawnych dzieci wyzwań związanych z zespołem Downa, przełamanie barier i stereotypów oraz dostarczenie rodzicom narzędzi do rozmowy z dziećmi na tematy związane z integracją, tolerancją oraz innością.

Szczegółowe terminy i informacje o zapisach będą dostępne na stronie organizatora i na fan-page’u fundacji: facebook.com /StrefaIntegracji 21.

Anastazja Bezduszna

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Jolanta Maciejewska

Cudowna inicjatywa. Gratuluję pomysłu. Czas najwyższy aby społeczeństwo zaakceptowało całkowicie ludzi „specjalnej troski” ... W kraju, gdzie mieszkam (Kanada), od wielu lat staramy się, aby społeczeństwo nie używało wręcz tego terminu „niepełnosprawność”, aby o osobach tych mówiono raczej, że są ewentualnie osobami „specjalnej troski”. Wg mnie, nawet nie ma potrzeby, aby używano wogóle tego terminu do opisywania osób.

Dzieci z zespołem Downa są cudowne. Niesamowicie towarzyskie, wrażliwe i uzdolnione artystycznie. ❤️

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.