Marta Danielewicz

Nie chcą wywozić szamba z ogródków działkowych

Właściciele ogródków działkowych skarżą się na problem z firmami wywozowymi. Te niechętnie chcą wywozić szambo z ich działek. Fot. Łukasz Gdak Właściciele ogródków działkowych skarżą się na problem z firmami wywozowymi. Te niechętnie chcą wywozić szambo z ich działek.
Marta Danielewicz

Firmy wywozowe nie chcą dokładać do interesu i wywozić małego szamba z ROD-ów. Miasto sugeruje, by nieczystości ciekłe wywozić wspólnie.

Właściciele ogródków działkowych skarżą się na problem z firmami wywozowymi. Te niechętnie chcą wywozić szambo z ich działek.

- Wybranie firmy, która dokona wywozu małego szamba (1 m3) za kwotę ustaloną przez Radę Miasta Poznania stało się niemożliwe, ponieważ firmy wywozowe nie chcą „dokładać do interesu” - skarży się poznaniak Zbigniew Straśko. Wtóruje mu Edward Poniewski z ROD Wypoczynek. -

Sezon się zaczął, a nam nie ma kto szamba wywieźć.

Problemem okazuje się stawka obowiązująca w Poznaniu, która wynosi 25 zł za metr sześcienny nieczystości ciekłych. Okazuje się, że nie wszystkim firmom wywóz szamba się opłaca.

- Do tej pory miałem przewoźnika z Lubonia, który sumiennie wykonywał swoją pracę. Dziś, nie opłaca mu się do mnie przyjeżdżać. Nawet gdy zapewniam, że zapłacę z własnej kieszeni firmy wywozowe nie są zainteresowane, martwią się, że stracą koncesję - alarmuje Paweł Nowakowski.

- Posiadam na działce małe szczelne szambo aby chronić środowisko - nie odprowadzając ścieków do gruntu - i teraz zostałem z ręką w szambie, ponieważ dalsze przebywanie na działce bez wywozu ścieków grozi infekcją chorobową - snuje czarny scenariusz Zbigniew Straśko.

Zdaniem miasta problem jest marginalny i może dotyczyć co najwyżej 4 firm świadczących takie usługi.

Zdanie działkowiczów jest z kolei zupełnie inne.

- Obecnie odmowa świadczenia usługi asenizacyjnej dla 1 m³ wynika z faktu, iż firmy asenizacyjne nieuczciwie zawyżały cenę wywozu, żądając i pobierając za świadczenie usługi zapłaty wyższej od obowiązującej, sięgającej nawet ok. 100 zł za 1 m. Żądanie i pobieranie zapłaty wyższej oraz odmawianie świadczenia usługi reguluje art. 138 kodeksu wykroczeń - tłumaczy Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta i dodaje. - Ogrody działkowe dbając o utrzymanie porządku i czystości na swoim terenie organizują wywóz powstających tam odpadów, w tym odpadów zielonych. Analogicznie powinny organizować wywóz powstających nieczystości ciekłych.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.