Negatywna opinia policji o Tempo 30

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Błażej Dąbkowski

Negatywna opinia policji o Tempo 30

Błażej Dąbkowski

Nowa organizacja ruchu faworyzuje rowerzystów.

Czy część strefy Tempo 30 będzie przyjazna wyłącznie dla rowerzystów? Takie wątpliwości ma poznańska policja, która negatywnie zaopiniowała projekt organizacji ruchu dla drugiego, trzeciego oraz czwartego etapu zmian następujących w centrum miasta.

- W związku z falą krytyki w stosunku do zmian organizacji ruchu zwróciliśmy się do policji drogowej z prośbą o uzyskanie jej stanowiska w tej sprawia. Ta okazała się negatywna - wyjaśnia Jerzy Lelonkiewicz ze Stowarzyszenia Prawo na Drodze

.

W piśmie, na którym widnieje podpis naczelnika poznańskiej drogówki Józefa Klimczewskiego możemy przeczytać: „Jako uzasadnienie wskazano, iż obszar który ma być objęty zmianami infrastrukturalnymi przyczyni się do pogorszenia się warunków ruchowych, spowoduje duże uciążliwości dla kierowców samochodów osobowych, a priorytetowo traktować będzie tylko jedną kategorię uczestników ruchu drogowego, jakimi są rowerzyści”.

- Nasza opinia nie jest jednak wiążąca dla zarządcy drogi. Oczywiście ZDM powinien ją wziąć pod uwagę, szczególnie, że utrzymanie poziomu bezpieczeństwa i płynności ruchu na drodze jest dla nas priorytetem, takie też są oczekiwania społeczne. Rozwiązania powinny być akceptowane przez każdego uczestnika ruchu drogowego, nie powinno się zatem faworyzować jednej grupy, w tym przypadku rowerzystów - stwierdza naczelnik Klimczewski.

Jakiego obszaru dotyczy negatywna opinia policji drogowej? To teren pomiędzy ulicami Podgórna, al. Marcinkowskiego, Solna-Wolnica-Małe Garbary, Garbary od Małych Garbar do Podgórnej (etap II). W dalszej kolejności zmiany będą obejmować ul. Ratajczaka od Ogrodowej do Kościuszki, Niezłomnych, Królowej Jadwigi, Garbary do Podgórnej (etap III). Z kolei ostatni, czwarty etap dotyczy terenu pomiędzy ulicami: al. Niepodległości (bez tej ulicy) od Świętego Marcina do Niezłomych (Ratajczaka), Ratajczaka do Świętego Marcina i Święty Marcin od Ratajczaka do al. Niepodległości (bez ulic Taczaka i Garncarskiej).

- Obecnie trwa projektowanie strefy Tempo 30 dla obszarów III i IV. Projekt obszaru II został przekazany do ostatecznego zatwierdzenia oddziałowi Miejskiego Inżyniera Ruchu przy Wydziale Transportu i Zieleni oraz policji - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Dodaje też, że jednostka budżetowa nie otrzymała jeszcze opinii policji w tym zakresie. - Opinia ta będzie dokładnie przeanalizowana - stwierdza A. Kaniewska.

Przypomnijmy, że poznańska policja do tej pory trzykrotnie ukarała mandatami wykonawcę robót w centrum miasta. Funkcjonariusze mają też wątpliwości co do nadzoru inwestycji sprawowanego przez magistrat.

Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów,był znak na ul Kościuszki informujący o możliwości jazdy czterema pasami, podczas gdy tylu pasów tam nie ma - wylicza J. Klimczewski.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.