Inga Domurat

Nazwy ulic w Świdwinie na celowniku

Ul. 3 Marca w Świdwinie jest obecnie w remoncie. Jej nazwa - mimo że brzmi tak samo - będzie upamietniać 3 marca 1977 r., kiedy to Polska ratyfikowała Fot. Inga Domurat Ul. 3 Marca w Świdwinie jest obecnie w remoncie. Jej nazwa - mimo że brzmi tak samo - będzie upamietniać 3 marca 1977 r., kiedy to Polska ratyfikowała Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka
Inga Domurat

Świdwińscy radni na ostatniej sesji zmienili nazwy trzem miejskim ulicom. Ul. 3 Marca pozostała, mimo sugestii IPN. Znaczenie nazwy jednak jest już inne.

Świdwińscy radni zdecydowali o zmianie nazw ulic, czego wymagała od nich ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. W mieście konsultacje polegające na wypełnieniu ankiet, których wyniki opublikowane zostały w BIP, dotyczyły dwóch ulic: Tałdykina i gen. Aleksandra Zawdzkiego.

Dla pierwszej zaproponowane zostały nazwy: gen. bryg. Witolda Urbanowicza (propozycja dowódcy 1. SLT płk dypl. pil. Roberta Cierniaka), Dywizjonu 303, Ludwika Gierki (propozycja gimnazjalistów; to mieszkaniec Świdwina, który podczas wojny służył w marynarce wojennej w Anglii, a po wojnie otworzył pierwszą w mieście rozlewnię piwa), Przestworzy i gen. bryg. Jacka Bartoszcze (obie zaproponowali mieszkańcy). Tę ostatnią zmianę wskazało najwięcej osób (27 ankiet). Nikt nie wskazał na propozycję dowódcy 1. SLT, za to 78 mieszkańców wniosło o pozostawienie dotychczasowej nazwy.

To byłoby jednak wbrew ustawie i i tak nazwę zmieniłby wojewoda, z tym że już na tę zaproponowaną przez siebie. Radni więc nie ryzykowali i przemianowali ul. Tałdykina na ul. gen. bryg. Jacka Bartoszcze. Natomiast propozycjami nowej nazwy dla ul. gen. Zawadzkiego były: Deszczowa i Ludwika Gierki. Tę drugą, za którą lobbowali świdwińscy gimnazjaliści, wskazało 410 osób (pierwszą tylko 3), z tym że aż 110 z nich to nie są mieszkańcy Świdwina. 9 ankiet było nieczytelnych. Głos młodzieży nie został jednak wysłuchany przez radnych, którzy zdecydowali, że ul. Zawadzkiego zostanie zmieniona na Deszczową. Przychylili się do głosu swojego kolegi radnego z okręgu obejmującego tę ulicę.

Instytut Pamięci Narodowej wskazał jednak, że zmianie nazwy powinny podlegać również ulice: Walki Młodych i 3 Marca. W obu tych przypadkach już na szerokie konsultacje chyba zabrakło czasu, bo po takowych w BIP nie ma śladu. W przypadku ul. Walki Młodych ich brak mógł wynikać również z faktu, że wstępnie radni zamierzali włączyć ją do ul. Koszalińskiej, z której wcześniej została wyodrębniona.

Mieszkańcy jedynego bloku na tej ulicy takiego rozwiązania jednak nie chcieli i mieli zaproponować nowa nazwę - ul. Sopocką. Radni na to przystali i zagłosowali „za”.

Natomiast zmieniać nazwy dla ul. 3 Marca nikt nie planował, bo jak uzasadniał Jan Owsiak, burmistrz Świdwina, mieszkańcom miasta ta nazwa kojarzy się tylko z osadnictwem na tym terenie. IPN jednak na potrzebę zmiany wskazał. Ostatecznie ul. 3 Marca nią pozostanie, ale od teraz ta nazwa ma się mieszkańcom Świdwina kojarzyć z datą 3 marca 1977 roku, kiedy to Polska ratyfikowała Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka, a nie z 3 marca 1945, czyli wkroczeniem Armii Czerwonej do Świdwina.

Nowe nazwy ulic zaczną obowiązywać 14 dni po publikacji ich w Zachodniopomorskim Dzienniku Urzędowym. Mieszkańcy nie muszą wymieniać dokumentów. Mogą być używane do upływu ich terminu ważności. Wszelkie zmiany w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych wynikające ze zmiany nazwy ulicy będą wolne od opłat.

Inga Domurat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.