Leszek Kalinowski

Nasi naukowcy też brali udział w budowie pierwszego magazynu energii

Pierwszy w Polsce magazyn energii uroczyście otworzyli prezesi Energi oraz ekipa z Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z szefem robót elektrycznych E Fot. Archiwum Instytutu Inżynierii Elektrycznej UZ Pierwszy w Polsce magazyn energii uroczyście otworzyli prezesi Energi oraz ekipa z Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz z szefem robót elektrycznych Energi
Leszek Kalinowski

Pierwszy w Polsce magazyn energii o mocy 0,75MW i pojemności 1,5MWh uroczyście otwarto na północy kraju.

To nieprawda, że wielkie rzeczy dzieją się w wielkich ośrodkach. Dowód? Instytut Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego może pochwalić się wieloma sukcesami. Jak choćby tym ostatnim... Pierwszy w kraju magazyn energii elektrycznej otwarto w Pucku. Eksperci są zgodni, że wydarzenie to rozpoczyna nowy rozwój energetyki. Co wspólnego z tą inwestycją mają naukowcy ze wspomnianego instytutu UZ? Magazyn zbudowano w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego z funduszy programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W projekcie tym uczestniczą naukowcy z UZ i Instytutu Energetyki z Gdańska.

Budżet całego projektu to niemal 20 mln zł, w tym Instytutu Inżynierii Elektrycznej UZ to 1,8 mln zł. Jak mówi dr hab. Robert Smoleński, prof UZ - magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości, a pojemność zainstalowanych w magazynie baterii, w technologii litowej, pozwoliłaby na zasilenie około 1000 odbiorców przez godzinę.

- Celem projektu jest utworzenie Lokalnego Obszaru Bilansowania (LOB), którego istotnym elementem jest uruchomiony magazyn energii - zauważa prof. Smoleński. - Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z istotnych zagadnień w zakresie zapewniania bezpieczeństwa energetycznego oraz wymaganych parametrów jakości energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców. Magazynowanie energii elektrycznej jest szczególnie istotne w przypadku sterowania systemami o znacznym udziale źródeł odnawialnych o niestałej dostawie energii pierwotnej.

Pracownicy UZ uczestniczyli w merytorycznym przygotowaniu koncepcji projektu oraz w czasie powstawania obiektu. Wykonywali kompleksowe badania parametrów jakości energii elektrycznej przed zainstalowaniem magazynu w zróżnicowanej sieci elektroenergetycznej w okolicy Władysławowa, stanowiącej ciekawy poligon badawczy. Występują tu farmy wiatrowe, biogazownia, a planowana jest też budowa farmy fotowoltaicznej. Obecnie wykonuje się analogiczne badania po zainstalowaniu magazynu, które określą jego wpływ i potencjał w świadczeniu usług systemowych. W ramach projektu realizowane są też inne innowacyjne koncepcje, opracowane przez zielonogórskich naukowców. Pracownicy instytutu ubolewają, że ich sukcesy nie przekładają się na zainteresowanie bezpośrednio związanym z tymi zagadnieniami kierunkiem studiów - efektywność energetyczna”. A jego wybór to gwarancja ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.