"Najem z dojściem do własności" w Poznaniu. Radni: Ludzie nam zaufali. Musimy im pomóc, by mogli spłacić kredyt wzięty na mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

"Najem z dojściem do własności" w Poznaniu. Radni: Ludzie nam zaufali. Musimy im pomóc, by mogli spłacić kredyt wzięty na mieszkania

Bogna Kisiel

Docelowo na Strzeszynie ma powstać 1020 mieszkań, w tym część w systemie TBS-owskim, a większość w formule najmu z dojściem do własności. Obecnie trwa tutaj budowa 289 mieszkań pod najem i 71 TBS-owskich. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w lipcu. – Ten termin jest pod znakiem zapytania – przyznaje Andrzej Konieczny, prezes PTBS. Dlaczego?

Wykonawca - firma Agrobex, która wygrała przetarg oferując za swoje usługi ponad 73,7 mln zł (o 6,9 mln zł więcej niż przewidywał inwestor) już w maju ubiegłego roku zwróciła się do PTBS-u o zwiększenie wynagrodzenia o 9,5 mln zł. W lutym tego roku potencjalne straty na tym kontrakcie szacowała na 15 mln zł, a teraz twierdzi, że dojdą one do 17 mln zł. W poniedziałek, 18 marca, zaplanowano negocjacje między PTBS-em a wykonawcą.

Czytaj też Poznań: Mieli mieć tanie mieszkania. Czują się oszukani przez PTBS

Jeżeli PTBS będzie musiał dołożyć do inwestycji, to więcej zapłacą także mieszkańcy, z którymi spółka podpisała umowy przedwstępne. Najemcy wpłacili już partycypację (30 proc. wartości lokalu), teraz będą musieli do niej dopłacić. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo. Wyższy będzie też miesięczny czynsz, w którym jest spłata raty kredytu. Pan Jan wziął 75 tys. zł pożyczki, by uiścić partycypację.

– Teraz będę musiał dopłacić kilkanaście tysięcy. Kto mi je pożyczy?

– pyta.

Polecamy: Wzięli pożyczki na wpłatę partycypacji

Wioletta Gajda wzięła kredyt w wysokości 50 tys. zł na partycypację. – Ciułamy grosz do grosza. Mamy jeszcze auto, to może je sprzedamy – rozważa Gajda, która w 2020 r. musi opuścić (podobnie jak pozostali lokatorzy) kamienicę na Łazarzu. – Na mieszkanie komunalne jestem za bogata, a na kredyt z banku za biedna. To urzędnicy skierowali mnie do tego programu najem z dojściem do własności.

W dalszej części artykułu rozmawiamy z poznańskimi radnymi, przyglądamy się też, jak taki sam pomysł realizowany jest w Ostrowie Wielkopolskim.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.