"Najem z dojściem do własności" w Poznaniu. Radni: Ludzie nam zaufali. Musimy im pomóc, by mogli spłacić kredyt wzięty na mieszkania

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

"Najem z dojściem do własności" w Poznaniu. Radni: Ludzie nam zaufali. Musimy im pomóc, by mogli spłacić kredyt wzięty na mieszkania

Bogna Kisiel

Docelowo na Strzeszynie ma powstać 1020 mieszkań, w tym część w systemie TBS-owskim, a większość w formule najmu z dojściem do własności. Obecnie trwa tutaj budowa 289 mieszkań pod najem i 71 TBS-owskich. Pierwotnie inwestycja miała zakończyć się w lipcu. – Ten termin jest pod znakiem zapytania – przyznaje Andrzej Konieczny, prezes PTBS. Dlaczego?

Wykonawca - firma Agrobex, która wygrała przetarg oferując za swoje usługi ponad 73,7 mln zł (o 6,9 mln zł więcej niż przewidywał inwestor) już w maju ubiegłego roku zwróciła się do PTBS-u o zwiększenie wynagrodzenia o 9,5 mln zł. W lutym tego roku potencjalne straty na tym kontrakcie szacowała na 15 mln zł, a teraz twierdzi, że dojdą one do 17 mln zł. W poniedziałek, 18 marca, zaplanowano negocjacje między PTBS-em a wykonawcą.

Czytaj też Poznań: Mieli mieć tanie mieszkania. Czują się oszukani przez PTBS

Jeżeli PTBS będzie musiał dołożyć do inwestycji, to więcej zapłacą także mieszkańcy, z którymi spółka podpisała umowy przedwstępne. Najemcy wpłacili już partycypację (30 proc. wartości lokalu), teraz będą musieli do niej dopłacić. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo. Wyższy będzie też miesięczny czynsz, w którym jest spłata raty kredytu. Pan Jan wziął 75 tys. zł pożyczki, by uiścić partycypację.

– Teraz będę musiał dopłacić kilkanaście tysięcy. Kto mi je pożyczy?

– pyta.

Polecamy: Wzięli pożyczki na wpłatę partycypacji

Wioletta Gajda wzięła kredyt w wysokości 50 tys. zł na partycypację. – Ciułamy grosz do grosza. Mamy jeszcze auto, to może je sprzedamy – rozważa Gajda, która w 2020 r. musi opuścić (podobnie jak pozostali lokatorzy) kamienicę na Łazarzu. – Na mieszkanie komunalne jestem za bogata, a na kredyt z banku za biedna. To urzędnicy skierowali mnie do tego programu najem z dojściem do własności.

W dalszej części artykułu rozmawiamy z poznańskimi radnymi, przyglądamy się też, jak taki sam pomysł realizowany jest w Ostrowie Wielkopolskim.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.