Najem mniej opłacalny niż lokata. Wynajęcie mieszkania jest coraz droższe

Czytaj dalej
Fot. Fot. Nattanan Kanchanaprat/ pixabay
  • dom
Monika Kaczyńska

Najem mniej opłacalny niż lokata. Wynajęcie mieszkania jest coraz droższe

Monika Kaczyńska

Wynajęcie mieszkania jest coraz droższe. Na wzrost cen wpłynął zwiększony popyt spowodowany nie tylko napływem obywateli Ukrainy, ale też spadek zdolności kredytowej Polaków. Rośnie też podaż lokali.

Ceny wynajmu mieszkań systematycznie rosną. Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io obecnie za wynajem mieszkania trzeba zapłacić aż o 25 proc. więcej niż przed rokiem. Na wzrost cen wpłynął popyt, który wzrósł gwałtownie na skutek napływu migrantów z Ukrainy (szacuje się, że z ponad 10,4 mln osób, które przekroczyły polską granicę około 2 mln zostało w Polsce).

Jednak nie wyłącznie. Ograniczenie dostępności kredytów sprawiło, że wiele osób, które nosiło się z zamiarem kupienia mieszkania odsunęło tę decyzję. Część z powodu utraty zdolności kredytowej, część dlatego, że proponowana przez bank kwota kredytu przestała odpowiadać ich potrzebom, kolejni z powodu niepewnej sytuacji gospodarczej.

Jak zauważają analitycy Ekspandera i Rentier.io, do jesieni ubiegłego roku po prostu brakowało ofert najmu mieszkań. Jednak jesienią sytuacja zaczęła się normować i obecnie liczba ogłoszeń o możliwości najmu mieszkania jest już podobna jak przed wojną w Ukrainie. Ceny jednak pozostały wysokie.

Ciągle drogo

W Poznaniu obecnie cena najmu metra kwadratowego mieszkania to średnio 51 zł. Oznacza to, że kawalerkę, za której najem właściciel żąda mniej niż 1500 zł należy potraktować jako okazję. Do tego jeszcze na ogół trzeba doliczyć koszty czynszu dla wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni. Te także wzrosły, między innymi ze względu na wzrost ceny mediów. W sumie więc jest coraz drożej.

Jeśli chodzi o ruchy cen - Poznań nie jest wyjątkiem, choć na szczęście do rekordzistów w skali kraju, takich jak Białystok lub Toruń, w których ceny wzrosły o ponad 30 proc., mu daleko. W stolicy Wielkopolski koszt najmu mieszkania wzrósł w ciągu roku o 21 proc. W styczniu odnotowano nawet minimalny, bo 2 proc. spadek. To zbyt mało jednak, by zakładać, że to początek tendencji spadkowej.

Niepewna perspektywa

Co dalej? To pytanie zadają sobie najemcy i wynajmujący. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednak prosta. - Trudno natomiast przewidzieć co dalej będzie działo się z poziomem stawek najmu. Dalsze wzrosty może ograniczać spadek popytu wynikający z tego, że coraz łatwiej będzie przenieść się z mieszkania najmowanego do własnego - twierdzi Jarosław Sadowski z Expander Advisors. - Po pierwsze kredyty hipoteczne stają się łatwiej dostępne ponieważ KNF złagodziła regulację dotyczącą wyliczania zdolności kredytowej, po drugie elementem, który może obniżyć popyt na najem jest program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.
Mimo, że ceny zakupu mieszkań także rosną, to wzrost ten jest znacznie wolniejszy niż wzrost cen najmu. Tym samym opłacalność inwestycji w mieszkanie jest wyższa niż była jeszcze przed rokiem. Wtedy rentowność mieszkania wynajętego przez 12 miesięcy, kupionego bez kredytu wynosiła w Poznaniu niewiele powyżej 4 proc. Obecnie to już 5,3 proc. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy tym poziomie rentowności inwestycja w mieszkanie przestaje być alternatywą dla lokaty. Tyle samo można zyskać w przypadku tej ostatniej oprocentowanej na 6,5 proc. w stosunku rocznym. A to w obecnej sytuacji nie jest trudne.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Kaczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.