Maria Mazurek

Najbogatsi nie są najszczęśliwsi. Człowiek w poszukiwaniu szczęścia

Dr Rafał Abramciów, psycholog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest też filozofem i psychoterapeutą Dr Rafał Abramciów, psycholog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest też filozofem i psychoterapeutą
Maria Mazurek

Dr Rafał Abramciów, filozof, psychoterapeuta i psycholog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, opowiada o szczęściu.

Czym jest szczęście?

Proste pytanie, na które trudno odpowiedzieć. Podam przykład z historii filozofii: w czasach Aleksandra Wielkiego, jednego z największych przywódców świata starożytnego, żył Diogenes z Synopy- twórca filozofii cynickiej. Mieszkał w beczce. Aleksander Wielki, kiedy poznał filozofię Diogenesa, był nią zachwycony i postanowił go odwiedzić. Przyszedł więc do niego, do tej beczki, i zapytał : „Czego potrzeba ci do szczęścia Diogenesie? Dam ci wszystko, żebyś był szczęśliwy”. Diogenes odpowiedział mu: „Proszę się odsunąć Aleksandrze Wielki, bo zasłaniasz mi słońce. A tylko ono jest mi potrzebne do szczęścia”. Mamy tu więc dwie historyczne postaci i dwa odmienne sposoby postrzegania szczęścia. Czym ono było dla Aleksandra Wielkiego? Przede wszystkim ciągłym nasycaniem potrzeb. A dla Diogenesa - wyrzekaniem się ich. Jak pani myśli: który z nich był bliższy poczuciu szczęścia?

Może obaj?

Pomimo że od wieków zastanawiamy się, czym może być szczęście - do dzisiaj możemy je rozumieć na różne sposoby. Najogólniej rzecz ujmując, Aleksander Wielki i wielu innych ludzi rozumie szczęście jako dążenie do „upojenia” zmysłów, potrzeb, pragnień. Natomiast inni, jak Diogenes z Synopy, rozumie szczęście jako dążenie do „ukojenia”. Psychologia szczęścia bada między innymi to, kto w tym dążeniu „ma więcej racji”.

Czytaj więcej:

 • Co wpływa, a co nie wpływa na poczucie szczęścia? Czy pieniądze dają szczęście?
 • Jak zostać szczęśliwym?
 • Single są mniej szczęśliwe?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Maria Mazurek

Jestem dziennikarzem i redaktorem Gazety Krakowskiej, odpowiadam za piątkowe, magazynowe wydanie Gazety Krakowskiej. Prywatnie: moją pasją jest łucznictwo konne (to znaczy to uczucie, że przeżyłam kolejne zawody, w których zazwyczaj zajmuję zresztą ostatnie miejsce). Jestem autorką czterech książek napisanych wspólnie z prof. Jerzym Vetulanim, m.in. "Neuroerotyki" i "Snu Alicji" (dla dzieci) i właścicielką najpiękniejszego na świecie konia, Prady.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.