Nad torami kolejowymi w Murowanej Goślinie ma powstać nowy wiadukt. Powiat jest gotowy do jego budowy

Czytaj dalej
Fot. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu
Bogna Kisiel

Nad torami kolejowymi w Murowanej Goślinie ma powstać nowy wiadukt. Powiat jest gotowy do jego budowy

Bogna Kisiel

Jeszcze w tym roku w miejscu starego, w fatalnym stanie technicznym wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie może powstać nowy obiekt. Wszystko zależy od tego, czy powiat poznański uzyska dofinansowanie na realizację tej inwestycji.

Wiadukt, z którego obecnie korzystają mieszkańcy Murowanej Gośliny, jest nie tylko w złym stanie technicznym. Jego szerokość jest niewystarczająca, aby mógł na nim odbywać się jednocześnie ruch samochodów w obu kierunkach. Z

Wiadukt w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej nad torami kolejowymi w Murowanej Goślinie jest wąski, a jego stan techniczny jest zły
Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu Wiadukt w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej nad torami kolejowymi w Murowanej Goślinie jest wąski, a jego stan techniczny jest zły

tego powodu zamontowano tutaj sygnalizację świetlną, a pojazdy przemieszczają się wahadłowo. Dlatego też postanowiono rozebrać stary wiadukt i wybudować nowy.

– To niezwykle ważna i potrzebna inwestycja

– podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. – Most pełni strategiczną rolę dla mieszkańców. Umożliwia przede wszystkim komunikację pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią Murowanej Gośliny, a także stanowi główny dojazd osób mieszkających po wschodniej stronie linii kolejowej do centrum miasta gdzie znajduje się między innymi urząd miasta i gminy, szkoła podstawowa, poczta, policja, przychodnie czy ośrodek kultury.

Czytaj też: Do połowy roku prawie 17 kilometrów dróg na terenie powiatu poznańskiego będzie miało nową nawierzchnię

Starosta Grabkowski dodaje, że przez wiadukt przejeżdżają też autobusy dowożące dzieci na przykład z Boduszewa czy Rakowni, gdzie nie ma placówek oświatowych, do szkoły w Murowanej Goślinie.

Z szacunków wynika, że koszty rozbiórki starego mostu i budowa nowego wyniosą około ośmiu milionów złotych. Na początku lutego powiat poznański złożył wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z subwencji ogólnej. Dotacja może wynieść nawet 50 procent kosztów przebudowy.

– Mamy gotową dokumentację, zezwolenie na realizację inwestycji drogowej

– wyjaśnia Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. I podkreśla, że wszystko co jest wymagane do ogłoszenia przetargu, zostało przygotowane. Zarząd Dróg Powiatowych czeka jedynie na decyzję o przyznaniu rządowej dotacji.

– Jestem przekonany, że podobnie, jak w minionych latach otrzymamy dofinansowanie z drogowej subwencji ogólnej, dzięki czemu będziemy mogli zrealizować to ważne zadanie – mówi starosta Grabkowski. 

Wiadukt w ciągu ulicy Gnieźnieńskiej nad torami kolejowymi w Murowanej Goślinie jest wąski, a jego stan techniczny jest zły
Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu Nowy wiadukt powstanie w zupełnie innym standardzie

Jeśli powiat poznański otrzyma wsparcie finansowe na realizację tego przedsięwzięcia, budowa nowej przeprawy przez tory kolejowe rozpocznie i zakończy się w tym roku. W czasie prowadzenia prac kierowcy i piesi będą musieli korzystać z alternatywnych przejazdów przez tory.

Nowy wiadukt powstanie w zupełnie innym standardzie. Będzie miał dwa 4-metrowe metrowe pasy ruchu, z jednej strony powstanie ścieżka rowerowa, z drugiej – chodnik.

– Obiekt będzie spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa – zaznacza Grabkowski.

– Wybudowanie chodnika i ścieżki rowerowej nie tylko na wiadukcie, ale także na dojazdach do niego w znaczący sposób poprawi warunki przemieszczania się wszystkich uczestników ruchu.

Starosta zwraca również uwagę na aspekt ekologiczny. Jego zdaniem, eliminacja ruchu wahadłowego na wiadukcie wpłynie na poprawę jakości powietrza w tej części Murowanej Gośliny.

Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie powiatu poznańskiego na inwestycje drogowe przeznaczono 114 milionów złotych. Pieniądze zostaną wydane na budowę nowych dróg i ścieżek rowerowych, remont istniejących i przygotowanie dokumentacji projektowych.

Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.