Marek Lubawiński

Na Woli znów będą wielkie skoki

Ubiegłoroczny konkurs Grand Prix na poznańskiej Woli wygrał Belg Wilm Vermeir Fot. Grzegorz Dembiński Ubiegłoroczny konkurs Grand Prix na poznańskiej Woli wygrał Belg Wilm Vermeir
Marek Lubawiński

Ponad 850 tysięcy złotych jest w puli nagród międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody. Do Poznania przyjedzie wiele znakomitości.

Od 15 do 18 czerwca na parkurze Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Poznań Wola odbędą się międzynarodowe zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody CSI4*, ósmy Memoriał Macieja Frankiewicza. W czterogwiazdkowych zawodach pula nagród wynosi ponad 850 tysięcy złotych. Rozgrywane od 2010 roku zawody zaliczane są do najważniejszych imprez jeździeckich w naszym kraju. Patronem prasowym Memoriału jest „Głos Wielkopolski”.

Amerykańska amazonka

Termin przyjmowania zgłoszeń mija co prawda 30 maja, ale już teraz wiadomo, że prestiż imprezy, punkty do światowego rankingu, kwalifikacje do mistrzostw Europy i mistrzostw świata, oraz wysokie premie finansowe przyciągną na start wielu doskonałych zawodników. Do tej pory zarejestrowało się już ponad 150 par z 15 krajów. Limit wynosi 200, stąd organizator będzie mógł wybrać najlepszych. Wśród gwiazd pojawiła się m.in. młoda amerykańska amazonka Reed Kessler, która mając zaledwie 18 lat reprezentowała swój kraj na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Wiemy, że wystartują wszyscy najlepsi Polacy, a wśród nich Jarosław Skrzyczyński z KJ Agro-Handel Śrem, zdecydowany lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.

Punkty i pieniądze

Konkursy na poznańskich zawodach CSI4* podzielone są na trzy rundy. Najważniejsza z nich, duża (145-160 cm) to trzy konkursy zaliczane do światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI), których zwieńczeniem będzie niedzielne Grand Prix (ósmy Memoriał Macieja Frankiewicza, przedwcześnie zmarłego w 2009 roku wiceprezydenta Poznania) z pulą nagród 440 tysięcy złotych. Zwycięzca tego konkursu odbierze nie tylko wysoką premię finansową, ale również dopisze sobie 100 punktów do światowego rankingu.

Średnia runda to dwa konkursy kwalifikacyjne o wysokości 140 cm, oraz sobotni finał - Wielka Nagroda Wielkopolski z pulą nagród 100 tysięcy złotych i wysokością przeszkód 145 cm. Tym samym będzie to czwarty na tych zawodach konkurs zaliczany do rankingu FEI.

Mniej doświadczeni, zwłaszcza polscy zawodnicy będą mieli okazję zmierzyć się z najlepszymi, w specjalnej rundzie CSI1* o wysokości 130 cm. Tu, atrakcją sobotniego popołudnia będzie konkurs Family Cup (sztafeta szybkości), w którym zobaczymy dwuosobowe zespoły rodzinne. Tu już wiemy, że wystartują m.in. dwukrotny Mistrz Polski Mściwoj Kiecoń ze swoją siostrą Nawojką, Hubert Kierznowski ze swoją córką, zdobywczynią Pucharu Polski w kategorii dzieci Aleksandrą, czy też znani poznańskiej publiczności bracia Coata z Włoch.

Organizatorzy zmagań na poznańskiej Woli nie zapomniał o przyszłych końskich gwiazdach. W ramach rundy młodych koni pod patronatem Stadniny Koni Kunowo, rywalizować będą konie 7-letnie.

Grupa Degenerhof

Na kibiców, którzy odwiedzą Hipodrom będzie czekać szereg pozasportowych atrakcji. Gwiazdą numer jeden tegorocznych zawodów będzie niemiecka grupa Degenerhof pokazująca niesamowitą harmonię pracy pomiędzy człowiekiem, końmi, psami i innymi zwierzętami. Rekomendacją grupy są występy na takich arenach, jak CSIO w Akwizgranie, German Masters w Stuttgarcie, CSI5* w Zurichu, International Horse Show w Sztokholmie czy też największe na świecie targi jeździeckie Equitana w Essen.

Bieg 4 na Woli

Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli wziąć udział w rywalizacji „Bieg 4 Na Woli”, czyli biegu przełajowym na cztery kilometry lub pokonać ten dystans z kijkami nordic walking. Zgłoszenia można przesyłać do 10 czerwca przez stronę CSI4.pl. Na tej stronie też wszelkie szczegóły związane z czerwcową imprezą na Woli.

Marek Lubawiński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.