Na poznańskim Grunwaldzie powstanie Centrum Na Tak, czyli miejsce terapii i integracji osób z niepełnosprawnością

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Bogna Kisiel

Na poznańskim Grunwaldzie powstanie Centrum Na Tak, czyli miejsce terapii i integracji osób z niepełnosprawnością

Bogna Kisiel

Stowarzyszenie Na Tak wspiera, edukuje, rehabilituje osoby niepełnosprawne. Od lat boryka się z problemami lokalowymi. Wkrótce to się zmieni.

– Chcemy utworzyć Centrum Na Tak, które systemowo będzie zapewniało wsparcie osobom z wieloraką niepełnosprawnością

– mówi Renata Pudełko ze Stowarzyszenia Na Tak. – Inspiracją dla tego pomysłu było nasze przedszkole „Orzeszek”.

Przedszkole mieści się w bloku na os. Chrobrego. Zajęcia pedagogiczne odbywają się w ciasnych pomieszczeniach, a rehabilitacyjne w piwnicy. Terapeuci noszą dzieci z sali do sali, pokonując schody. Z kolei poradnia „Jaskółka” funkcjonuje w wynajmowanych pomieszczeniach. Ze względu na warunki lokalowe nie ma szans na rozwój, a obecnie w ciągu miesiąca realizowanych jest w niej ponad 900 wizyt.

Te między innymi względy zadecydowały, że postanowiono zlokalizować w jednym miejscu specjalistyczną edukację i wparcie dla grupy najmłodszych, najbardziej niepełnosprawnych dzieci, poradnictwo dla dzieci, młodzieży, dorosłych i ich rodzin, rozwiązania służące usamodzielnieniu się osób z niepełnosprawnościami.

Centrum ma powstać na terenie należącym do miasta, który znajduje się w rejonie Marcelińskiej i Kolorowej. Stowarzyszenie Na Tak zwróciło się do miasta o udzielenie bonifikaty od opłat za wieczyste użytkowanie gruntu. Jeśli radni zgodzą się na to, wtedy pierwsza wpłata wniesiona przez stowarzyszenie wyniesie 6,9 tys. zł, a opłata roczna – 138 zł.

W skład centrum weszłoby przedszkole, szkoła, poradnia rozwojowa dla dzieci i młodzieży, środowiskowy dom samopomocy dla osób ze złożoną, wieloraką niepełnosprawnością, mieszkania wspomagane, które pomogą osobom niepełnosprawnym intelektualnie i ruchowo w usamodzielnianiu się. Rocznie ze wsparcia skorzysta tutaj około 600 osób wraz z rodzinami.

– Mamy całościową koncepcję centrum i projekt. Nieruchomość przedzielona jest zabytkową aleją drzew. Na mniejszej części planujemy budowę mieszkań wspomaganych, na drugiej instytucje

– tłumaczy R. Pudełko. – Jako pierwsze powstanie przedszkole. Złożyliśmy wniosek o pozwolenie na jego budowę.

Centrum będzie realizowane etapami z pieniędzy uzyskanych z funduszy unijnych, akcji społecznych, itp. – Chcemy, by to miejsce było przyjazne ludziom niepełnosprawnym, a także otwarte na sąsiadów, którzy będą mogli korzystać z infrastruktury rekreacyjnej – zaznacza R. Pudełko. – Ma ono przyciągać dobrymi pomysłami na wspólne spędzanie czasu i uczenie się od siebie nawzajem.

Możesz pomóc

Stowarzyszenie Na Tak ciągle poszukuje funduszy na kolejne etapy realizacji Centrum Na Tak. Osoby, które chce wesprzeć to przedsięwzięcie, mogą wpłacać pieniądze na konto stowarzyszenia:
37 1090 1362 0000 0001 0436 4144

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.