Gazeta Pomorska

Na Król(aka) szos czekała cała Polska

VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie Fot. Wikimedia Commons VIII Wyścig Pokoju, Stanisław Królak na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie
Gazeta Pomorska

15 maja 1956 roku Stanisław Królak jako pierwszy Polak wygrał kolarski Wyścig Pokoju

Królak triumfował w 9. edycji tego amatorskiego, ale prestiżowego wieloetapowego wyścigu w 1956 r. w Pradze. Pierwsza wygrana Królaka, zawodnika reprezentującego w karierze Sarmatę i Legię Warszawa "smakowała" polskim kibicom najbardziej. Szosy zaroiły się od chłopców na rowerach, z których każdy chciał być Królakiem. Nic dziwnego, że "Staszek" stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców Polski lat 50.

Żółty trykot lidera zdobył w dramatycznych okolicznościach, na etapie z Lipska do Karl-Marx-Stadt (dziś Chemnitz) o długości 190 km. Kolarze mieli do pokonania wzniesienie w miasteczku Meerane, nazywane ścianą płaczu. Niektórzy musieli zsiadać z rowerów. Pierwszy przejechał tę stromiznę Włoch Cestari i zyskał przewagę około 2 minut nad czołówką, a 3 minuty nad Królakiem. Polak, w parze z Rumunem Dumitrescu, ruszył w pogoń. Na stadion w Karl-Marx-Stadt wpadł samotny, zabłocony kolarz. Sprawozdawcy nie byli w stanie rozpoznać, kto nim jest. Jak wspomina w swych książkach dziennikarz Bogdan Tuszyński, on pierwszy zorientował się, że to Stanisław Królak i krzyknął na całe gardło jego nazwisko... Na następnym etapie Królak miał kryzys, ale zdołał dogonić peleton i uratować żółtą koszulkę lidera, a na praskim stadionie przejechał rundę honorową z wieńcem.

Królak cztery razy zdobył tytuł mistrza Polski (52-55), 7 razy ścigał się w WP (52-61), 3 razy uczestniczył w szosowych MŚ. 1 sierpnia 2008 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Gazeta Pomorska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.